El. ME 2018. Duńczycy przełamali niemoc

Mistrzowie olimpijscy z Rio de Janeiro uporali się z kompleksem Węgrów. Duńczycy pokonali Madziarów 35:27 i są prawie pewni awansu na mistrzostwa Europy 2018.

Marcin Górczyński
Mikkel Hansen PAP/EPA / PAP/EPA/IAN LANGSDON / Na zdjęciu: Mikkel Hansen

Porażka w 1/8 finału mistrzostw świata, męczarnie i zaledwie remis 25:25 w 3. kolejce eliminacji. Węgrzy raczej nie należeli do ulubionych rywali Duńczyków. Mistrzowie olimpijscy w końcu odegrali się na Madziarach. Tym razem zadanie mieli ułatwione. Na parkiet nie wybiegli bowiem Laszlo Nagy, Iman Jamali, Roland Mikler i Gabor Csaszar. W skrócie: największe gwiazdy reprezentacji.

Młoda węgierska kadra stawiała jednak opór. W 13 minucie Richard Bodo wyprowadził kadrę na niespodziewane prowadzenie 8:5. Duńczycy, ze świetnym Mikkelem Hansenem, przed przerwą wskoczyli jednak na wyższe obroty i do szatni zespoły zeszły przy wyniku 18:17.

W drugiej połowie Madziarzy wyraźnie osłabli. Luki w obronie wykorzystywał m.in. Mads Mensah Larsen, Węgrom nie pomagali bramkarze, wśród których znalazł się nowy golkiper Orlen Wisły Płock Adam Borbely. Świetnie funkcjonowały za to duńskie skrzydła z Lasse Svanem Hansenem i Magnusem Landinem.

Zwycięstwo 35:27 bardzo przybliżyło mistrzów olimpijskich do awansu. Jeżeli wygrają jedno z dwóch spotkań, zapewnią sobie kwalifikację. Przed zawodnikami Nikolaja Jacobsena mecz z najsłabszą w grupie Łotwą, więc niemal na pewno Duńczycy postawią wkrótce stempel na awansie.

El. ME 2018, grupa 1:

Dania - Węgry 35:27 (18:17)
Najwięcej bramek: dla Danii - Mikkel Hansen 8, Lasse Svan Hansen 7, Magnus Landin, Mads Mensah Larsen - po 5; dla Węgrów - Richard Bodo, Gergo Ivancsik - po 5, Zsolt Balogh, Mate Lekai - po 4

Holandia - Łotwa 25:24 (13:14) Najwięcej bramek: dla Holandii - Bobby Schagen 6, Tim Remer 4; dla Łotwy - Aivis Jurdzs, Dainis Kristopans - po 6