MŚ 2019: ogromna niespodzianka. Niemcy zatrzymani przez Rosjan

Ogromne problemy z Rosjanami mieli Niemcy w swoim trzecim występie na mistrzostwach świata. Prowadzili niemal przez całe spotkanie, ale ostatecznie zainkasowali jedynie punkt. Spory udział w remisie 22:22 miał Dmitrij Żytnikow.

Krzysztof Kempski
Dmitrij Żytnikow w barwach reprezentacji Rosji Materiały prasowe / FRANCE HANDBALL 2017 / Na zdjęciu: Dmitrij Żytnikow w barwach reprezentacji Rosji
Poziom ligi rosyjskiej i niemieckiej to jak dwa bieguny. Bundesliga jest od lat uznawana za jedną z najmocniejszych na świecie. O wielkości obu reprezentacji niech świadczą również wyniki osiągane przez nie na arenie międzynarodowej. Nasi zachodni sąsiedzi to mistrzowie Europy z 2016 roku. Współgospodarze tegorocznego mundialu. Jak widać, nic to nie znaczy. Podobnie jak nazwiska. Dla Sbornej rezultat wyszarpany w Berlinie to ogromny wyczyn.

Niemcy dobrze grali z kontry. Bardzo dobrze na skrzydle spisywał się Uwe Gensheimer. Tylko w pierwszych 8 minutach rywalizacji zanotował 3 trafienia. Na tamtym etapie nie można było wymagać niczego więcej. Zdecydowanie zawodziła jednak gra z obrotowym. Raptem 3 okazje do sprawdzenia bramkarza rywali miał Hendrik Pekeler. Jeszcze gorze spisał się Patrick Wiencek. Owszem trener Christian Prokop częściej wstawiał go do obrony niż przedniej formacji. Ten zarobił tylko "dwójkę" i skończył zawody z zerowym dorobkiem.

Źle w mecz wszedł Timur Dibirow. Lewoskrzydłowy Vardaru nie miał może tak wielu okazji do pokazania swoich umiejętności. Przed przerwą ukąsił niemiecką defensywę jedynie trzykrotnie. Znacznie więcej dał z siebie po zmianie stron. Jeszcze na 2 minuty przed końcową syreną faworyt był niemal pewny swego (19:21). Ale chyba ta pewność zgubiła naszych zachodnich sąsiadów. W odpowiednim momencie przypomniał o sobie Dmitrij Żytnikow. Do tamtej pory rzucał dwa razy z 9. metra, ale bezskutecznie. W końcówce zadał dwa ciosy, a kropkę nad i postawił Sergiej Kosorotow. Ogromna niespodzianka stała się faktem. To drugi remis Sbornej w tym turnieju.