Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

MKS Perła po meczu w Lubinie: Doszło do poważnego złamania przepisów gry w piłkę ręczną

Zespół MKS-u Perły w meczu 22. kolejki PGNiG Superligi przegrał po serii rzutów karnych z Metraco Zagłębiem Lubin. Zdaniem lubelskiego klubu, podczas tego spotkania doszło do poważnego złamania przepisów gry w piłkę ręczną.
Tomasz Rosiński
Tomasz Rosiński
drużyna MKS Perły Lublin WP SportoweFakty / Anna Dembińska / Na zdjęciu: drużyna MKS Perły Lublin

Starcie Metraco Zagłębie - MKS Perła Lublin rozstrzygnęło się dopiero po emocjonującym konkursie rzutów karnych - lepsze okazały się gospodynie (32:31).

Właśnie w decydującej części potyczki miało dojść do złamania przepisów, czego nie zauważył duet sędziowski Urszula Lesiak - Małgorzata Lidacka.

Oświadczenie MKS-u Perły Lublin po konfrontacji w Lubinie:

MKS Perła Lublin jest klubem, który chce wyznaczać standardy zachowań w naszej lidze. Także w sytuacjach kontrowersyjnych, a nawet w przypadku błędów na niekorzyść naszego zespołu. Chcemy uczciwej, sportowej rywalizacji, także w meczach określanych przez niektórych "Świętą wojną", których wynik może być kluczowy dla losów całego sezonu. Nie pozostajemy jednak obojętni wobec zdarzeń z ubiegłej soboty i poważnego błędu sędzi zawodów w Lubinie.

Niniejszym informujemy, że w sobotę, 10 marca 2018, w meczu 22. kolejki spotkań PGNiG Superligi Kobiet Metraco Zagłębie Lubin - MKS Perła Lublin doszło do poważnego złamania przepisów gry w piłkę ręczną. Zgodnie z nowymi zasadami rozgrywek ligowych w Polsce, sędzie meczu p. Urszula Lesiak i Małgorzata Lidacka zarządziły po upływie 60 minut rywalizacji serię rzutów karnych, jako że wynik spotkania był nierozstrzygnięty. Niestety, w jej ósmej kolejce doszło (po raz pierwszy) do wspomnianego złamania zasad, a dokładnie przepisów ściśle określających sposób wyznaczania egzekutorek rzutów karnych.

Przypomnijmy, że trenerzy muszą wyznaczyć pięć zawodniczek do wykonania pierwszych pięciu serii. W przypadku, gdy wynik jest nadal nierozstrzygnięty (tak jak w sobotę w Lubinie), muszą podać po raz drugi listę PIĘCIU szczypiornistek. Mogą być to te same piłkarki, które stawały przed linią siódmego metra w pierwszych pięciu seriach. Żadna zawodniczka nie może jednak dwukrotnie egzekwować rzutu karnego w seriach 6-10. To prawo przysługuje jej dopiero po upływie dziesiątej kolejki. A teraz przeanalizujmy, kto wykonywał rzuty karne dla Metraco Zagłębia w seriach 6-10.

6. Klaudia Pielesz

7. Kinga Grzyb

8. Klaudia Pielesz

9. Kinga Grzyb

10. Klaudia Pielesz

Klaudia Pielesz, która skutecznie wykonała rzut w szóstej kolejce karnych nie mogła zatem, zgodnie z przepisami gry w piłkę ręczną, stanąć przed linią siódmego metra ani w kolejce ósmej, ani w dziesiątej. To samo tyczy się Kingi Grzyb, która po siódmej kolejce następną szansą rzutu mogła dopiero dostać w kolejce jedenastej. Serie 8-10 zatem zostały zatem przeprowadzone z pogwałceniem przepisów gry w piłkę ręczną.

W sportowej walce zdobyliśmy jeden punkt i nie składamy protestu, wnosząc o powtórzenie spotkania. Nie chcemy wzmagać animozji w odwiecznej walce o mistrzostwo Polski na linii Lublin-Lubin, ponadto reprezentujemy nasze miasto w Pucharze Polski, w mistrzostwach kraju oraz w EHF Challenge Cup, gdzie dotarliśmy już do fazy półfinałowej.

Kolejna podróż na Dolny Śląsk, aby powtórzyć mecz byłaby problematyczna przede wszystkim ze względu na nasz niezwykle napięty terminarz. Piłka ręczna zna takie przypadki, ale z Zagłębiem chcemy wygrywać tylko na boisku, nie przez walkowery czy powtórki spotkań.

ZOBACZ WIDEO Cztery gole Syprzaka, Barcelona umacnia się na prowadzeniu Ligi ASOBAL

Czy MKS Perła Lublin zostanie mistrzem Polski w sezonie 2017/2018?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
mks.lublin.pl
Komentarze (17):
 • htk33 Zgłoś komentarz
  Co powiecie na to, wyszukane na FF cytat- "Wygląda na to , że nie tylko u Nas była wpadka z delegatem.Mecz SPR Pogoń Szczecin - UKS PCM Kościerzyna nie powinien zostać rozegrany! Powód?
  Czytaj całość
  Przepisy mówią jasno,że na ławce musi się znajdować trener z licencją "A". Pierwszy trener Kościerzyny Dariusz Męczykowski oglądał spotkanie z trybun (efekt kary za czerwoną kartkę w Lubinie), natomiast w protokole meczowym został wpisany ... Grzegorz Kuchlin ( licencja " C " ) Mecz pomiędzy drużynami zakończył się remisem.W konkursie rzutów karnych lepsza okazała się drużyna ze Szczecina. WALKOWER NA KORZYŚĆ POGONI ? Regulamin rozgrywek PGNiG SuperLigi kobiet na sezon 17/18 § 17 " PRZERWANIE I ODWOŁANIE ZAWODÓW " Punkt 8 : " Gdy do protokółu zawodów nie jest wpisana, co najmniej jedna osoba towarzysząca posiadająca licencję trenerską kategorii A i obecna w strefie zmian drużyny w momencie rozpoczęcia zawodów " PROTOKÓŁ MECZOWY ⤵️ https://baza.zprp.pl/zawody_zalaczniki/85422_1.pdf REGULAMIN ROZGRYWEK ⤵️ http://zprp.pl/…/Regulamin_rozgrywek_PGNiGSuperligi_kobiet_…
  • Robert Jakubowski Zgłoś komentarz
   Fair Play i standardy w lidze: 11.09.2016, Zagłębie - Pogoń :D
   • Baloncesto Zgłoś komentarz
    W dzisiejszym komunikacie Zagłębia najbardziej rozbawiło mnie sformułowanie o "wyniku, który padł w SPORTOWEJ RYWALIZACJI". I specjalnie jakoś nie zdziwiło mnie to, że w owym
    Czytaj całość
    "wiekopomnym" komunikacie, nie pojawiło się zdanie - "Przepraszamy za błąd z naszej strony".
    • Informatorek Zgłoś komentarz
     Już widzę tę elegancję i fairplay lubelskiego klubu, gdyby ten mecz decydował bezpośrednio o mistrzostwie. Łatwo się wypowiada piękne słówka jak się ma 9 punktów przewagi nad
     Czytaj całość
     resztą stawki. ---------------------- A co do Twojego rozumowania Czarcik, to niestety jest ono całkowicie błędne. Przepisy są jasne i klarowne i nie ma tu miejsca na żadną interpretację. Jeżeli rzuty karne są kontynuowane, wyznacza się ponownie pięciu zawodników - słowo PONOWNIE daje tutaj jasny sygnał, że należy zrobić to tak jak na początku. Koniec dyskusji, nie ma mowy o innym sposobie rozumienia tego przepisu.
     • kibic kobiecej recznej Zgłoś komentarz
      Najbardziej poszkodowany w tej sytuacji moze okazać sie Elbląg, gdy zabraknie im tych punktów do srebra...
      • rogoMKS Zgłoś komentarz
       "(...)Lubelski klub zachował się bardzo elegancko i fair play, nie wnosząc protestu - kończy dyrektor ds. rozgrywek ZPRP." Proste - bo Mistrzem się jest, a nie bywa.
       • Robert Jakubowski Zgłoś komentarz
        Jaka liga, takie standardy :)
        • Baloncesto Zgłoś komentarz
         Info z Kuriera Lubelskiego Kontrowersje po meczu Zagłębie - MKS. Dyrektor ZPRP: Przepraszamy lubelski klub. Sędziny i delegat popełnili błędy. Nie ulega wątpliwości, że w sobotnim
         Czytaj całość
         meczu pomiędzy Zagłębiem, a MKS sędziny i delegat popełnili błędy proceduralne. Jestem po rozmowie z nimi i oczekuję pisemnego wyjaśnienia w tej sprawie. Osobiście jest mi bardzo przykro i strasznie boli mnie to, co się stało. Wszyscy się do tych błędów przyznajemy i wyciągniemy konsekwencje. Wiem, że delegat, który ma za sobą 40-letnią karierę był załamany i bliski zakończenia działalności - komentuje Baum. Sobotnie spotkanie prowadziły sędziny z Krakowa, Urszula Lesiak i Małgorzata Lidacka. Sankcje wobec nich mogą zostać wyciągnięte już w najbliższy weekend podczas kolegium sędziów. - Będziemy rozpatrywać ten przypadek - zapewnia Mirosław Baum. Co ciekawe, z naszych informacji wynika, że delegat związku obecny na meczu w Lubinie, już w trakcie serii rzutów karnych był informowany przez lubelską ekipą o nieprawidłowościach. Stwierdził jednak, że wszystko przebiega zgodnie z procedurami. - Nie wiedziałem o tym. Sprawa jest jasna, ewidentne błędy popełnił i on i sędziny, ale trzeba podkreślić, że przyczynił się do tego też zespół Zagłębia, który powinien znać przepisy. To oczywiście jednak nikogo nie usprawiedliwia. My ze swojej strony możemy tylko posypać głowy popiołem. Przepraszamy drużynę z Lublina. Lubelski klub zachował się bardzo elegancko i fair play, nie wnosząc protestu - kończy dyrektor ds. rozgrywek ZPRP.
         • eb Zgłoś komentarz
          No,to po reakcji Lubina mamy drugi klub wyznaczający standardy. Myślę,że przy takim moralnym uwzniośleniu możemy spać spokojnie oraz z całą ufnością złożyć losy żeńskiej ligi w
          Czytaj całość
          ręce emanacji tej dobroci moralnej jaką jest ZPRP. Świetlana przyszłość przed nami.
          • Czarcik Zgłoś komentarz
           Jeżeli obowiązujące są przepisy zamieszczone na stronie ZPRP to niestety ale panowie nie macie racji - są one niejednoznaczne i można je tak zinterpretować, że w drugiej kolejce rzutów
           Czytaj całość
           karnych zawodniczka może wykonać więcej niż jeden rzut karny, a dla odmiany nie ma nigdzie informacji o tym, że po drugiej kolejce jest to możliwe. Z przepisów zamieszczonych na stronie ZPRP: "[..] Jeżeli rzuty karne będą decydowały o wyłonieniu zwycięzcy, to mogą je wykonywać zawodnicy, którzy z upływem czasu gry nie byli wykluczeni lub, zdyskwalifikowani. Każda drużyna wyznacza 5 zawodników. Każdy z wyznaczonych zawodników, w ustalonej przez daną drużynę kolejności, która nie może być zmieniona, wykonuje jeden rzut, na przemian z zawodnikami drużyny przeciwnej. Bramkarze mogą być dowolnie wyznaczani i zmieniani pośród zawodników uprawnionych do wykonywania rzutów. Zawodnicy mogą wykonywać rzuty jak i występować jako bramkarze. Sędziowie decydują, na którą bramkę będą wykonywane rzuty karne. Sędziowie przeprowadzają losowanie, a zwycięska drużyna decyduje czy będzie wykonywać rzuty karne jako pierwsza czy jako druga. Kolejność ta będzie odwrotna w przypadku, gdy po wykonaniu przez każdą drużynę 5 rzutów , wynik nadal będzie nierozstrzygnięty i rzuty karne będą kontynuowane. W przypadku kontynuowania rzutów karnych, każda z drużyn wyznacza ponownie pięciu zawodników. Wszyscy lub niektórzy z zawodników uczestniczących w pierwszej rundzie mogą ponownie wykonywać rzuty. Kolejne piątki zawodników wyznaczane są aż do rozstrzygnięcia wyniku, przy czym zwycięzcą zostaje drużyna, która po wykonaniu tej samej liczby rzutów, uzyskała przewagę bramkową." Nie ma nigdzie uwagi, że sposób wyboru wykonawców odnosi się do konkretnej kolejki karnych (albo, że obowiązuje w określonej ich liczbie), a z hierarchii tekstu można wysunąć wniosek, że tyczy się to tylko pierwszej kolejki. No chyba, że jest jakiś dodatkowy aneks, lub są aktualniejsze przepisy - ale innych nie znalazłem.
           • Wielbuond Zgłoś komentarz
            Od miesięcy piszę, że te, pożal się Boże, bliźniaczki nie powinny być wypuszczane na parkiet. Czy starcie Sośnica - Koszalin, czy Zagłębie - Montex, nie uważają, coś zawsze
            Czytaj całość
            zrobią. Mam nadzieję, że im się ładnie do tych krakowskich pupci dobiorą, z dyskwalifikacją do końca sezonu włącznie.
            • kibic kobiecej recznej Zgłoś komentarz
             Ciekawe co na to sąsiedzi w tabeli? Przecież te punkty nie zdecyduja o mistrzostwie, ale o pozostalych miejscach na podium. Zagłębiu tak przykro z tego powodu, ze wydaje komunikat odnosnie
             Czytaj całość
             meczu Pogoni. Zawsze to większe zamieszanie i chęć urwania jakże cennego punktu Kościerzynie.
             • Montana Zgłoś komentarz
              Ewindentne złamanie przepisów. Ludzie że ZPRP nie znają przepisów które sami zmieniali.Nastepna kompromitacja ZPRP..Co na to kluby, które są najbardziej zainteresowane wynikiem tego
              Czytaj całość
              meczu z racji sytuacji w tabeli???Pamiętacie,poprzedni sezon, i punkty przy zielonym stoliku dla Zagłębia ( w meczu z Pogonią)Czekam na reakcję ZPRP i strony z Lubina!!!
              Zobacz więcej komentarzy (4)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×