WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Środkowy palec Bożeny Karkut. Lubelscy "kibice" sami sobie winni. Trenerka pokazuje ich prawdziwe oblicze

Niecodzienne emocje towarzyszyły spotkaniu MKS-u Perły z Metraco Zagłębiem Lubin. Lubelscy kibice obrażali trenerkę Miedziowych, Bożenę Karkut. Ta w końcu nie wytrzymała. - To trwa już 18 lat - powiedziała dla WP SportoweFakty.
Krzysztof Kempski
Krzysztof Kempski
Materiały prasowe / MKS Zagłębie Lubin / Na zdjęciu: Bożena Karkut

Spotkania pomiędzy MKS-em Perłą a Metraco Zagłębiem od zawsze niosą za sobą dodatkowy ładunek emocjonalny. To dwie drużyny w PGNiG Superlidze Kobiet, które najczęściej rozdają między sobą złote i srebrne medale mistrzostw Polski. Bardziej utytułowana jest siódemka z Lubelszczyzny. Przed piątkowym spotkaniem wszystko było jasne, tytuły przyznane, tym bardziej dziwi to, co się działo w czasie meczu.

Według "Kuriera Lubelskiego", Bożena Karkut obraziła miejscowych kibiców, pokazując im środkowy palec za przyśpiewki w stosunku do swojej osoby. - "Kurier Lubelski" opisał to bardzo stronniczo. Jeśli ja się tak zachowałam, to nie bez przyczyny. Pseudoklub kibica, bo tak ich muszę nazwać, przez godzinę mnie obrażał. Znoszę to już od 18 lat. W człowieku kończy się cierpliwość - skomentowała trenerka Miedziowych.

- Z drugiej strony powiem tak, powinno mnie to "łechtać", bo najwyraźniej jestem dla nich tak ważną osobą. Specjalnie dla mnie przynoszą na mecze megafony, układają piosenki. Niestety nie są to przyjemne teksty, tylko wulgaryzmy. Ubliżają mi, mojej drużynie. Co ja mogę zrobić przeciw takiej rzeszy ludzi? Nie zamierzam ich przekrzykiwać. Jeśli "Kurier Lubelski" po takim sukcesie lublinianek ma tylko tyle do powiedzenia, to się dziwię - dodała.

Zachowanie kibiców mistrzyń Polski idealnie oddaje jeszcze jedna sytuacja. - Parę lat temu ich zawodniczka, która była w ciąży, a której nie płacono, postanowiła odejść do Szczecina. Czego się doczekała? Wyzwisk, wulgaryzmów, piętnowania i skończyło się tym, że podała ich do sądu. Ona już nie wytrzymała - opisała najbardziej doświadczona polska trenerka.

- Z jednej strony pomyślałam sobie, że dobrze, że zrobiła to zawodniczka, która dla tego klubu grała tyle lat, osiągnęła sporo sukcesów, straciła dużo zdrowia. Została potraktowana tak tylko dlatego, że odeszła z klubu, bo nie miała płacone. To nie jest jakiś odosobniony przypadek. Kibice na parę meczów zostali ukarani i przez jakiś czas był spokój. Ja znoszę to już 18 lat - zaznaczyła.

Doping w hali Globus nie podobał się Mirosławowi Baumowi. - Muszę mu podziękować. Jest chyba pierwszym od tylu lat obserwatorem, który w drugim meczu z kolei, jaki rozgrywałam w Lublinie, zareagował do spikera zawodów, żeby łaskawie uspokajał kibiców. Jeżeli delegat ZPRP kilkakrotnie upomina spikera, a ten zwraca się do publiczności słowami: "proszę o kulturalny doping" i to trwa przez cały mecz, to chyba nie wszystko było tam w porządku - zauważyła Karkut.

Emocji w głosie pani szkoleniowiec nie brakowało. - Stoję z córką wieczorem w sklepie, a oni mnie tam napadają, wyzywają. Staram się wytrzymywać wiele rzeczy. Ale po prostu są pewne granice.

Ta została przekroczona. Karkut rozważa podjęcie kroków prawnych - Po tym meczu postanowiłam sobie, że jednak poproszę osobę, która nagrywa mecz, żeby zajęła się tym tematem. Pozbieram stosowne materiały. Szkoda mi tylko tych prawdziwych kibiców z Lublina. Nie raz przychodzą do mnie i przepraszają za zachowanie innych.

- Mimo że nie byli dla nas mili, gratulowałam im zwycięstwa, a kibicom, że mają taką drużynę. Wyciągałam rękę. Mimo wszystko nic się nie zmieniło. Za każdym razem nie pokazywali klasy. W tym tłumie ludzi są tacy, którzy są inni. Szkoda mi tego, że ta mniejszość jest "zalana" chamstwem tej reszty.

Same drużyny z Lubina i Lublina podchodzą do siebie z wielkim uznaniem i szacunkiem. - Tam gra Kinga Achruk, która przyszła do mnie jako dziecko. Na początku, jak objęłam Zagłębie Lubin, z częścią tych dziewczyn grałam na parkiecie, przeciwko nim, czy też w kadrze. Np. z Wiolą Luberecką, Iwoną Nabożną. To były moje koleżanki. Sport jest taki, że wychodzi się walczyć o wygraną. Ale to wszystko jest w granicach przyzwoitości.

- Nie raz walczymy ze sobą. W piątek (18 maja) na parkiet wybiegły dziewczyny, które oni pożegnali i moje podopieczne się z nimi wyściskały. Zawsze mówię, że sport to nie wojna. Nie sprowadzajmy tego do widowiska gladiatorów. To nie ta "działka". Ja jestem chamska, bo pokazałam palec, a nie jest chamskie, jak trener drużyny z Lublina, stojąc przy linii krzyczy: "Rosa" ty graj jak z Lublina, a nie jak te "cioty" z Lubina. To jest w porządku? Tak to trwało przez cały mecz. Fajnie, że wygrał, ale klasę trzeba mieć - podsumowała Karkut.

ZOBACZ WIDEO Cztery gole! Wściekły pościg Villarrealu za Realem [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Kto w tym sporze ma rację?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (42):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • jestescienajlepsze 0
  Wychodzi na to, że srebrna Bożenka powinna płacić już 6000+ ;)
  Mark211 Zakończ już!!! Nie dolewaj oliwy do i tak niezłego pożaru!!! Jeśli jesteś związany/a z klubem to nie tajemnicą jest coś takiego jak: REGULAMIN DYSCYPLINARNY Związku Piłki Ręcznej w Polsce (Tekst jednolity przyjęty uchwałą nr 7 w dniu 17 czerwca 2017r.) A w tym że dokumencie § 37 odnosi się do: Podburzanie publiczności 1. Zawodnik, trener prowadzący drużynę, członek ekipy szkoleniowej lub reprezentant klubu, który zachowując się rażąco niesportowo zachęcał lub prowokował kibiców do zachowań godzących w sędziów, delegata ZPRP, drużynę gości lub inną drużynę, podlega grzywnie w kwocie do 4000 złotych oraz karze odsunięcia od wykonywania funkcji na okres od 3 miesięcy do roku, przy odsunięciu od udziału w co najmniej 7 zawodach mistrzowskich. 2. W przypadku ponownego popełnienia wykroczenia, o którym mowa w ust. 1, orzeka się grzywnę w kwocie do 6000 złotych oraz karę odsunięcia od wykonywania funkcji na okres nie krótszy niż 6 miesięcy, przy odsunięciu od udziału w co najmniej 12 zawodach mistrzowskich. Proponuję jeszcze raz obejrzeć nagranie meczu. Odpowiedzieć kolegom w której minucie słychać wulgarne zachowanie - śpiewy - krzyki.lub przeprosić (nie wierzę pomimo niepoprawnego optymizmu i wiary w rozsądek) Pozdrawiam
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Mark211 1
  Zakończ już!!! Nie dolewaj oliwy do i tak niezłego pożaru!!! Jeśli jesteś związany/a z klubem to nie tajemnicą jest coś takiego jak:
  REGULAMIN DYSCYPLINARNY Związku Piłki Ręcznej w Polsce
  (Tekst jednolity przyjęty uchwałą nr 7 w dniu 17 czerwca 2017r.)
  A w tym że dokumencie § 37 odnosi się do:
  Podburzanie publiczności
  1. Zawodnik, trener prowadzący drużynę, członek ekipy szkoleniowej lub reprezentant klubu, który zachowując się rażąco niesportowo zachęcał lub
  prowokował kibiców do zachowań godzących w sędziów, delegata ZPRP,
  drużynę gości lub inną drużynę, podlega grzywnie w kwocie do 4000 złotych
  oraz karze odsunięcia od wykonywania funkcji na okres od 3 miesięcy do roku,
  przy odsunięciu od udziału w co najmniej 7 zawodach mistrzowskich.
  2. W przypadku ponownego popełnienia wykroczenia, o którym mowa w ust. 1, orzeka się grzywnę w kwocie do 6000 złotych oraz karę odsunięcia od
  wykonywania funkcji na okres nie krótszy niż 6 miesięcy, przy odsunięciu od
  udziału w co najmniej 12 zawodach mistrzowskich.
  Proponuję jeszcze raz obejrzeć nagranie meczu. Odpowiedzieć kolegom w której minucie słychać wulgarne zachowanie - śpiewy - krzyki.lub przeprosić (nie wierzę pomimo niepoprawnego optymizmu i wiary w rozsądek)
  Pozdrawiam
  htk33 Panie Adrianie! Może to te %%%? Takie hobby raczej nie wpływa dobrze na słuch, a tym bardziej na pamięć jak widać... Natomiast płynna zmienność poglądów na potrzeby zaistnienia w przestrzeni ma się u Pana świetnie! Winszuję. Ciekawa wypowiedź osoby, która niezliczoną ilość razy osobiście gościła w sławetnym globusie, chłonąc wszystkimi zmysłami obyczajowość tego jedynego w swoim rodzaju miejsca, będąc do żywego oburzony sytuacją. Ktoś doskonale wiedząc jak "to" się tam robi z pełną premedytacją od kiboli począwszy (kibiców też tam można szczęśliwie spotkać), przez absolutnie wolną od podtekstów spikerkę Pomorskiego, po DJa z przypadkowymi przygrywkami typu "Boże, Boże, Boże, Bożenko...". Człowiek, który powinien jeszcze odnaleźć w swojej głowie początki tej agresji, jaka na swoje chamstwo spotykała z pełną klasą wyciągniętą osobiście dłoń. Ten palec, po osiemnastu latach, był i tak zbytnią życzliwością. Jako wykształcony i nieodkryty talent dziennikarski pewnie Pan wie, Panie Adrianie, że komunikat prawidłowo należy dostosować do poziomu odbiorcy aby potrafił go zrozumieć. Wyciągnięta dłoń nie wzbudziła żadnej reakcji. Palec wzbudził prawdziwą euforię. Każda osoba, nie ważne jak bardzo publiczna nadal jest człowiekiem i gdyby inne osoby publiczne z ramienia ZPRP zgodnie ze swoimi kompetencjami reagowały na bieżąco, zamiast wiecznego pobłażania (bo to Montex), nie dochodziłoby do skrajności. Nie rozwijając już zbędnie "oczywistej oczywistości", że wobec kobiety, a tym bardziej osoby tak zasłużonej dla dyscypliny, należałoby z zasady odnosić się z szacunkiem, a nie traktować jak swojego kumpla spod budki z piwem. Jednak ponad wszytko nie potrafię wyjść z podziwu jak wieeeelki wulgarny błąd trybuny Zagłębia, którego twory słowne wykrzykiwane bez zahamowań wobec wszystkich i wszystkiego prześcignęły w swojej sławie samego autora, nie oszczędzając wstydu kolegom i koleżankom, nie wspominając o byciu ósmym zawodnikiem przeciwnika ubliżając sędziom... Jak taki człowiek może zabierać głos w kwestii kultury i co komu wypada?! Wstydu nadal nie masz za grosz, za to tupet coraz większy. Klasa!
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • JIIIS 1
  Czy tylko ja mam wrażenie, że wczorajsze oświadczenie MKSu może zostać "niezauważone" przez sf...?
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (39)
Pokaż więcej komentarzy (42)
Pokaż więcej komentarzy (42)
Pokaż więcej komentarzy (42)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×