AZS Łączpol AWFiS - Pogoń Baltica: Gdańszczanki powstrzymały lidera!

Ogromnych emocji dostarczył mecz AZS Łączpol AWFiS - Pogoń Baltica Szczecin. Gdańszczanki w pierwszym meczu play-offów dzielnie walczyły z drużyną, która wygrała rundę zasadniczą PGNiG Superligi, ostatecznie wygrywając 27:26.

Michał Gałęzewski

Zdecydowanymi faworytkami dwumeczu między zespołami z północy były zawodniczki Pogoni Baltica Szczecin, które wygrały rundę zasadniczą PGNiG Superligi. AZS Łączpol AWFiS do końca walczył o play-offy. Gdańszczankom w końcu udało się do nich zakwalifikować i w sobotę od początku były równorzędnymi rywalkami.

Pierwsze akcje należały zdecydowanie do gospodyń. Gdy skuteczną akcją popisała się w piątej minucie Karolina Siódmiak, AZS Łączpol AWFiS prowadził już 3:1 i czas wziął Adrian Struzik. Ekipa z Pomorza Zachodniego wspierana w Gdańsku przez swoich kibiców uspokoiła grę. Dobrze w bramce spisywała się Adrianna Płaczek, a gdy w 12. minucie dwie bramki z rzędu rzuciła z prawego skrzydła Katarzyna Sabała, przyjezdne wyszły na pierwsze prowadzenie w tym spotkaniu.

Później przewaga zespołu gości wzrosła. Skuteczna była Małgorzata Stasiak, a po rzucie Darii Zawistowskiej, Pogoń Baltica na pięć minut przed przerwą prowadziła 13:10. Gdy wydawało się, że liderki są na dobrej drodze do pewnej wygranej, ponownie zaatakowały gdańszczanki. Świetną indywidualną akcję przeprowadziła Marta Dąbrowska, a gdy trafiła Monika Stachowska był remis 14:14. Mimo przewagi gospodyń, w ostatnich sekundach to Moniky Karla Novais Bancilon rzuciła bramkę, która pozwoliła szczeciniankom wygrać pierwszą połowę.

Na początku drugiej części spotkania gdańszczanki grały bardzo dobrze i wyszły na prowadzenie. Chwilę później szczecinianki zaczęły hurtowo rzucać bramki. W ciągu niecałych pięciu minut pokonały rywalki. Gdy z niemal zerowego konta trafiła Patrycja Królikowska podwyższając wynik do 17:21, Jerzy Ciepliński poprosił o czas. Impas przerwała Katarzyna Skonieczna.

Gdańszczanki ponownie potrafiły wyjść z beznadziejnej sytuacji i po trzech bramkach z rzędu zmniejszyły stratę do jednego trafienia, a gdy na siedem minut przed końcem trafiła Marta Karwecka, na tablicy wyników widniał remis 24:24. Do ostatniej akcji obie ekipy walczyły bardzo dobrze w obronie i nie pozwoliły rywalkom wyjść na kilkubramkowe prowadzenie. Końcówka była bardzo kontrowersyjna i fani zespołu gości głośno wyrażali swoją dezaprobatę. Spotkanie zakończyła się rezultatem 27:26 i kwestia awansu do kolejnej rundy rozstrzygnie się w Szczecinie.

AZS Łączpol AWFiS Gdańsk - Pogoń Baltica Szczecin 27:26 (14:15)

AZS Łączpol AWFiS: Kajumowa, Dobrowolska - Stachowska 7, Siódmiak 7, Skonieczna 5, Kalska 3, Dąbrowska 3 oraz Karwecka 2, Tomczyk, Mazurek, Pasternak, Ciura.