IHF Super Globe. Katarczycy rozbici. Vive Tauron na podium mistrzostw świata

Piłkarze ręczni Vive Tauronu Kielce w meczu o trzecie miejsce IHF Super Globe pokonali katarski Al Sadd 36:24 i zostali pierwszą drużyną w historii polskiej piłki ręcznej, która uplasowała się na podium klubowych mistrzostw świata.

Aneta Szypnicka-Staniec
PAP/EPA / MARIUS BECKER

Nie tylko o prestiż, ale też o duże pieniądze toczyła się walka między mistrzami Polski a szczypiornistami Al Sadd - drużyna, która uplasowała się na trzecim miejscu klubowe konto zasiliła o niemal pół miliona złotych.

Kielczanie nie mieli większych problemów z pokonaniem zawodników z Kataru. Spotkanie było wyrównane tylko przez kilkanaście pierwszych minut, później koncert zaczął rozgrywać Filip Ivić, a w ataku szaleli jego koledzy i błyskawicznie żółto-biało-niebiescy budowali swoją przewagę. Zawodnicy Al Sadd nie mieli żadnych argumentów, by powstrzymać mistrzów Polski, którzy wykorzystywali każdy, nawet najdrobniejszy błąd swoich przeciwników.

Po kwadransie gry na tablicy wyników widniało 8:8 i był to ostatni korzystny dla Katarczyków rezultat. Kielczanie zacieśnili obronę, co umożliwiło im wyprowadzanie kontrataków, a w tych byli już bezlitośni. Po trzydziestu minutach gry mistrzowie Polski prowadzili już ośmioma bramkami i wszystko wskazywało na to, że już nie wypuszczą zwycięstwa z rąk.

W drugiej części meczu podopieczni Tałanta Dujszebajewa już spokojnie kontrolowali przebieg i wynik spotkania z każdą minutą powiększając swoją przewagę. Ich prowadzenie szybko uzyskało dwucyfrową liczbę, a rywale wydawali się bezsilni.

W pewnym momencie w szeregi Vive Tauronu wkradło się małe rozprężenie - trzynaście oczek przewagi stopniało do ośmiu, ale nawet słabszy fragment w wykonaniu kielczan nie mógł sprawić, że rywale całkowicie odrobili straty. Ostatecznie żółto-biało-niebiescy zwyciężyli 36:25 i zostali trzecią drużyną w historii polskiego sportu, która stanęła na podium klubowych mistrzostw świata. Wcześniej udało się to tylko siatkarzom z PGE Skry Bełchatów i Jastrzębskiego Węgla.