Szwajcaria: Michał Szyba i jego Kadetten Schaffhausen ograli lidera ligi

W piątej kolejce ligi szwajcarskiej piłkarzy ręcznych Kadetten Schaffhausen Michała Szyby wygrało z liderem rozgrywek Wacker Thun 33:29 (15:16). Polak zagrał na kiepskiej skuteczności, bo trafił tylko jeden z siedmiu rzutów.

Daniel Kordulski
Michał Szyba (z piłką) WP SportoweFakty / Szymon Łabiński / Na zdjęciu: Michał Szyba (z piłką)

Do meczu z pierwszą ekipą NLA obrońca tytułu - Kadetten, przystępowało z 7. miejsca w tabeli. Zaznaczyć jednak trzeba, że w związku z udziałem w Lidze Mistrzów Kadeci rozegrali w krajowych rozgrywkach tylko 3 mecze.

W pierwszej połowie na prowadzeniu częściej byli gracze Wacker. Do boju prowadził ich skuteczny Nicolas Suter. Goście z Schaffhausen na tyle jednak kontrolowali mecz, że w ciągu tych 30. minut, ani razu nie przegrywali więcej niż różnicą dwóch goli. Kilka razy sami obejmowali jednobramkowe prowadzenie.

Zaraz po zmianie stron mistrzowie kraju ruszyli do ataku i szybko odrobili niewielką stratę. Bramkę Kadetów zamurował wtedy Ivan Stevanović. Co chwila zatrzymywał któregoś z rywali efektowną paradą. Po dziesięciu minutach drugiej połowy goście prowadzili już 23:19.

Szyba od początku meczu nie radził sobie w ataku. Pierwszą i jak się okazało jedyną bramkę zdobył w 42. minucie. Wcześniej zanotował 4 nieudane próby. Celny rzut Polaka miał na szczęście miejsce w momencie, gdy jego drużyna zaczęła budować coraz pewniejszą przewagę. Jeszcze na pięć minut przed końcem Kadeci prowadzili różnicą pięciu trafień i wydawało się, że kontrolują wydarzenia.

Dobra postawa defensywie Wacker, na czele z Flavio Wickiem w bramce, spowodowała jednak, że lider niemal odrobił straty (28:30 w 58 min.). Ostatnie 120 sekund gry pozwoliły jednak utrzymać ekipie Polaka prowadzenie, w czym niemała zasługa najlepszego strzelca Gabora Csaszara i wspomnianego już Stevanovicia.

Dzięki wygranej z liderem Kaddeten awansowało na 5. miejsce w szwajcarskiej NLA, mając wciąż do rozegrania jedno zaległe spotkanie. Ich rywal - Wacker, stracił zaś prowadzenie na rzecz Pfadi Winterthur.