Bogaty kalendarz kadry B. W planach Akademickie Mistrzostwa Świata

Akademickie Mistrzostwa Świata i trzy turnieje towarzyskie. W 2018 roku kadrę B czeka sporo grania. Pierwszy sprawdzian w kwietniu na Węgrzech.

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Patryk Rombel i Sławomir Szmal / Fot Martyna Szydłowska / PressFocus Materiały prasowe / ZPRP / Patryk Rombel i Sławomir Szmal / Fot. Martyna Szydłowska / PressFocus
Druga reprezentacja wraca do życia. Według pierwotnego planu, miała trenować razem z pierwszą drużyną, ale w praktyce wyszło inaczej. Ostatni raz spotkała się pod koniec października 2017 roku - na turnieju w Płocku zajęła drugie miejsce za Litwinami.

Po blisko pół roku gracze zaplecza zbiorą się w Pruszkowie. Trener Patryk Rombel zabierze na Węgry 18 zawodników, w tym jednego z 2. Bundesligi (Maciej Majdziński). W Siofok zagrają z kadrą B gospodarzy i Austriaków.

To pierwszy z punktów tegorocznego kalendarza. - Zespół czeka czerwcowy turniej w Polsce, październikowe zgrupowanie z kadrą A i kolejne zmagania. Pod koniec grudnia zaplanowano ostatnie sparingi - wylicza dyrektor sportowy ZPRP, Jerzy Eliasz.

- Wiele federacji zdecydowało się na budowę kadry B, więc nie będziemy mieli problemów z rywalami - twierdzi Eliasz. Jeśli potwierdzą się wstępne ustalenia, to w czerwcu do Opola przyjadą rezerwy Węgrów, Szwedów i Norwegów.

W wakacje kadra B może zagrać o stawkę. ZPRP rozważa wysłanie zawodników na Akademickie Mistrzostwa Świata. - Warunki są dwa. Udział biorą gracze poniżej 25. roku życia, będący studentami. Wielu naszych reprezentantów spełnia te wymogi - wyjaśnia dyrektor sportowy.

Dla Polaków byłby to powrót na ten turniej po sześciu latach. W 2012 roku zespół Damiana Wleklaka i Marcina Pilcha zajął czwarte miejsce, choć był głównym faworytem do złota. Do Brazylii polecieli m.in. Piotr Wyszomirski, Piotr Chrapkowski, Kamil Syprzak, Przemysław Krajewski i Antoni Łangowski, będący obecnie etatowymi reprezentantami kraju.

W dwóch ostatnich edycjach Biało-Czerwoni nie wzięli udziału, w 2016 roku startowały Polki i zdobyły brąz. U mężczyzn tytułu bronią Rumuni, którzy w finale poradzili sobie z Koreańczykami. Na tamtym turnieju pojawiło się kilka ciekawych nazwisk, które znaczą coraz więcej w handballu. U Hiszpanów brylował mistrz Europy 2018 Adria Figueras, najwięcej bramek dla Rosjan rzucał Dmitrij Kisielew, kandydujący do gry w Vardarze Skopje.

Akademickie Mistrzostwa Świata zaplanowano w dniach 30 lipca - 6 sierpnia w chorwackiej Rijece.

Terminarz kadry B:

6.04-8.04 - turniej w węgierskim Siofok (Węgry B, Austria B)
8-10.06 - turniej w Opolu (Węgry B, Szwecja B, Norwegia B)
30.07 - 6.08 - Akademickie Mistrzostwa Świata (Rijeka)
18-25.10 - zgrupowanie w Szczyrku
26-28.10 - turniej w Polsce (miejsce do ustalenia)
12-15.12 - zgrupowanie w Cetniewie
20-22.12 - turniej w Polsce (miejsce do ustalenia)

ZOBACZ WIDEO Problemy rodzinne wpłynęły na formę Piotra Żyły? "Jest mi przykro, że jest taka sytuacja"
Czy ZPRP powinien wysłać kadrę B na Akademickie Mistrzostwa Świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×