Turniej w Gdańsku. Komplet zwycięstw Białorusinek. Ukrainki postraszyły

Nieoczekiwanie duże emocje miały miejsce podczas meczu Białoruś - Ukraina, kończącym występy tych ekip podczas turnieju międzynarodowego w Gdańsku. Ostatecznie 24:23 wygrały Białorusinki, które zwyciężyły w całym turnieju.

Michał Gałęzewski
WP SportoweFakty / ANNA DEMBIŃSKA

Faworytkami niedzielnego spotkania były z pewnością Białorusinki, które wygrały dwa pierwsze spotkania. Ukrainki w tym czasie poniosły komplet porażek z tymi samymi rywalkami. Pierwsze minuty nie zwiastowały emocji. Białorusinki grały szybko i skutecznie i bardzo szybko po rzucie Anastasiji Lobacz wyszły na prowadzenie 3:0.

W tym momencie nieoczekiwanie do głosu doszły reprezentantki Ukrainy. Skorzystały one z tego, że ich rywalki kompletnie się pogubiły i najpierw wyrównały wynik spotkania po rzucie Wiktoriji Borszczenko, a później zaczęły budować swoją przewagę, która po trafieniu Juliji Snopowej w 10. minucie wynosiło już 7:4.

Białorusinki starały się odrobić straty, jednak nie grały skutecznie. Dwukrotnie nie trafiały z karnych, a Ukrainki mimo większej liczby kar, popełniały mniej błędów. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się rezultatem 11:13.

Drugą połowę od mocnego uderzenia rozpoczęły reprezentantki Ukrainy, spośród których brylowała Wiktorija Borszczenko. Lewoskrzydłowa była niezwykle skuteczna i dzięki swojej dynamice sprawiała spore kłopoty rywalkom. Jej reprezentacja dzięki znakomitej postawie Borszczenko szybko wyszła na prowadzenie 15:11.

Faworyzowane Białorusinki nie zamierzały jednak odpuszczać. Ich dużym atutem w tym spotkaniu była bardziej wyrównana kadra. Więcej zawodniczek potrafiło stworzyć bramkowe akcje. W końcu po trafieniu Katsiariny Silitskajej wyszły na upragnione prowadzenie 20:19. Skuteczna była też Natalija Kotsina, która odczarowała rzuty karne.

W końcówce spotkania oba zespoły szanowały piłkę i starały się nie podejmować decyzji, które mogłyby powodować straty. Dobrze u dwóch rywali funkcjonowała również obrona i kibice mieli do czynienia z szachami na boisku. Gdy wydawało się, że to Białorusinki wyjdą z tej partii zwycięskie, bardzo dobrze zaczęły spisywać się Ukrainki, które ponownie wyrównały wynik spotkania. Decydującą bramkę rzuciła z karnego Kotsina i to Białoruś wygrała 24:23, triumfując w całym turnieju.

Białoruś - Ukraina 24:23 (11:13)

Białoruś: Kumpel, Szut - Kotsina 8, Jeżykowa 5, Lobacz 4, Silitskaja 3, Wasiulewskaja 2, Achramienka 1, Niesciaruk, Artsiuchowicz, Iljina 1, Mazgo