KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Długa pauza Marka Daćki i Mateusza Korneckiego. W kadrze mogą jednak grać

Komisja Dyscyplinarna Związku Piłki Ręcznej w Polsce zawiesiła Marka Daćkę i Mateusza Korneckiego na okres trzech miesięcy. Zawodnicy mogą odwołać się dopiero za 45 dni. Do tego czasu mają zakaz gry, choć trener Przybecki może ich powołać na kadrę.
Maciej Wojs
Maciej Wojs
WP SportoweFakty / Anna Klepaczko

Daćko i Kornecki zostali zawieszeni, bo nie przyjechali na sierpniowe zgrupowanie reprezentacji w Płocku. Obu nie puścił klub, NMC Górnik Zabrze, który został za to ukarany grzywną w wysokości 15 tysięcy złotych. W ciągu 14 dni może złożyć odwołanie, choć argumentów raczej nie ma.

Odpada zwłaszcza ten, że zgrupowanie nie odbyło się w terminie ustalanym przez Europejską Federację Piłki Ręcznej (EHF) czy Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej (IHF). - Przepisy EHF i IHF jasno i wyraźnie określają terminy zastrzeżone dla reprezentacji, ale obowiązują one cudzoziemców grających w ligach nienarodowych - mówi przewodniczący Komisji Dyscyplinarnej Zygmunt Piwowarski.

Wyjaśniając: jeśli zgrupowanie poprzedza mecz eliminacji mistrzostw Europy czy świata, kluby Polaków występujących za granicą mają obowiązek zwolnić ich na zgrupowanie. Analogicznie jest względem cudzoziemców grających w PGNiG Superlidze i ich reprezentacji. Jeśli jednak jest to zwykła konsultacja szkoleniowa, kluby nie muszą tego robić.

Co innego tyczy się natomiast Polaków grających w Polsce. Wówczas - niezależnie od tego czy zgrupowanie poprzedza mecze eliminacji czy nie - kluby zgodnie z przepisami nie mogą blokować wyjazdu zawodników na kadrę. A Górnik właśnie to zrobił.

ZOBACZ WIDEO Piękna bramka Zielińskiego. Zobacz skrót meczu Napoli - Atalanta [ZDJĘCIA ELEVEN]

Obowiązkiem każdego klubu jest też potwierdzenie udziału zawodników w zgrupowaniu. Jeśli powołany do kadry gracz nie może wziąć udziału w konsultacji, klub musi to wyjaśnić, podając jeden z trzech powodów: kontuzję, odmowę gry lub sprawy losowe. Górnik wybrał ostatnią wersję, uzasadniając ją "zmianami organizacyjnymi i przygotowaniami do nowego sezonu". Tego Komisja Dyscyplinarna nie mogła zaakceptować. 

Klub został więc ukarany, a Daćko i Kornecki zawieszeni na najkrótszy możliwy okres kary. W tym czasie nie mogą grać w barwach Górnika w meczach ligowych, ale na zgrupowanie kadry może ich powołać trener Piotr Przybecki. - To dlatego, że nie zostali skreśleni z listy członków kadry narodowej - dodaje Piwowarski.

Okres zawieszenia obrotowego i bramkarza rozpoczął się we wtorek. Jeśli potrwa trzy miesiące, skończy się 29 listopada. Zawodnicy mogą jednak odwołać się do Komisji Dyscyplinarnej o zawieszenie dalszej karencji po 45 dniach od wydania decyzji, czyli dokładnie 12 października.

Czy zawieszenie Daćki i Korneckiego uważasz za zasadne?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (11)
 • HANDBALL ZABRZE Zgłoś komentarz
  Coś czuję że jeśli nie zostaną odwieszeni ,tp nie będą grać ani w lidze ani w reprezentacji, myślę że Prezes Kmiecik nie da sobą tak pomiatać.Bo jak? Zprp osłabia nas na ligę i
  Czytaj całość
  to na trzy miesiące ,a wszyscy wiedzą ile znaczy Dacko czy Kornecki dla Zabrza ,a pozwala grać w kadrze !!! Ciekawe gdyby nie daj boże Syprzak złapał kontuzję to mieli by Marka który na najważniejsze spotkania będzie bez rytmu meczowego .I ostatnia sprawa jak już ktoś napisał to nie zawodnicy odmowili przyjazdu na konsultacje ,tylko klub ich nie puścił,niech leśne dziady się do tego odniosą,to tak jak by się sprzeciwić swojemu pracodawcy ....
  • Petrochemia Zgłoś komentarz
   Jak się ta kara ma np. do Jachlewskiego? Który wybiera sobie selekcjonerów dla których chce grać. Jak ta sprawa ma się do Kusa, który "odpoczywał" podczas mistrzostw. Jurecki z Lijewskim
   Czytaj całość
   też sobie odmawiali gry w kadrze i poza paroma postami sprawa pozostawała bez większego echa. Spójrzcie gdzie My jesteśmy. Liga jakaś kolorowa, za jeden mecz dwa za drugi trzy punkty. Oficjalne przeprosiny na lewo i prawo. Decyzje w 15 minut, odwołanie po dwóch miesiącach... Zawieszenie zawodników na ligę i puchary, ale za to w reprezentacji mogą grać. Mecz o 3 miejsce o 20:00, a finał o 13:00(konkurencja dla familiady). Amatorka, skandal. Szkoda chłopaków z Górnika.
   • Grzymisław Zgłoś komentarz
    Skandaliczna decyzja związku. W jaki sposób zawodnicy zawinili? Nie marnując czasu na zgrupowanie kadry, które nie ma jakiegoś wielkiego znaczenia. A tracą duży fragment sezonu. Dramat.
    Czytaj całość
    Na dodatek utrudnia się życie klubowi, który w przeciwieństwie do znakomitej większości konkurentów nie wykorzystuje okresu zamknięcia ligi zawodowej do popadania w stagnację. Przewiduję, że kara ta zostanie w przyszłości skrócona, ale smród i krzywda dla zawodników i klubu pozostaną. Uzasadnienie było może naciągane, ale jak pisali szanowni poprzednicy - uznaje się za wystarczające uzasadnienie rezygnację z gry w kadrze, to dlaczego nie przygotowania klubu do sezonu.
    • into the vortex Zgłoś komentarz
     Właściwie już wszystko napisano. Kary są drakońskie i niekoniecznie uzasadnione. Bo czy jest obowiązek stawienia się na zgrupowaniu? I jeśli klub odmawia wysłania zawodników na kadrę
     Czytaj całość
     to niby jak oni mają się na zgrupowaniu pojawić? Zerwać kontrakt z Górnikiem?! No absurd. Jeśli Daćko z Korneckim nie zostaną "odwieszeni" to naprawdę stracę resztę szacunku do ZPRP, nie wiem kto wpadł na tak idiotyczny pomysł. I tak jak pisał hbll - dlaczego np. nie ukarać Michała Jureckiego czy Jachlewskiego, którzy nie są dziadkami i grać mogą. Oj psuje się atmosfera wokół kadry. A najgorsze, że jeśli naprawdę Daćko i Kornecki będą 3 miechy pauzować to zabraknie im ogrania tak potrzebnego w styczniowym turnieju. Trudno mi sobie wyobrazić, że Daćko wracający do gry w grudniu zajmie w kadrze miejsce np. Rogulskiego.
     • Złoty Bogdan Zgłoś komentarz
      Jak Wichary i Miszka odmówili przyjazdu na zgrupowanie kadry B, to jakoś nikt ich nie zdyskwalifikował :)
      • hbll Zgłoś komentarz
       Dziwna sytuacja z tym karaniem zawodników. Jeżeli zawodnicy nie są winni, to dlaczego są karani? W tym wypadku to klub powinien otrzymać karę i na tym koniec. No, chyba że sami zawodnicy
       Czytaj całość
       odmowili przyjazdu na kadrę. Ale wówczas żeby nie stosować podwójnych standardów, jednocześnie należałoby ukarać zawieszeniem niemal wszystkich Polaków z VIVE Kielce, bo przecież tam, niezależnie od okoliczności, też chyba 6 zawodników grupowo odmówiło dalszej gry w kadrze. Kolejna sprawa, która wyłania się z tej historii - Piotr Przybecki, jako selekcjoner i jednocześnie trener pretendenta do tytułu, mógły właśnie w powyżej opisany sposób wyłączyć np. z gry w finałach MP pół drużyny VIVE pod pretekstem odmowy gry w kadrze. Nonsens. Zresztą tak jak na potępienie zasługuje każda odmowa gry dla reprezentacji Polski, tak uważam, że na potępieniu powinno się skończyć i nie wolno za to karać dyskwalifikacją na grę w lidze.
       • zab.66 Zgłoś komentarz
        Nie dotarłem w regulaminach zprp i EHF by "zgodnie z przepisami" nieobecność zawodnika na zgrupowaniu kadry przy braku zgody klubu w nieoficjalnym terminie skutkowała dyskwalfikacją
        Czytaj całość
        zawodników. Dyskwalifikacja może nastąpić w przypadku gdy zawodnik sam bez powodu rezygnuje z kadry. Daćko i Kornecki nie dostali zezwolenia z klubu.. więc dyskwalifikacja jest niepoważna i niezgodna z regulaminem. Górnik w piśmie podał przyczynę nieobcności na kadrze swoich zawodników i jeśli jest ona nie do przyjęcia to konsekwencję ponosi klub. Nie dotarłem również do zapisu by EHF stosował róźne przepisy dot. przyjazdu na zgrupowania kadry zawodników z klubów zagranicznych a inne z klubów krajowych...
        • cezarWP Zgłoś komentarz
         Krótko mówiąc, Górnik nie zadbał o reprezentacyjne interesy swoich kadrowiczów nie wpisując "x" w rubryce "kontuzja" :) Najwyraźniej nie byłoby sprawy.
         • Pietryga Zgłoś komentarz
          Absolutnie nie powinni się też zgodzić w/w na żadne powołania przez Przybeckiego z kadry Polski. Tak się nie traktuje zawodników z kadry. To chamstwo jest, by nakładać takie kary! W
          Czytaj całość
          klubie zawieszeni, ale na kadrę proszę bardzo! Ale obłudna schizofrenia i hipokryzja!
          Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
          ×
          Sport na ×