Kw. do IO: Hiszpania dalej od igrzysk! Niespodziewany triumf Słowenii

Hiszpanie, srebrni medaliści EHF Euro, od falstartu rozpoczęli rywalizację w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Zawodnicy Manolo Cadenasa przegrali 21:24 ze Słowenią. Pewne zwycięstwo odnieśli natomiast gospodarze.

Marcin Górczyński
Niko Mindegia WP SportoweFakty / Niko Mindegia

Po pierwszej połowie spotkania ze Słowenią nic nie zapowiadało późniejszego dramatu Hiszpanów. Wicemistrzowie Europy prowadzili do przerwy 16:14 i nie przeszkadzała im nawet słabsza niż zazwyczaj postawa w bramce Gonzalo Pereza de Vargasa.

Hiszpanom prawdopodobnie trudno jest wyjaśnić przyczynę fatalnej skuteczności w drugiej części gry, szczególnie w ostatnich dziesięciu minutach. Podopieczni Manolo Cadenasa zaledwie pięć razy umieścili piłkę w siatce! Duża w tym zasługa słoweńskiego bramkarza, Gorazda Skofa. Doświadczony słoweński gracz odbił aż 10 z 22 prób rywali.

Problemów ze skutecznością nie mieli za to zawodnicy z Bałkanów. Słoweńcy z kapitalnie dysponowanymi skrzydłowymi, Jure Dolenecem i Gasperem Margucem, zerwali się do walki i wykorzystali słabość Hiszpanów. Ważne bramki w końcówce dołożył Dean Bombac i niespodzianka stała się faktem. Słoweńcy drugą część wygrali aż 12:5.

O kondycję psychiczną swoich kibiców zadbali za to Szwedzi. Gospodarze turnieju na rozgrzewkę gładko ograli Iran 34:19. Podopieczni duetu trenerskiego Ola Lindgren-Staffan Olsson pokazali się ze świetnej strony na początku drugiej połowy, kiedy to odskoczyli rywalom na 12 bramek.

Hiszpania - Słowenia 21:25 (16:14)
Najwięcej bramek: dla Hiszpanii - Valero Rivero 6, Alex Dujszebajew, Joan Canellas - po 4. dla Słowenii - Jure Dolenec 7, Gasper Marguc 5, Darko Cingesar 4.

Iran - Szwecja 19:34 (9:16)
Najwięcej bramek: dla Iranu - Shahoo Nosrati 4, Afshin Sadeghi, Pauya Norouzinezhad - po 3; dla Szwecji - Markus Olsson, Jonas Kallman, Niclas Ekberg - po 6.