KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Marek Wawrzynowski: Nagonka na trenera Wentę jest obrzydliwa (felieton)

Z okazji wyborów samorządowych różni dziwni osobnicy, sprawnie posługujący się kłamstwem i manipulacją, znowu postanowili zabrać publicznie głos. Tym razem uderzyli w znanego trenera piłki ręcznej - Bogdana Wentę.

Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
Bogdan Wenta Getty Images / Ronny Hartmann / Na zdjęciu: Bogdan Wenta
Wybory samorządowe mają swoje prawa. Wiadomo, że walka jest ostra, często dochodzi do nadużyć. Niestety, jedna ze stron postanowiła walić poniżej pasa na oczach ludzi. I wmawiać naiwnym (a tych nie brakuje), że wszystko jest w porządku.

Nie mam zamiaru tu agitować, mówić na kogo głosować, na kogo nie. Przyzwoitych i nieprzyzwoitych ludzi jest pełno we wszystkich partiach. Oceniam jedynie konkretny przypadek.

Znany internetowy hejter, tak się składa, że jednocześnie poseł PiS, Dominik Tarczyński, napisał: "Bogdan Wenta, europoseł PO, rzucił polskim paszportem i przyjął niemieckie obywatelstwo, aby służyć Niemcom za marki i euro, okazuje się być także byłym członkiem ZOMO! Teraz kandyduje na prezydenta Kielc. Oto wysportowany Niemiec, który trenował pałowanie na głowach Polaków. Dno".

Aspekty są dwa. Pierwszy jest taki, że Wenta przyjął obywatelstwo niemieckie. W połowie lat 90., a więc już w wolnej Polsce. Tym się nie zajmujemy, to kwestia do indywidualnej oceny każdego wyborcy. Czy np. sukcesy z reprezentacją Polski, jak 2. i 3. miejsce na świecie czy w ogóle wprowadzenie naszej drużyny do grupy czołowych ekip w jakimkolwiek stopniu to równoważy? Nie mam zamiaru nikomu narzucać oceny. Każdy musi mieć własną.

ZOBACZ WIDEO MŚ 2018. Wspaniały gest Vitala Heynena. Oddał złoty medal. Zobacz nagranie

Mamy jednak drugą kwestię, znacznie ważniejszą. Czy Bogdan Wenta pałował Polaków? Każdy rozsądny człowiek wie, że nie. Niestety, obecnie walka polityczna pozbawiła ludzi wszelkiej przyzwoitości. Znany historyk na służbie PiS, Sławomir Cenckiewicz, przedstawia na swoim Twitterze dokumenty świadczące o tym, że Wenta był w ZOMO. Nie mam zamiaru tego podważać. Ale przedstawienie takich dokumentów bez podania kontekstu świadczy o tym, że albo Cenckiewicz tak bardzo chciał wesprzeć posła-hejtera, że wyzbył się resztek przyzwoitości, albo też jest totalnym ignorantem. Nie mam wątpliwości, że to drugie odpada.

Każdy szanujący się historyk, albo po prostu zwykły człowiek nieco orientujący się w historii sportu, wie, że za komuny nie było żadnych wielkich sponsorów prywatnych (choć byli prywaciarze wspierający sport), kluby były resortowe. Pogrywanie historią jest ryzykowne. Legia była wojskowa, więc jej piłkarze byli teoretycznie żołnierzami. Lubański był górnikiem, ktoś inny był kolejarzem, a część klubów była przypisana do milicji. Były Gwardia Warszawa i wszystkie inne Gwardie, Wisła Kraków, ale też Wybrzeże Gdańsk. To, że zawodnicy byli milicjantami na papierze, nie znaczy, że byli nimi faktycznie. Cenckiewicz musi to wiedzieć. Zresztą Tarczyński też.

Ktoś może zapytać: "Ale jak to możliwe, że zgodził się". No zgodził się, bo Wybrzeże sportowcom dawało mieszkania, a więc towar najbardziej pożądany. Jeśli to jest argument przeciwko Wencie, to nie będę się z tym kłócił. Jednak sugerowanie, że Wenta był ZOMO-wcem, ustawianie go w jednym szeregu z ludźmi, którzy faktycznie używali pały jako argumentu, katowali ludzi, jest zwykłym draństwem.

Podobnie przedstawienie dokumentów i powiedzenie: "Ja to tak tu zostawiam, to są fakty". Jest to draństwem wobec Wenty, ale też robieniem durniów z własnych wyborców. A takiej właśnie manipulacji dopuścił się Cenckiewicz. Jeśli zostały w nim resztki przyzwoitości, przeprosi za to publicznie.

Zobacz inne teksty autora

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (164)
 • Mario1963 Zgłoś komentarz
  Kogo to interesuje...
  • Andreas Hendzel Zgłoś komentarz
   Tarczyński może Wencie stopy całować jeśli sięgnie bo jest bardzo maly.
   • Janusz Pekowski Zgłoś komentarz
    Litosc dla tych co tak mowia,bo co mozna wiecej napisac....chamstwo!!!?-"niewiedza -",popieram Pana wywod,takimi ludziom jak WENTA to CZPKI ZGLOW- SZACUN..
    • harymarek Zgłoś komentarz
     Ten tarcza i centka to największe hu....je. Przez samo h bo małe skowronki mają ale patrząc na Wentę to chyba odwrotnie.
     • grolo Zgłoś komentarz
      Aha, "do twojego łba", "oszołom" - a w odpowiedzi na co? Porównaj mój post a twój. Jak się nie dorasta poziomem to wychodzi... to, co widać.
      • Krzysztof Zakrzewski Zgłoś komentarz
       czemu obrzydliwa??fakty są prawdziwe ,przyjął niemieckie obywatelstwo i to jest prawda
       • Jacek Rubinkowski Zgłoś komentarz
        Nie rozumiem tych zarzutów związanych z obywatelstwem niemieckim. Idol prawicy, niejaki Cejrowski też zrzekł się obywatelstwa polskiego i przestańcie pisać o zdradzie i innych głupotach,
        Czytaj całość
        bo np. Jan III Sobieski w czasie potopu szwedzkiego zdradził Rzeczpospolitą i przeszedł na stronę Szwedów. Ówcześni rodacy mu to wybaczyli i wybrali na króla. Dziś chyba nie byłoby to możliwe. Podobnie z Tadeuszem Kościuszką, który podpisał carycy lojalkę i kiedy jego powstańcy gnili na Syberii on spokojnie spędził starość w Szwajcarii za carską emeryturę. Jakie to szczęście, że wówczas nie było ani PiS-u, ani IPN-u, bo pewnie zabraliby im nawet emerytury.
        • Jacek Rubinkowski Zgłoś komentarz
         Nie rozumiem tych zarzutów związanych z obywatelstwem niemieckim. Idol prawicy, niejaki Cejrowski też zrzekł się obywatelstwa polskiego i przestańcie pisać o zdradzie i innych głupotach,
         Czytaj całość
         bo np. Jan III Sobieski w czasie potopu szwedzkiego zdradził Rzeczpospolitą i przeszedł na stronę Szwedów. Ówcześni rodacy mu to wybaczyli i wybrali na króla. Dziś chyba nie byłoby to możliwe. Podobnie z Tadeuszem Kościuszką, który podpisał carycy lojalkę i kiedy jego powstańcy gnili na Syberii on spokojnie spędził starość w Szwajcarii za carską emeryturę. Jakie to szczęście, że wówczas nie było ani PiS-u, ani IPN-u, bo pewnie zabraliby im nawet emerytury.
         • Roman Wiśniewski Zgłoś komentarz
          To że Tarczyński jest swołocz to wszyscy wiedzą ale że Centkiewicz tak upadł nisko.
          • Jan Kozietulski Zgłoś komentarz
           Żałosny pismaku "wpCIKA" - wawrzynowski - "...za komuny..." piszą tak inteligentni....inaczej, jak Ty, babcia olejowa, śmierdzące lisy.... PRL nie był państwem komunistycznym lecz
           Czytaj całość
           socjalistycznym. Drobna różnica.
           • Tadeusz Wronski Zgłoś komentarz
            Prawda broni się sama
            • kibic1900 Zgłoś komentarz
             Panie Wawrzynowski co ta informacja ma wspólnego ze sportem? Wenta został zaatakowany przez swojego politycznego rywala jako POLITYK a nie sportowiec,więc ta informacja nie powinna znajdować
             Czytaj całość
             się w sportowych faktach tylko w innym dziale i nagle na forum rozgorzała dyskusja kto na kogo głosuje a nie komu kibicuje...i co ? kolejna cegiełka do muru dzięlącego Polaków...żenada redaktorku.
             • Marek Szymichowski Zgłoś komentarz
              Szanowny autorze. Nie zawsze stoję po stronie redaktorów z WP, jednakże w tym momencie zdecydowanie stoję po Pana stronie, że ma Pan 100% rację co do posła Tarczyńskiego. Napisałbym
              Czytaj całość
              więcej na tego posła ale w słowach ogólnie dostępnych nie mieści się to w słowniku języka polskiego. Co do Pana Cenckiewicza jestem zaskoczony, jak historyk może tak manipulować dokumentami z IPN, jednakże ma Pan rację w tamtych czasach (lata 80 ubiegłego wieku) niestety tak było, że sportowcy i nie tylko otrzymywali wynagrodzenie od milicji, wojska, PKP, górników itd. każdy przecież chciał żyć a pieniądz nie śmierdzi i daje jeść. Każdemu kto nie żył w tamtych czasach wydaje się to być łatwe, że można było odejść w każdym momencie. Pytanie ale gdzie? Jak państwo polskie nie pozwalało na jakiekolwiek wyjazdy a zagraniczne to już tylko dla elity a szary człowiek nic nie znaczył tylko pracuj dla dobra komunizmu. I tak się żyło z dnia na dzień. Jak nie wierzycie (pokolenie po 90 latach) spytajcie się swoich dziadków lub rodziców coś na pewno jeszcze pamiętają jak to było w tamtych czasach. Pozdrawiam
              Zobacz więcej komentarzy (42)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×