Siódemka sezonu ekstraklasy kobiet

SPR Asseco BS Lublin, Interferie Zagłębie Lubin i Piotrocvia Piotrków Trybunalski to drużyny, które znalazły się na podium sezonu 2008/2009. A kto z zawodniczek okazał się najlepszy w przekroju całości rozgrywek? Poniżej prezentujemy siódemkę sezonu według portalu SportoweFakty.pl.

Bramkarka: Magdalena Chemicz (SPR Asseco BS Lublin) [8]

Spotkania: 26

Bramki: 0

Na tej pozycji trwała wyjątkowo wyrównana walka. O tym, że Magdalena Chemicz znalazła się w pierwszej siódemce zadecydowała mniejsza ilość meczów, które potrzebowała do tego by zdobyć odpowiednią liczbę wyróżnień. Spokój i doświadczenie to główne cechy bramkarki mistrzyń Polski, drużyny SPR Asseco BS Lublin. Przez długą część sezonu grała z kontuzją, która uniemożliwiała jej pokazanie pełni swoich możliwości. Po dołączeniu do zespołu Małgorzaty Sadowskiej wyraźnie odżyła. Po pierwsze mogła wreszcie doleczyć swoje urazy, po drugie miała ten komfort psychiczny, że jak nie szło jej w trakcie spotkania, zastępowała ją równie dobra zawodniczka. W fazie play-off pokazała prawdziwą klasę, broniąc w wielu nieprawdopodobnych sytuacjach, walnie przyczyniając się do zdobycia złotego medalu przez lublinianki. SPR może żałować, że najprawdopodobniej zawodniczka ta latem opuści klub i przeniesie się do Niemiec by grać w tamtejszej 2. Bundeslidze.

Lewe skrzydło: Kinga Polenz (Piotrcovia Piotrków Trybunalski) [17]

Spotkania: 30

Bramki: 206

Średnia bramek: 6,87

Skrzydłowa Piotrcovii Piotrków Trybunalski znalazła się w siódemce sezonu, która została wytypowana na podstawie głosów trenerów klubów ekstraklasy. Także w naszym zestawieniu Kinga Polenz znalazła miejsce. Najskuteczniejsza zawodniczka ligi (w 30 meczach rzuciła 206 bramek) grała najrówniej spośród wszystkich piłkarek ręcznych występujących na polskich parkietach, co znalazło odzwierciedlenie w liczbie wyróżnień naszego portalu. Dzięki 17 nominacjom lewoskrzydłowa brązowych medalistek mistrzostw Polski została najbardziej wartościową zawodniczką sezonu 2008/2009. Wydaje się, że w lidze więcej nie będzie już ona w stanie osiągnąć, dlatego dziwi fakt, że nie zdecydowała się na wyjazd do silniejszej ligi by podnosić swoje umiejętności. To już jednak zostawmy zawodniczce, która na pewno zapracowała na swoje wyróżnienie i w kolejnych rozgrywkach nadal powinna być mocnym punktem swojego zespołu.

Lewe rozegranie: Joanna Obrusiewicz (Interferie Zagłębie Lubin) [16]

Spotkania: 29

Bramki: 172

Średnia bramek: 5,93

Zdecydowana liderka Interferii Zagłębia Lubin w tym sezonie. Ekipa z Dolnego Śląska liczyła na złoty medal, jednak w decydujących meczach nie mogła liczyć na wsparcie Joanny Obrusiewicz. Nie można mieć jednak do niej pretensji, ponieważ przez cały sezon to na barkach lewej rozgrywającej z Lubina spoczywał ciężar zdobywania bramek. Druga w klasyfikacji strzelczyń (179 bramek) i czwarta zawodniczka jeśli chodzi o średnią bramek zdobywanych na mecz (5,93). Szczególnie dobrą miała rundę zasadniczą dzięki czemu została uznana przez nasz portal najwartościowszą zawodniczką ekstraklasy kobiet. Mimo słabszej końcówki okazała się zdecydowanie najlepszą lewą rozgrywającą sezonu 2008/2009, co znalazło odzwierciedlenie także w wyborze trenerów.

Środek rozegrania: Joanna Waga (Zgoda Ruda Śląska) [12]

Spotkania: 28

Bramki: 148

Średnia bramek: 5,28

W sezonie 2008/2009 Zgoda Ruda Śląska wywalczyła dobre, piąte miejsce w ekstraklasie. Duża w tym zasługa środkowej rozgrywającej tej drużyny, Joanny Wagi. Dla tej utalentowanej zawodniczki minione rozgrywki mogą być przełomowe. Nie dość, że z 148 bramkami należała do czołowych snajperek ligi oraz notowała wiele asyst to dodatkowo od jakiegoś czasu jest regularnie powoływana do kadry. Została również dostrzeżona przez klub brązowych medalistek, Piotrcovię Piotrków Trybunalski, w którym to będzie występowała od przyszłego sezonu. Tam będzie mogła dalej rozwijać swoje umiejętności i na pewno pomoże tej drużynie w walce o wyższe miejsce.

Prawe rozegranie: Alesia Mihdaliova (Start Elbląg) [9]

Spotkania: 28

Bramki: 143

Średnia bramek: 5,11

24-letnia rozgrywająca zanotowała kolejny dobry sezon w barwach Startu Elbląg. W 28 meczach zdobyła 143 bramki co dało jej średnią 5,11 trafień na jedno spotkanie i miano najskuteczniejszej zawodniczki swojego zespołu. Nie pomogło to jednak drużynie zająć wyższego niż siódme miejsca w sezonie 2008/2009. Sama zawodniczka dzięki swojej postawie została jednak zauważona przez ekipę mistrzyń Polski z którą to podpisała dwuletni kontrakt i w kolejnym sezonie postara się pomóc jej w walce o kolejny tytuł i sukces w europejskich rozgrywkach.

Prawe skrzydło: Małgorzata Majerek (SPR Asseco BS Lublin) [12]

Spotkania: 24

Bramki: 111

Średnia bramek: 4,62

Małgorzata Majerek znalazła się w naszym zestawieniu w pierwszej siódemce, ponieważ potrzebowała mniej meczów do uzyskania takiej samej liczby wyróżnień jak Monika Gunia. Zresztą jest to wyróżnienie w pełni zasłużone, ponieważ to zdecydowanie najlepsza zawodniczka ligi na swojej pozycji. W trakcie całego sezonu imponowała spokojem i wysoką, równą formą. Jej znaczenie dla zespołu SPR-u Asseco BS Lublin było widać w półfinale w którym nie mogła zagrać z powodu operacji związanej z wycięciem wyrostka robaczkowego. W finale, mimo, że nie była jeszcze w pełni sił potwierdziła swoją klasę. Aż szkoda, że zapowiedziała, że kończy swoją przygodę z kadrą, bo mogłaby jej jeszcze wiele z siebie dać.

Kołowa: Joanna Dworaczyk (Politechnika Koszalińska) [14]

Doświadczona obrotowa Politechniki Koszalińskiej zanotowała jeden ze swoich lepszych sezonów. Grając na swojej pozycji rzuciła aż 150 bramek w 28 meczach (średnia 5,36) będąc najskuteczniejszą zawodniczką swojego zespołu. Swoją wysoką formę potwierdzała także w kadrze w której miała pewne miejsce. Niestety dla niej sezon 2008/2009 był bardzo nieudany dla jej zespołu, ponieważ zajął on dopiero 6 miejsce a dodatkowo przegrał w finale Pucharu Polski. Jej bardzo równa, w przekroju całych rozgrywek ekstraklasy kobiet, forma zaowocowała miejscem w pierwszej siódemce sezonu naszego portalu.

Spotkania: 28

Bramki: 150

Średnia bramek: 5,36

Ławka rezerwowych:

Bramkarka: Izabela Czarna (Interferie Zagłębie Lubin) [8]

Lewe skrzydło: Sabina Włodek (SPR Asseco BS Lublin) [9]

Lewe rozegranie: Marta Gęga (Carlos-Astol Jelenia Góra) [7]

Środek rozegrania: Anna Lisowska (Start Elbląg) [8]

Prawe rozegranie: Agata Wypych (Piotrcovia Piotrków Trybunalski) [8]

Prawe skrzydło: Monika Gunia (Interferie Zagłębie Lubin) [12]

Kołowa: Ewa Damięcka (SPR Asseco BS Lublin) [13]

[] - liczba w nawiasie oznacza liczbę wyróżnień portalu SportoweFakty.pl.

Źródło artykułu: