Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

MŚ 2021. Macedończycy rozgoryczeni. Spór o dziką kartę dla Polski

- Nie mam słów, by wytłumaczyć tę decyzję - komentuje selekcjoner Macedończyków Danilo Brestovac. Jego kadra nie otrzymała dzikiej karty do MŚ 2021 szczypiornistów. Decyzją IHF, w turnieju zagrają Polacy i Rosjanie.
Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Danilo Brestovac Getty Images / Guenther Iby/SEPA.Media / Na zdjęciu: Danilo Brestovac

Macedończycy czują się pokrzywdzeni, bo od 2011 roku nieprzerwanie brali udział w turniejach mistrzowskich, a podczas ME 2020 zajęli 15. miejsce, ostatnie, które nie dało bezpośredniej kwalifikacji do MŚ 2021. Własnie na podstawie wyników czempionatu EHF przyznała bilety do Egiptu (po odwołaniu eliminacji).

Danilo Brestovac zgłosił pretensje do sposobu wyłaniania zespołów do dzikiej karty. Jego zdaniem, Polacy i Rosjanie (odpowiednio 21. i 22. drużyna mistrzostw) nie zasłużyli na wyjazd do Egiptu. 

- Jeśli anulowano eliminacje, a awanse przyznano na podstawie miejsc podczas ostatnich mistrzostw Europy, to zespoły, które zajęły kolejno 21. i 22. miejsca nie powinny otrzymać dzikich kart, a Macedonia nie powinna zostać pominięta. Mamy ciągłość wyników, a także lepsze miejsce na Euro 2020, dzięki czemu zasłużyliśmy, by wyjechać na mistrzostwa - mówi Brestovac w rozmowie z macedońską prasą.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: sprint Kowalkiewicz na bieżni mechanicznej. Fani porównują ją do... Usaina Bolta!


- Dlaczego Rosjanie zostali uznani za lepszych od nas? Jako reprezentacja, są bardzo nierówni. Często nie brali nawet udziału w dużych imprezach. Nie mają klubowych drużyn na najwyższym poziomie, grają co najwyżej w Challenge Cup. Polacy? Argumentem było to, że zorganizują MŚ 2023. Macedonia również będzie gospodarzem następnych kobiecych mistrzostw, a nie widzę, by ktokolwiek dawał jej za to dziką kartę - kontynuuje Brestovac.

Jedyną nadzieją dla Macedończyków są zawirowania przy obsadzaniu ostatnich dwóch miejsc. Na razie na nieokreślony termin przełożono dwa turnieje kwalifikacyjne w Ameryce Północnej i Południowej. W razie gdyby nie udało się ich rozegrać, spekuluje się o możliwości przyznania kolejnych dzikich kart reprezentacjom z Europy.

- To dla nas wielki cios, bo nasze plany zakładały udział w mistrzostwach. Nadzieja umiera ostatnia. Może dojdzie jeszcze do jakiś zmian w związku z dwoma ostatnimi miejscami? Nawet jeśli nie, nie będzie to dla nas koniec świata, spróbujemy odmłodzić zespół - przyznaje Brestovac.

O udział w MŚ 2021 starali się też Czarnogórcy, Szwajcarzy i Serbowie. Ci ostatni zdecydowanie spokojniej podeszli do decyzji IHF. - Wystąpiliśmy o dziką kartę, ale było jasne, że nasze szanse są niewielkie. Oceniano ostatnie wyniki, kwestie praw telewizyjnych, potencjału... Zobaczymy, czy w ogóle te mistrzostwa odbędą się - powiedział szef serbskiego związku Bozider Durković w rozmowie z "Novosti".

ZOBACZ TEŻ:
Ważny zawodnik zostaje w Gdańsku
Znane letnie plany szczypiornistek Zagłębia

Terminarz meczów Polaków na mistrzostwach świata:

21 stycznia:
Polska - Urugwaj (godz. 15:30)

23 stycznia:
Polska - Węgry (godz. 18:00)

25 stycznia:
Polska - Niemcy (godz. 20:30)

Czy uważasz, że Macedończycy powinni znaleźć się wśród drużyn z dziką kartą?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (4):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×