Start - Vistal: 1:0 dla elblążanek w walce o brąz

Piłkarki ręczne Startu pokonały Vistal Gdynia 31:27 i są bliżej wywalczenia brązowego medalu. Losy spotkania rozstrzygnęły się dopiero w dogrywce.

Anna Dembińska

W sezonie zasadniczym elblążanki dwukrotnie pokonały gdynianki, jednak to wcale nie stawiało ich w uprzywilejowanej pozycji przed walką o brązowy medal. Zawodniczki Vistalu ambitnie walczyły z Pogonią w półfinale i dopiero piaty mecz zadecydował o tym, że to właśnie one będą walczyć z drużyna Andrzeja Niewrzawy o brązowy medal.

Początek pierwszego starcia był wyrównany, na tablicy wyników aż pięciokrotnie widniał remis. Dopiero po trafieniu Patricii Matieli w 16. minucie, przyjezdne doskoczyły na dwie bramki (7:5). Start szybko straty odrobił i gra toczyła się bramka za bramkę. Błędy gospodyń szybko wykorzystały gdynianki i znów mogły się cieszyć z dwóch bramek przewagi. Podopieczne Pawła Tetelewskiego utrzymały niewielki prowadzenie do przerwy. Po 30 minutach gry tablica wyników wskazywała 12:14.

Po zmianie stron obie drużyny nie potrafiły trafić do siatki, a sztuka ta udała się dopiero w 33. minucie Monice Kobylińskiej. Przyjezdne utrzymywały dwu-trzybramkowe prowadzenie do 36. minuty. Od tego czasu to gospodynie zaczęły dominować na parkiecie i nie tylko zniwelowały straty, a także wyszły na prowadzenie 19:17. Niemoc strzelecką gdynianek w końcu przerwała ich najlepsza strzelczyni. Gra znów się wyrównała i w 50. minucie był remis po 21. Na parkiecie trwała zacięta walka i żadna z drużyn nie potrafiła zbudować przewagi i ostatecznie po 60 minutach było 25:25. Do rozstrzygnięcia losów rywalizacji potrzebna była dogrywka. Tę cześć meczu zdecydowanie lepiej rozpoczęły gospodynie. Elblążanki grały twardo w defensywie, skuteczna w ataku była Joanna Waga i w 65. minucie EKS prowadził 29:26. Druga część dogrywki również należała do piłkarek Startu. Świetnie między słupkami interweniowała Sołomija Sziwierska, a do siatki dwukrotnie trafiła Sylwia Lisewska i było 31:26. W końcu elbląską bramkarkę zdołała pokonać Joanna Kozłowska, jednak losy tego spotkania były już rozstrzygnięte. Elblążanki zwyciężyły 31:27 i są bliżej wywalczenia brązowego medalu mistrzostw Polski.

Start Elbląg - Vistal Gdynia 31:27 (12:14; 25:25)

Start: Szywerska, Warywoda - Lisewska 12, Waga 5, Kwiecińska 4, Andrzejewska 4, Muchocka 2, Balsam 1, Dankowska 1, Jędrzejczyk 1, Szopińska 1, Matuszczyk, Gerej, Świerżewska, Hawryszko, Pinda.

Vistal: Gapska, Kordowiecka - Kobylińska 7, Galińska 5, Janiszewska 4, Stanulewicz 4, Dorsz 2, Kozłowska 2, Matieli 2, Gutkowska 1, Zych, Urbaniak, Olszowa, Radzikowska, Tasic.