Puchar Polski: twierdza Koszalin utrzymana. Energa AZS już w ćwierćfinale

Energa AZS Koszalin w kolejnej fazie Pucharu Polki. Akademiczki bez większego trudu odprawiły z kwitkiem Koronę Handball Kielce wygrywając z nią we własnej hali aż 36:19.

Krzysztof Kempski
Na zdjęciu od lewej: Gabriela Urbaniak, Paula Mazurek i Monika Michałów Materiały prasowe / MKS Zagłębie Lubin / Paweł Andrachiewicz / Na zdjęciu od lewej: Gabriela Urbaniak, Paula Mazurek i Monika Michałów
Do tej pory jeszcze żadnej drużynie z PGNiG Superligi Kobiet nie udało się zagrozić w Koszalinie Enerdze AZS. Nie zrobiła tego także Korona Handball Kielce w rozgrywkach 1/8 finału Pucharu Polski. Trener gości Paweł Tetelewski dokonał kilku korekt w składzie w porównaniu z ostatnim nie najlepszym meczem ligowym swojego zespołu w Jeleniej Górze (28:31). Wystarczyło tylko na pierwszą część zawodów.

Miejscowym najwyraźniej spodobało się to, czego dokonały kilka dni wcześniej w 13. kolejce przeciwko outsiderowi rozgrywek, UKS-owi PCM Kościerzynie. Tym razem również postanowiły od początku pokazać swoją siłę. Choć miały niewielki przestój, wygrały tamten fragment zawodów aż 7:2. Trener Anita Unijat mogła być zadowolona, ale niedługo potem przeżyła huśtawkę nastrojów. Jej zespół nagle nie potrafił wypracować skutecznej akcji, a przewaga topniała w zastraszającym tempie. A że trwało to za długo, konieczna była przerwa na żądanie.

Przyjezdne "przy życiu" utrzymywała skrzydłowa Magdalena Kędzior. Pewnie, gdyby wykorzystała rzut z 7. metra pod koniec pierwszej połowy, kielczanki mogłyby z większym optymizmem oczekiwać drugiej części spotkania. Zamiast tego Energetyczne zadały trzy ciosy i zyskały pewien komfort. Natomiast w 38. minucie nie można już mieć żadnych wątpliwości, która drużyna zagra w ćwierćfinale Pucharu Polski.

Tamten fragment świetnie rozegrała Hanna Rycharska. Co podanie do kołowej, to piłka w siatce. Wynik brzmiał już wówczas 22:12. Koszalinianki nie zamierzały jednak zwalniać. Im dłużej trwał mecz, tym Korona przejawiała coraz mniejszą ochotę do gry. Między 42. a 51. minutą traciła bramkę za bramką. Licznik stanął na 8 z rzędu, a rezultat zmienił się na 30:15.

Energa AZS idzie w tym sezonie jak burza. W rozgrywkach ligowych doznała tylko dwóch porażek, z czego jedna po rzutach karnych. Teraz jest już w 1/4 finału Pucharu Polski.