Słowenia: Szyba i Gorenje wykonali przedostatni krok, teraz Celje

RK Gorenje Velenje pokonało RK Maribor Branik 30:23 i na kolejkę przed końcem sezonu jest liderem rozgrywek ligi słoweńskiej. W piątek zespół Michała Szyby rozegra decydujące o mistrzostwie spotkanie z drugim w tabeli RK Celje Pivovarna Lasko.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski

We wtorkowym meczu z Mariborem polski rozgrywający był wyróżniającą się postacią Gorenje. Szyba występ zakończył z czterema bramkami, będąc obok Mario Sostaricia (siedem trafień) i Senjamina Buricia (pięć goli) najlepszym strzelcem zespołu.

Bohaterem ekipy z Velenje został jednak drugi z braci Buriciów, Benjamin. Bośniacki golkiper zanotował w spotkaniu aż 17 interwencji, broniąc z ponad 40-procentową skutecznością.

Dzięki jego świetnej grze po przerwie, Gorenje sprawnie powiększyło niewielką zaliczkę z pierwszej połowy. Po trzydziestu minutach rywalizacji Osy miały tylko dwie bramki przewagi (13:11) i wcale nie mogły być pewne triumfu. Po serii interwencji Buricia, gospodarze odskoczyli jednak rywalom na dystans siedmiu (19:12), a później i 10 goli (23:13).

Wtorkowy mecz był ostatnim występem Szyby oraz Sostaricia, braci Buriciów, Stasa Skube i Milosa Bozovicia w stroju Gorenje przed własną publicznością. Po zakończeniu tego sezonu wszyscy zmienią barwy klubowe. Polak przeniesie się do szwajcarskiego Kadetten Schaffhausen.

W piątek 27 maja Osy rozegrają na wyjeździe decydujące o mistrzostwie spotkanie z Celje Pivovarna Lasko.