Liga Mistrzów: Flensburg wymęczył drugą wygraną z IFK i awansował do ćwierćfinału

SG Flensburg-Handewitt pokonał IFK Kristianstad 27:24 (13:9) w rewanżowym meczu TOP 16 Ligi Mistrzów. Pierwsze spotkanie wygrali wicemistrzowie Niemiec 26:22 i to oni zagrają w ćwierćfinale. Ich rywalem będzie Montpellier HB lub FC Barcelona.

Daniel Kordulski
Lasse Svan Hansen Getty Images / Martin Rose / Na zdjęciu: Lasse Svan Hansen
Pierwsze spotkanie obu drużyn było nadspodziewanie wyrównane. Faworyzowani Niemcy dopiero w ostatnich ośmiu minutach wypracowali sobie zaliczkę czterech bramek. IFK, które rzutem na taśmę wywalczyło po raz pierwszy prawo gry w 1/8, wyraźnie poczuło wiatr w żaglach i porzuciło rolę kopciuszka.

W rewanżu to jednak gracze Flensburga od początku zmotywowani ruszyli na rywala. Po kilkunastu minutach prowadzili 8:3. Taką samą przewagę mieli jeszcze na pięć minut przed końcem połowy. Mocną stroną wicemistrzów Niemiec, podobnie jak w pierwszym spotkaniu, był dobrze dysponowany golkiper Mattias Andersson. W polu akcje kończył najczęściej Lasse Svan Hansen, który po 30 minutach był najskuteczniejszym graczem meczu. Po przeciwnej stronie bezbłędny był obrotowy Mario Lipovac.

Kilkubramkowa przewaga gospodarzy po pierwszych trzydziestu minutach wynikała z lepszej skuteczności rzutowej (Flensburg - 59 procent, IFK - 45) oraz lepszej gry w bramce, odpowiednio 47 i 28 procent skutecznych interwencji.

Od początku drugiej połowy w bramce gości wyśmienicie spisywał się Richard Kappelin. Jego koledzy tylko częściowo odrobili straty (11:13 w 35. min.), bo zbyt często tracili wybronione przez niego piłki. Wkrótce kontrolę nad meczem odzyskali gospodarze, którzy powiększyli prowadzenie do sześciu bramek. Duża w tym pomoc Szwedów, którzy popełnili kilka kolejnych prostych błędów.

Wydawało się, że Flensburg na dobre przejmie inicjatywę. Nic bardziej mylnego. Teraz to gracze Maika Machulli namiętnie gubili piłkę. Gdyby nie kilka interwencji niezawodnego Anderssona miedzy słupkami, IFK mogło dogonić przeciwników. Tak się jednak nie stało i prowadzenie do końca pozostało w rękach faworytów. Dwadzieścia jeden strat popełnionych w sumie przez obie ekipy, chluby im nie przynosi.