MŚ 2017. Chilijczycy lepsi od Japończyków w meczu o 21. miejsce

Reprezentacja Chile pokonała Japonię i zakończyła mistrzostwa świata w piłce ręcznej we Francji na 21. miejscu. To najlepszy wynik drużyny z Ameryki Południowej w historii występów na mundialu.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
reprezentanci Chile Materiały prasowe / FRANCE HANDBALL 2017 / Na zdjęciu: reprezentanci Chile

W przeszłości chilijscy szczypiorniści dwukrotnie zajmowali przedostatnie 23. miejsce, a raz - w swym debiucie w 2011 roku, skończyli rywalizację o pozycję wyżej. W tym roku zespół Mateo Garraldy mógł nawet awansować do 1/8 finału, ale mimo że ostatecznie przyszło mu grać o końcowe lokaty, to z wygranej nad Japończykami cieszył się niemal tak samo, jak z grupowego zwycięstwa nad Białorusią.

Pierwsze minuty poniedziałkowego spotkania w ogóle nie wskazywały jednak, by Chilijczycy mieli odnieść triumf. Drużyna Garraldy raziła nieskutecznością i przez 11 minut gry zamieniła na bramki tylko 4 z 11 rzutów. Więcej trafień od Chilijczyków miał na koncie japoński skrzydłowy Yuto Agarie (pięć), a jego zespół wygrywał wtedy 8:4.

Wszystko odmieniło się jednak po 12. minucie, gdy Garralda wziął czas. Choć Chilijczycy nie zmienili wiele w swej grze w defensywie, to Japończycy na potęgę zaczęli gubić piłkę i do końca pierwszej połowy rzucili raptem trzy bramki. "La Roja" natomiast zdobyła ich w tym czasie dwanaście i na przerwę zeszła wygrywając 17:12.

W drugiej połowie Chilijczycy nie pozwolili rywalom powrócić do gry. Niezłe zawody w bramce rozgrywał Felipe Barrientos (10 interwencji), a w ataku nie było mocnych na Sebastiana Ceballosa i Erwina Feuchtmanna, którzy rzucili po siedem bramek. W 40. minucie Japończycy przegrywali 16:23 i jasne było, że losy rywalizacji są już rozstrzygnięte.