PGNiG Superliga: brakło Energi(i). MKS nie dogonił Gwardii

Bardzo zacięty mecz w Opolu, zresztą jak przystało na drużyny o podobnych celach. Gwardia obroniła się przed pogonią Energi MKS-u Kalisz i odniosła bardzo cenne zwycięstwo w 7. kolejce PGNiG Superligi (30:28).
Marcin Górczyński
Materiały prasowe / KPR Gwardia Opole / Na zdjęciu: Patryk Mauer

Temperatura na parkiecie była wysoka, bo oba zespoły, pomimo wygórowanych oczekiwań, wygrały tylko dwa spotkania i znalazły się na skraju czołowej ósemki. To oczywiście dopiero ćwiartka sezonu, ale przy wyrównanym środku tabeli każda strata punktów może okazać się kosztowna.

Z rosnącą presją lepiej poradziła sobie Gwardia, chociaż z drugiej strony, opolanie jeszcze nie poczuli wielkiego ciśnienia - trzy z czterech porażek ponieśli z ligowymi potęgami. Gorzej wyglądają statystyki MKS-u, który okazał się gorszy od bezpośrednich rywali do fazy play-off.

Opolanie mieli z tyłu głowy niedzielny rewanż w II rundzie kw. Pucharu EHF z Gorenje Velenje. O oszczędzaniu się nie było mowy, Gwardziści świetnie zaczęli i tak jakby ustawili sobie spotkanie. Dużo dał powrót Kamila Mokrzkiego, którego zawieszenie było tak odczuwalne na Słowenii. W Superlidze nic go nie wstrzymywało, wyszedł i zagrał tak jak od niego oczekiwano, po pierwszej części uzbierał sześć goli. Drugim bohaterem gospodarzy - niemal jak zawsze - został Adam Malcher. Przed przerwą zbliżał się do 50 proc. skuteczności w bramce.

MKS miewał lepsze i gorsze momenty, ale nie odstawał jakoś wyraźnie. Znowu w bramkę nie mógł wstrzelić się Kirył Kniaziew, znacznie więcej do gry wnosili Marek Szpera i Maciej Pilitowski, co jest zresztą regułą. Ten pierwszy dobrze wszedł w mecz, jego kompan bardziej przydał się po przerwie, i to na nietypowej pozycji, bo... na skrzydle. Środek obsadzał Kamil Adamski.

Po przerwie wynik niebezpiecznie odskoczył kaliszanom (21:17 po golu Mateusza Jankowskiego). Wtedy wyższą przerzutkę wrzucili Pilitowski i Michał Drej. Zmniejszyli straty do dwóch trafień i dali sygnał do pogoni.

W końcówce trwało wzajemne przeciąganie linii z nieznaczną przewagą Gwardii. Tak zostało do syreny. Choć MKS postraszył miejscowych i na kilkadziesiąt sekund przed końcem Dzianis Krycki zniwelował różnicę do zaledwie jednego gola, po chwili odpowiedział Przemysław Zadura i zapewnił opolanom bardzo cenną zdobycz.