Gorzki debiut Piotra Przybeckiego. Polacy przegrali ze Szwedami

Od sześciobramkowej porażki rozpoczął pracę z reprezentacją Polski piłkarzy ręcznych Piotr Przybecki. Kadra bez gwiazd z dawnych lat przegrała ze Szwecją 27:33 w pierwszym meczu turnieju Gjensidige Cup w Norwegii. W piątek spotkanie z Islandią.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
WP SportoweFakty / SZYMON ŁABIŃSKI

Przybecki do Elverum, gdzie rozgrywany jest turniej, zabrał zupełnie nową reprezentację. Taka była konieczność, bo gdy kilkanaście dni temu objął zespół po Tałancie Dujszebajewie, z gry w kadrze zrezygnowali ci najwięksi - Karol Bielecki, Krzysztof Lijewski i Michał Jurecki. Nowa drużyna, z siedmioma debiutantami i tylko dwoma graczami, którzy 10 miesięcy temu walczyli o medale w Rio, otworzyła nową erę w dziejach polskiego szczypiorniaka. Zaczęła od porażki.

Przez cały mecz Polacy szukali swojego stylu. Grali nierówno, zwłaszcza w pierwszej połowie, w której jedyny dobry fragment zanotowali między 10. a 18. minutą. Mecz od startu kontrolowali rywale, którzy choć do Norwegii przysłali tylko siedmiu graczy pierwszej kadry, to po 30 minutach i tak wygrywali 16:10.

Polakom do wspomnianej 18. minuty wynik trzymał Piotr Chrapkowski. 29-letni rozgrywający w kadrze Dujszebajewa był tylko obrońcą. W czwartek Przybecki posłał go też do ataku, a ten w kwadrans rzucił cztery bramki. To właśnie jego gole pozwoliły podgonić rywali ze stanu 2:5 na 6:6.

Chwilę po tym skończył się jednak dobry okres gry Polaków w pierwszej połowie. Od stanu 7:7 gracze Przybeckiego razili nieskutecznością lub w ogóle kończyli akcje bez rzutów. Tych przed przerwą oddali aż 11 mniej od rywali. Szwedzi zaś powoli budowali przewagę i w drugiej połowie prowadzili już ośmioma trafieniami.

Wynik Polacy podgonili dopiero w końcówce, na chwilę zbliżając się do rywali na dystans pięciu goli. Trafiali debiutujący Jan Czuwara, Adrian Kondratiuk i Łukasz Rogulski, a przy egzekucji karnych nie mylił się Michał Potoczny. To jednak wystarczyło tylko na to, by przegrać sześcioma bramkami.

W piątek kadra zagra z Islandią, która wieczorem przegrała z Norwegami 30:36. Dwa dni później Polacy zmierzą się jeszcze z gospodarzami, a następnie wylecą do Serbii, gdzie 14 czerwca zagrają w eliminacjach mistrzostw Europy. Szanse na wyjazd na Euro mają już tylko matematyczne.