MŚ 2017. Bez niespodzianki w grupie B. Hiszpania pewnie pokonuje Tunezję

W meczu grupy B na mistrzostwach świata we Francji reprezentanci Hiszpanii napotkali na opór ze strony Tunezyjczyków. Dobra końcówka spotkania pozwoliła dała jednak Hiszpanom zwycięstwo 26:21.

Joanna Chmara
Victor Tomas WP SportoweFakty / Leszek Stępień / Na zdjęciu: Victor Tomas

Po przegranym z reprezentacją Macedonii meczu otwarcia reprezentację Tunezji czekało trudne stracie z zapowiadającymi walkę o złote medale Mistrzostw Świata Hiszpanami. La Roja w swoim pierwszym meczu we Francji pewnie zwyciężyli z Islandczykami.

W początkowej fazie meczu drużyna z Półwyspu Iberyjskiego narzuciła wysokie tempo. Po niespełna pięciu minutach prowadziła 3:1 i miała wiele okazji na podwyższenie prowadzenia. Rozpędzonych Hiszpanów powstrzymywał jednak Makrem Missaoui, prezentując kilka naprawdę udanych interwencji, które dawały Tunezyjczykom nadzieje na zatrzymanie faworyzowanych rywali.

W ósmej minucie sposób na Missaoui znalazł jednak Iosu Goni. Bardzo mocnym punktem reprezentacji Hiszpanii w pierwszej połowie był Victor Tomas, który aż pięciokrotnie oddał celny rzut do bramki Tunezji. Po jego golu w 22. minucie Hiszpanie prowadzili już 11:6 i wydawało się, że nie będą mieli problemu z pokonaniem przeciwników.

Jednak w końcówce pierwszej połowy skrzydeł dostali Tunezyjczycy, którzy wykorzystali chwilowe rozprężenie Hiszpanów i spokojnie zaczęli odrabiać straty. Dwie kontry z rzędu skutecznie zakończył Amen Toumi a na zakończenie bramkę dołożył jeszcze Mosbah Sanai i do przerwy Tunezyjczycy tracili tylko dwie bramki.

Początkowo w drugiej odsłonie spotkania zespoły prowadziły wyrównany pojedynek. Cały czas niewielkie prowadzenie utrzymywali jednak Hiszpanie. W 35. minucie piętnastą bramkę zdobył Gedeon Guardiola a chwilę później efektownym wejściem popisał się Alex Dujszebajew powiększając przewagę do trzech goli.

Kwadrans przed końcem meczu dzięki ładnemu rzutowi z dystansu w wykonaniu Bannoura podopieczni Hafedha Zouabi ponownie doszli na dwie bramki. Tunezyjczycy mieli szansę na zdobycie bramki kontaktowej, jednak powstrzymał ich Gonzalo Perez de Vargas broniąc rzut karny.

W finalnej fazie spotkania reprezentacja Hiszpanii utrzymywała już bezpieczne prowadzenie. W 59. minucie na 25:21 trafił David Balaguer, a tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego z szóstego metra rzucił jeszcze Daniel Sarmiento, który ustanowił wynik spotkania na 26:21.

Tunezja - Hiszpania 21:26 (10:12)

Tunezja: Missaqui, Soussi - Toumi 5, Tej 1, Bannour 2, Haj Youssef, Sanai 3, Boughanmi 4 (2/3), Saied 1, Hosni, Chouiref 2, Soussi 1, W. Jallouz 2, Jaballah
Karne: 2/3
Kary:
6 min. (Toumi, Tej, Haj Youssef - po 2 min.)

Hiszpania: Corrales, Perez de Vargas - Gurbindo 2, Fernandez, Rivera 4 (2/2), Tomas 5, Dujszebajew 1, Sarmiento 1, Aguinagalde 2, Canellas 1, Morros, Guardiola 3, Goni 2, Balaguer 5, Figueras