Ruszają młodzieżowe mistrzostwa Europy. Objawi się nowy Karol Bielecki?

Na duńskich parkietach najlepsi młodzieżowcy Europy powalczą o mistrzostwo kontynentu szczypiornistów w tej kategorii wiekowej. W gronie szesnastu zespołów znaleźli się reprezentanci Polski.

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Młodzieżowa reprezentacja Polski z rocznika 1996 Materiały prasowe / ZPRP / Młodzieżowa reprezentacja Polski z rocznika 1996

Podopieczni Rafała Kuptela trafili do grupy A, gdzie stoczą boje ze Szwajcarami, Serbami i Francuzami. Zwłaszcza Trójkolorowi, aktualni mistrzowie Europy i świata w tej kategorii wiekowej, będą poważnym wyzwaniem dla młodych Polaków. Dużo do powiedzenia mogą mieć też Serbowie, którzy regularnie wypuszczają w świat szczypiorniaka gromadę utalentowanych graczy.

Biało-Czerwoni do faworytów turnieju nie należą, ale tanio skóry nie sprzedadzą. Celem trenera Kuptela i jego zawodników jest awans do najlepszej ósemki turnieju. Rywale są w zasięgu Polaków. Chociażby z Helwetami Polacy stoczyli w tym roku dwa wyrównane boje. Można tylko żałować, że na kilka tygodni przed czempionatem ze składu wypadł lider reprezentacji, Maciej Majdziński z Bergischer HC. Zawodnik klubu z Bundesligi doznał poważnej kontuzji kolana i nie zagra w piłkę ręczną przez co najmniej sześć miesięcy. Do Danii z powodu urazu nie pojechał także bramkarz Mateusz Zembrzycki.

Wprawdzie w zespole brakuje indywidualności, ale kilka nazwisk znanych jest już z parkietów Superligi. Na najwyższym poziomie rozgrywkowym występowali m.in. Tomasz Pietruszko, Bartłomiej Bis oraz Wiktor Kawka. Być może na duńskich parkietach narodzi się nowa nadzieja polskiego szczypiorniaka. 14 lat temu na młodzieżowych mistrzostwach Europy rozbłysnął talent Karola Bieleckiego. "Kola" nie tylko razem z kolegami zdobył złoty krążek imprezy rozgrywanej w Trójmieście, ale także został królem strzelców turnieju. Zresztą z tamtej kadry na szerokie wody wypłynął nie tylko Bielecki. Złoty medal w swoim CV mają także Krzysztof Lijewski, Patryk Kuchczyński i Mariusz Jurkiewicz, przez lata filary pierwszej kadry.

Za faworytów całego turnieju uznaje się Francuzów. Nadzieje na dobry wynik mają także mistrzowie Europy 2012, Hiszpanie, z rewelacyjnym Danielem Dujszebajewem, ponoć najbardziej utalentowanym z całego klanu Dujszebajewów. Liczyć powinni się także Chorwaci i Szwedzi, których nie wspomoże Lukas Nilsson, przygotowujący się do igrzysk olimpijskich z dorosłą reprezentacją. Zresztą pozostałe ekipy z północy Europy także kandydują do medalu. Norwegów do sukcesu poprowadzić ma Mangnus Abelvid Rod, z kolei Duńczycy liczą na prawoskrzydłowego Sebastiana Augustinssena, który dał się pokazać z dobrej strony w barwach KIF Kolding.

Spotkania Polaków podczas młodzieżowych mistrzostw Europy:

28.07. Szwajcaria - Polska
29.07. Polska - Francja
30.07. Serbia - Polska

Skład polskiej kadry:

Bartlomiej Bis (KS Vive Tauron Kielce)
Maciej Judycki (VFL Bad Schwartau, Niemcy)
Wiktor Kawka (SPR Stal Mielec)
Michal Lemaniak (SPR Wisła Płock)
Jakub Moryń (SPR Wisła Płock)
Arkadiusz Moryto (SKS Kusy Kraków)
Kamil Mosiolek (MSPR Siódemka Legnica)
Kamil Netz (KS Meble Wójcik Elbląg)
Tomasz Pietruszko (MKS Zagłębie Lubin)
Maksymilian Rolka (Kronau Ostrigen, Niemcy)
Pawel Salacz (MKS Olimp Grodków)
Szymon Sićko (UKS Szczypiorniak Dąbrowa Białostocka)
Karol Siwak (KS Gwardia Opole)
Hubert Skuciński (SPR Stal Mielec)
Tomasz Wiśniewski (SPR Wisła Płock)
Damian Zając (KS Gwardia Opole)

ZOBACZ WIDEO Bartosz Jurecki: Mamy nad czym pracować (źródło TVP)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×