MŚ 2019: tym razem bez fajerwerków. Chorwaci zgodnie z planem ograli Japonię

Reprezentacja Chorwacji wygrała z Japonią 35:27 w 2. kolejce grupy B mistrzostw świata. Druga wygrana drużyny z Bałkanów ani przez moment nie była zagrożona.

Daniel Kordulski
Zlatko Horvat PAP / Daniel Kopatsch / Na zdjęciu: Zlatko Horvat
Po 10. minutach reprezentacja Chorwacji prowadziła już 7:1. Co i już na bramkę Azjatów sunęła kontra. Z kolei manewr z wycofaniem bramkarza i gra w siódemkę w polu nie za bardzo Japończykom wychodziły. Kilka razy zgubili piłkę i rywale rzucali celnie do ich pustej bramki. Mimo to stratę udało się Azjatom minimalnie zmniejszyć. Przestali bowiem tak często mylić się w ataku.

Teraz role się odwróciły i to Hrvatska popełniała częściej błędy, rozluźniona trochę łatwym początkiem meczu. Mimo to kilka bramek przewagi było wciąż po jej stronie. Po 20. minutach mocniejszy nacisk reprezentacji Japonii praktycznie się skończył. Jeden z jej kluczowych graczy, Hiroki Shida, doznał kontuzji i mecz oglądał opatrywany przez fizjoterapeutę. Za to u grających dosyć nierówno Chorwatów klasą dla siebie był skrzydłowy Zlatko Horvat (6 na 6 celnych rzutów do przerwy).

Na niezłej skuteczności grał były golkiper kielczan, Marin Sego. Na podopiecznych trenera Dagura Sigurdssona z powodzeniem to wystarczało. Kilka razy okazję do zdobycia bramki miał drugi z byłych graczy VIVE, Manuel Strlek. Przewaga podopiecznych Lino Cervara po 10. minutach drugiej połowy urosła do dwucyfrowej różnicy. Oscylowała wokół niej już do końca spotkania.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na zmiennika Sego w chorwackiej bramce, Ivana Stevanovicia. Kilka razy bronił w wydawałoby się beznadziejnych sytuacjach. Obaj zresztą osiągnęli ponad czterdziestoprocentową skuteczność. Graczem meczu wybrano oczywiście wszechstronnego Horvata.