PGNiG Superliga: Energa MKS lepsza od Gwardii! Beniaminek w grze o czołową trójkę w swojej grupie

Energa MKS przerwała serię porażek na własnym parkiecie. Beniaminek PGNiG Superligi po dobrym widowisku pokonał wyżej notowaną Gwardię Opole. Dzięki kompletowi punktów kaliszanie pozostają w walce o 3. miejsce w grupie pomarańczowej.

Miłosz Marek
zawodnicy Energi MKS-u Kalisz WP SportoweFakty / Karina Zachara / Na zdjęciu: zawodnicy Energi MKS-u Kalisz
MKS długo skutecznie bronił swoją twierdzę. Dopiero w ostatnich kolejkach Kalisz Arena stała się mniej straszna dla gości. Najpierw zdobył ją Chrobry, następnie NMC Górnik. W sobotę z podobnym planem do Kalisza przyjechała Gwardia.

Opolanie w Kaliszu mogli zapewnić sobie spokój w ostatnich kolejkach rundy zasadniczej. Przed 27. kolejką mieli 7 punktów przewagi nad rywalami. Powiększenie jej o kolejne 4 "oczka" praktycznie zamknęłoby rywalizację. Tak się jednak nie stało.

Do przerwy wynik pozostawał sprawą otwartą, ale to gospodarze byli stroną narzucającą tempo gry. Goście odrobili pięciobramkową stratę, którą mieli już w 17. minucie (10:5). Dzięki dobrej skuteczności Przemysław Zadura dość szybko dogonili rywali i nawet prowadzili. Do szatni na krótki odpoczynek ekipy schodziły przy stanie 14:14.

Energa MKS nie miała w sobotę łatwego zadania. Po kaliskiej stronie zabrakło dwóch podstawowych defensorów - Zbigniewa Kwiatkowskiego oraz Łukasza Kobusińskiego. Tym razem beniaminek niedostatki w obronie nadrobił skuteczną grą w ataku, mimo że dorobek 31 bramek rozłożył się na zaledwie sześciu graczy. Najwięcej z nich zdobył Białorusin Kirył Kniazieu. Najbardziej bramkostrzelny gracz kaliszan w ostatnich potyczkach notował nieco mniej trafień, ale przeciwko Gwardii zagrał bez zarzutu.

W drugiej połowie Gwardia prowadziła tylko przez minutę. Zdobyła pierwszego gola, a potem oddała inicjatywę gospodarzom. MKS wyszedł na prowadzenie, którego już nie oddał. Wzorowo rozegrał decydujące minuty starcia. Przez większą część gry utrzymywał dwie bramki przewagi, a w samej końcówce zadał decydujący cios. Po wykorzystany rzucie karnym Bartosza Wojdaka było 29:25. Podopieczni Rafała Kuptela walczyli do końca, ale zdołali tylko minimalnie poprawić rezultat.

Energa MKS Kalisz - KPR Gwardia Opole 31:28 (14:14)

MKS: Tatar, Zakreta - Kniazeu 8, Wojdak 5/3, Bałwas 5, Krycki 5, Drej 4, Szpera 4, Bożek, Klopsteg, Misiejuk, Czerwiński, Adamski, Grozdek.