Nie poznasz tej drużyny! Oto nowe oblicze reprezentacji Polski

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP /  PAP/Adam Warżawa /
PAP / PAP/Adam Warżawa /
zdjęcie autora artykułu

Mistrzostwa świata we Francji będą dla aż jedenastu szczypiornistów reprezentacji Polski pierwszym wielkim turniejem w karierze. Dla wielu kibiców to zupełnie nieznani zawodnicy. Poznaj nową twarz kadry!

Adam Malcher
Adam Malcher

Bramkarze

Adam Malcher 

Klub: KPR Gwardia Opole  Mecze w kadrze: 40 Bramki: 1

Nowy-stary w kadrze. W 2009 roku jako zmiennik Sławomira Szmala sięgał po brąz mistrzostw świata. Mozolnie wracał na szczyt, z Gwardią Opole przeżywał pierwszoligową banicję. W sezonie 2016/2017 zachwyca. Wygrał opolanom niejedno spotkanie. Pod nieobecność kontuzjowanego Piotra Wyszomirskiego najprawdopodobniej zajmie miejsce w pierwszej siódemce Biało-Czerwonych.

Adam Morawski 

Klub: Orlen Wisła Płock  Mecze w kadrze: 5 Bramki: 0

Przyszłość polskiej bramki. 22-latek zanotował bodajże największy progres spośród polskich bramkarzy. Okrzepł na wypożyczeniu w Pogoni Szczecin i wrócił do Orlen Wisły z nadzieją na regularne występy. Skorzystał na kontuzji Marcina Wicharego i i zaczął spłacać kredyt zaufania, którym przed laty obdarzono go w Płocku. W Lidze Mistrzów powstrzymywał już tuzy europejskiego handballa, a na polskich parkietach "wykręcał" znakomite statystyki.

Mateusz Kornecki 

Klub: NMC Górnik Zabrze  Mecze w kadrze: 2 Bramki: 0

Były reprezentant młodzieżówki doczekał się swojej szansy. Kornecki wprawdzie nie jest wymieniany jednym tchem wśród najlepszych golkiperów Superligi, ale robi systematyczne postępy. W poprzednim sezonie jego kariera nieco wyhamowała z powodu kontuzji pięty. Po kilku miesiącach wrócił między słupki i zapracował na powołanie. W reprezentacji zadebiutował raptem kilka dni temu podczas turnieju w Irun. We Francji będzie rezerwowym.

Mateusz Jachlewski
Mateusz Jachlewski

Lewe skrzydło

Przemysław Krajewski 

Klub: KS Azoty Puławy  Mecze w kadrze: 83 Bramki: 165

Jeden z zawodników, którego kibice szczypiorniaka muszą kojarzyć. W kadrze zadebiutował w październiku 2012 roku, a już trzy miesiące później po raz pierwszy pojechał na wielką imprezę. Od tego czasu zmienił się nie do poznania. Z każdym turniejem jego pozycja w zespole była coraz mocniejsza i we Francji Krajewski ma być jednym z liderów zespołu. Uniwersalny, może też zagrać na środku rozegrania (tak jak podczas igrzysk w Rio), choć większy z niego pożytek na lewym skrzydle.

Mateusz Jachlewski 

Klub: Vive Tauron Kielce  Mecze w kadrze: 124 Bramki: 259

Po kontuzji Mariusza Jurkiewicza został kapitanem kadry. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, bo obecnie to najbardziej doświadczony zawodnik w przebudowanym zespole Dujszebajewa. Jako jedyny z "francuskiego" składu był w kadrze dekadę temu, gdy ta zdobyła srebro na mistrzostwa świata w Niemczech. Świetnie gra w obronie, zwłaszcza jako wysunięty obrońca.

ZOBACZ WIDEO Natalia Partyka: cały czas marzę o medalu na igrzyskach zawodowców

Tomasz Gębala
Tomasz Gębala

Lewe rozegranie

Tomasz Gębala

Klub: Orlen Wisła Płock  Mecze w kadrze: 7 Bramki: 18

Nowy Karol Bielecki? Trudno uniknąć tego porównania, gdy przypomina się legendę reprezentacji nawet pod względem fizycznym. Gębala, wciąż bardzo młody jak na piłkarza ręcznego (21 lat), we Francji ma być pierwszą armatą Biało-Czerwonych. W jesiennych meczach eliminacyjnych do mistrzostw Europy po raz pierwszy na poważnie zaistniał w reprezentacji i jak na nowicjusza spisał się co najmniej przyzwoicie. Przed sezonem, po trzech latach spędzonych głównie w rezerwach Magdeburga, przeniósł się do Płocka, gdzie ma zdecydowanie większe pole do popisu.

Piotr Chrapkowski

Klub: Vive Tauron Kielce  Mecze w kadrze: 72 Bramki: 113

W odmłodzonej kadrze Chrapkowski wyrósł na jednego z najbardziej doświadczonych reprezentantów. Jeszcze kilka lat temu brylował pod bramką przeciwnika. Tałant Dujszebajew uczynił z niego pewny punkt kieleckiej defensywny. Podobną rolę będzie pełnił w reprezentacji, choć Chrapkowski nie zapomniał, jak zdobywa się bramki. Od nowego sezonu przeniesie się do niemieckiego Magdeburga i możliwe, że jego potencjał ofensywny ponownie zostanie spożytkowany.

Łukasz Gierak
Łukasz Gierak

Środek rozegrania

Łukasz Gierak 

Klub: TuS N-Luebbecke (Niemcy) Mecze w kadrze: 17 Bramki: 15

2016 rok był zdecydowanie najlepszy w jego karierze. Jako zawodnik walczącej o utrzymanie Pogoni Szczecin zadebiutował w kwietniu w koszulce z orłem na piersi, pojechał na igrzyska do Rio, trafił do solidnej drużyny z 2. Bundesligi. Ma coraz pewniejszą pozycję w reprezentacji. Po kontuzji Mariusza Jurkiewicza jeszcze awansował w hierarchii selekcjonera.

Paweł Niewrzawa 

Klub: Wybrzeże Gdańsk  Mecze w kadrze: 7 Bramki: 5

Jego powołanie było sporą niespodzianką. Z powodu kontuzji nie grał ponad rok w piłkę ręczną i po kilku spotkaniach ligowych otrzymał powołanie. Tałant Dujszebajew miał nosa - podczas niedawnego turnieju w Irun prezentował się co najmniej przyzwoicie. Dla gdańszczanina drużyna narodowa to nie pierwszyzna. Niewrzawa zjawiał się już na zgrupowaniach u Michaela Bieglera.

Krzysztof Łyżwa 

Klub: KS Azoty Puławy  Mecze w kadrze: 5 Bramki: 3

Jeden z najbardziej nietuzinkowych polskich graczy. Oburęczny (!), mogący obsadzić każdą pozycję w drugiej linii, do tego niezły snajper. W wieku 26 lat zaczął spełniać pokładane w nim nadzieję. Na zesłaniu w Ostrowie Wielkopolskim odbudował formę i odzyskał miejsce w siódemce Azotów Puławy. W reprezentacji na razie bez wybitnych występów, ale stawia w niej dopiero pierwsze kroki.

Rafał Przybylski
Rafał Przybylski

Prawe rozegranie

Rafał Przybylski 

Klub: KS Azoty Puławy  Mecze w kadrze: 13 Bramki: 26

Jego postawa może być kluczowa dla wyników kadry na francuskich parkietach. Wyszedł z cienia bardziej utytułowanych kolegów i wobec absencji Krzysztofa Lijewskiego będzie pierwszym wyborem Tałanta Dujszebajewa na prawym rozegraniu. Przybylski rozgrywa kapitalny sezon w barwach Azotów Puławy. Rzuca, asystuje, walczy do upadłego, jest jednym z ulubieńców kibiców. Nie dziwi zatem, że może przebierać w ofertach z silniejszych lig.

Paweł Paczkowski 

Klub: Vive Tauron Kielce  Mecze w kadrze: 11 Bramki: 9

Jeden z największych pechowców reprezentacji. Po kontuzji stawu łokciowego toczył walkę z czasem i niespełna 24 godziny przed meczem z Norwegią został włączony do składu drużyny. Może być znakomitym uzupełnieniem dla Przybylskiego. Odkąd zawodnik Vive uporał się z kontuzjami, "wykręca" świetne statystyki na parkietach Superligi. Wielu widziało w nim spadkobiercę Krzysztofa Lijewskiego.

Michał Daszek
Michał Daszek

Prawe skrzydło Michał Daszek

Klub: Orlen Wisła Płock  Mecze w kadrze: 72 Bramki: 167

Pod nieobecność Bieleckiego, Jureckiego czy Jurkiewicza organizatorzy mistrzostw wskazują go jako najważniejszą postać polskiej drużyny. I rzeczywiście, to może być jego turniej. 24-latek z sezonu na sezon sportowo dojrzewa. Kapitalną formę pokazał już w Rio, gdy w 37 rzutach zdobył 30 bramek. Jeszcze dwa sezony temu miewał wahania formy i na potęgę pudłował w dogodnych sytuacjach. Teraz Daszek to solidny światowy poziom i gwarant kilku trafień w każdym meczu.

Arkadiusz Moryto 

Klub: Zagłębie Lubin  Mecze w kadrze: 1 Bramki: 0

Uważany za jeden z największych talentów wśród polskiej młodzieży. Najmłodszy w zespole. Pierwsze powołanie do seniorskiej kadry otrzymał już w 2014 roku. Miał wtedy 17 lat. W reprezentacji zadebiutował jednak dopiero w miniony weekend, w meczu z Argentyną. Handballowe szlify zbierał w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku, dla którego rzucił w poprzednim sezonie 143 bramki w 20 meczach. Jego mocną stroną jest szybkość i niezłe wyszkolenie techniczne. Eksperci wróżą mu sporą karierę.

Marek Daćko
Marek Daćko

Koło

Marek Daćko

Klub: NMC Górnik Zabrze  Mecze w kadrze: 8 Bramki: 9

Pochodzący z Bartoszyc kołowy we Francji ma grać głównie w ataku, w którym czuje się lepiej, niż w obronie. Dujszebajew zaczął go wprowadzać do zespołu w listopadzie. Wtedy, w meczach eliminacji do mistrzostw Europy, Daćko był zmiennikiem Kamila Syprzaka. Teraz, pod jego nieobecność, może zostać nawet pierwszym obrotowym kadry. Na ligowych parkietach imponuje w tym sezonie skutecznością - w 13 meczach rzucił 73 bramki i zwrócił na siebie uwagę zagranicznych klubów.

Maciej Gębala 

Klub: Orlen Wisła Płock  Mecze w kadrze: 17 Bramki: 11

Wraz z bratem Tomaszem przeniósł się przed startem tego sezonu do Orlen Wisły. Minione trzy lata spędził w Magdeburgu, ale tam nie zdołał przebić się do pierwszej drużyny i głównie trenował w trzecioligowych rezerwach. Zaufano mu dopiero w Płocku, gdzie u Piotra Przybeckiego może liczyć na regularną grę. Spośród wszystkich trzech kołowych kadry ma największe doświadczenie w reprezentacji - to właśnie jego Michael Biegler dowołał do składu kadry podczas zeszłorocznego Euro w Polsce.

Patryk Walczak 

Klub: Vive Tauron Kielce  Mecze w kadrze: 3 Bramki: 0

Piłkę ręczną zaczął trenować dopiero pod koniec drugiej klasy gimnazjum. Jego domeną jest obrona, choć w poprzednim sezonie rzucił dla Pogoni Szczecin 118 bramek. W ten sposób wypracował sobie transfer do Vive Tauronu Kielce, ale początek tych rozgrywek stracił przez kontuzję dłoni. Do gry wrócił w grudniu i od razu znalazł się w składzie reprezentacji. We Francji ma być przede wszystkim obrońcą.

Źródło artykułu:
Która pozycja w reprezentacji jest najlepiej obsadzona?
bramka
lewe skrzydło
lewe rozegranie
środek rozegrania
prawe rozegranie
prawe skrzydło
koło
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (1)
avatar
okaj
12.01.2017
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
NIE WYGRAJĄ ANI JEDNEGO MECZU!!! Tak się robi rewolucję w kadrze wg związku piłki ręcznej.