AZS Łączpol AWFiS - UKS PCM: skromne zwycięstwo gdańszczanek na inaugurację

W meczu inauguracyjnej kolejki PGNiG Superligi kobiet AZS Łączpol AWFiS Gdańsk pokonał kościerski UKS PCM 27:24. Gospodynie prowadziły już ośmioma bramkami, jednak w końcówce za odrabianie strat wziął się zespół z Kaszub.

Michał Gałęzewski

Od pierwszych minut znakomicie spisywała się gdańska obrona. Bramkę AZS-u Łączpol AWFiS wprost zamurowała Renata Kajumowa, która po raz pierwszy skapitulowała dopiero w dziesiątej minucie. Wcześniej dobrą skuteczność pokazały pozyskana z UKS-u PCM Adrianna Górna i Karolina Kalska. Gdy trafiła Karolina Siódmiak, na 13 minut przed przerwą było już 7:2.

Bardzo dobre wejście w nowy zespół miała Kamila Konofał, która ratowała honor UKS-u PCM Kościerzyna. W pewnym momencie kościerski zespół zaczął odrabiać straty i gdy celnym rzutem popisała się Karmen Bunikowska, było już 13:7. Ostatnie sekundy pierwszej części spotkania należały jednak zdecydowanie do grających z większą pewnością podczas gry szczypiornistek ze stolicy województwa. Wynik ustaliła Kalska rzutem ze skrzydła na pięć sekund przed gwizdkiem.

Od początku drugiej połowy bardziej ograne na superligowych parkietach zawodniczki z Gdańska zaczęły budować coraz większą przewagę. Trafiały z różnych pozycji, a gdy znakomitym rzutem popisała się Karolina Siódmiak, ekipa z Trójmiasta prowadziła już 20:12. Wydawało się, że w tym meczu nic już się nie zdarzy.

UKS PCM się jednak nie poddawał. Ciężar zdobywania bramek wzięła na siebie Magda Krajewska. Skrzydłowa pozyskana z Aussie Sambora Tczew w krótkim czasie trzykrotnie pokonała Kajumową i zmniejszyła stratę do czterech trafień. Gdy Edyta Majdzińska zdjęła bramkarkę podczas gry w osłabieniu, do pustej bramki rzuciła zza połowy Dorota Jakubowska i na tablicy wyników widniał już rezultat 22:19.

Gospodynie łapały kary i korzystał na tym UKS PCM. Po bramce Agnieszki Białek było już 25:23, a dodatkowo na ławkę kar usiadła Kinga Lalewicz! W newralgicznym momencie Kalska trafiła karnego. AZS Łączpol AWFiS już nie oddał zwycięstwa. Mecz zakończył się rezultatem 27:24.

AZS Łączpol AWFiS Gdańsk - UKS PCM Kościerzyna 27:24 (13:7)

AZS Łączpol AWFiS: Kajumowa, Chojnacka - Kalska 8, Siódmiak 5, Stachowska 3, Pasternak 3, Górna 2, Ciura 2, Lalewicz 2, Skonieczna 1, Świerczek 1 oraz Masna, Mazurek, Żukowska, Gędłek.