KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

"Nieprawdziwe i nierzetelne informacje". PGNiG Superliga i ZPRP stanowczą reagują w sprawie KPR Ruchu Chorzów

Związek Piłki Ręcznej w Polsce i PGNiG Superliga sp. z o. o. opublikowały oświadczenie, w którym wyjaśniają kwestię spadku KPR Ruchu Chorzów i awansu Suzuki Korony Handball Kielce.
MB
Na zdjęciu (od lewej): Natalia Kolonko, Karolina Jasinowska, Katarzyna Wilczek WP SportoweFakty / Na zdjęciu (od lewej): Natalia Kolonko, Karolina Jasinowska, Katarzyna Wilczek

Jak już informowaliśmy w poprzednich artykułach, Suzuki Korona Handball Kielce otrzymała zielone światło do gry w PGNiG Superlidze Kobiet, mimo że w "Turnieju Mistrzyń" nie pokonała Karkonoszy Jelenia Góra. 

KPR Ruch Chorzów chciałby pozostać w najwyższej klasie rozgrywkowej. Osoby związane z klubem czują się pokrzywdzone decyzją. "My sportowo nie zasługiwaliśmy na pozostanie w PGNiG Superlidze Kobiet, ale Korona Handball Kielce z kolei sportowo nie zasłużyła na awans, bo przegrała" - mówił Vit Teleky, trener chorzowskiego klubu.

Poniżej przedstawiamy treść oświadczenia, sporządzonego przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce i Superligę sp. z o.o.

ZOBACZ WIDEO: Droga do Tokio: Małachowski i Włodarczyk

OŚWIADCZENIE ZWIĄZKU PIŁKI RĘCZNEJ W POLSCE I SUPERLIGI SP. Z O.O.

"W odniesieniu do nieprawdziwych i nierzetelnych informacji przekazywanych przez osoby związane z Klubem Piłki Ręcznej Ruch Chorzów, zawartych między innymi w artykule i komentarzu katowickiego dziennika "Sport", Związek Piłki Ręcznej w Polsce i Superliga sp. z o.o. informują:

Drużyną, która spadła z Superligi Kobiet w sezonie 2020/2021 jest KPR Ruch Chorzów.

Nie jest prawdą, że w tej sytuacji należało rozpisać procedurę "dzikiej karty" adekwatnie do tego jak ma to miejsce w lidze męskiej. W lidze męskiej żadna z drużyn uczestniczących w tzw. "Turnieju Mistrzów" nie aplikowała o udział w Superlidze. Gdyby którakolwiek z nich to zrobiła, powstałaby sytuacja identyczna jak w rozgrywkach żeńskich, gdzie każda drużyna biorąca udział w turnieju, zajmująca kolejne miejsce, jest uprawniona do awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Klub Piłki Ręcznej Ostrovia Ostrów Wielkopolski nie był uprawniony ponieważ nie zakwalifikował się do "Turnieju Mistrzów". Może natomiast aplikować o "dziką kartę", zgodnie z precyzyjnie to określającym regulaminem postępowania licencyjnego dla klubów Superligi.

W rozgrywkach żeńskich w "Turnieju Mistrzyń" wystąpiły dwie drużyny:
MKS Karkonosze Jelenia Góra oraz Suzuki Korona Handball Kielce. MKS Karkonosze Jelenia Góra wygrały rywalizację, nie wystąpiły natomiast o prawo gry w Superlidze Kobiet.

Nie jest prawdą jakoby przeszkodą był budżet klubu. Nie był on przedmiotem zainteresowania Superligi sp. z o.o. i nie mógł być, ponieważ MKS Karkonosze Jelenia Góra nie złożyły nawet oświadczenia o chęci gry w Superlidze Kobiet w procesie licencyjnym.

W tej sytuacji prawo sportowego awansu otrzymała - zgodnie z zapisami regulaminu rozgrywek w piłce ręcznej I ligi kobiet i mężczyzn w sezonie 2020/2021 – drużyna, która zajęła drugie miejsce w "Turnieju Mistrzyń".

W pełni uzasadnione i zgodne z zasadą fair-play jest uprawnienie do występowania w rozgrywkach drużyny, która potwierdziła swoją determinację i poziom sportowy zajmując drugie miejsce w "Turnieju Mistrzyń" - w przypadku gdy pierwsza nie spełniła wymogów licencyjnych - zamiast niezasadnego premiowania drużyny, która zajęła ostatnie miejsce w Superlidze Kobiet drugi sezon z rzędu.

ZPRP i Superliga sp. z o.o. nie podzielają także stanowiska przedstawicieli KPR Ruch Chorzów zamieszczonego w jednym z artykułów, iż liga zawodowa winna opierać się na zasadzie "masz pieniądze to grasz", stosując w jej miejsce inną: "żeby grać w lidze zawodowej musisz mieć wystarczającą ilość środków, aby spełnić wymogi licencyjne, ale gdy zajmiesz ostatnie miejsce wśród rywalizujących drużyn, musisz pogodzić się ze spadkiem do niższej klasy rozgrywkowej". Zgodnie z przedstawioną argumentacją KPR Ruch Chorzów tytuł Mistrza Polski mógłby być przyznawany dla klubu o najwyższym budżecie, bez potrzeby rozgrywania jakichkolwiek zawodów.

Jednocześnie pragniemy dodać, że liczba drużyn w lidze zawodowej nie jest zdeterminowana jedynie wysokością budżetu. Podstawowym warunkiem uczestnictwa w niej jest forma prawna spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i przystąpienie do procesu licencyjnego.

Obecnie w kobiecej piłce ręcznej na przekształcenie ze stowarzyszenia w spółkę zdecydowało się 9 podmiotów. Między innymi z tego powodu liczba drużyn w najwyższej klasie rozgrywkowej spadła z 12 do 8. Nie jest to wymóg organizacji prowadzącej rozgrywki, lecz wynikający wprost z Ustawy o Sporcie.

ZPRP i Superliga sp. z o. o. są otwarte na większą liczbę drużyn występujących w zawodowej Superlidze Kobiet, wymaga to jednak od kubów spełnienia wymogów wynikających z przepisów prawa, zabezpieczenia budżetu umożliwiającego prowadzenie klubu na profesjonalnym poziomie, w tym posiadania odpowiednich struktur, obsługi marketingowej i wynagradzania zawodniczek na poziomie ligi zawodowej.

Mamy nadzieję, że przekazane powyżej informacje i argumenty wyjaśniają nieścisłości i dementują nieprawdziwe informacje przedstawione przez katowicki dziennik "Sport", który przed publikacją nie sprawdził podstawowych faktów, nie zweryfikował ich w Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz Superlidze sp. z o.o., a oparł swój tekst na z góry założonych tezach".

---> Reprezentantka Polski zadecydowała o przyszłości. Wiemy, gdzie zagra Karolina Kudłacz-Gloc
---> PGNiG Superliga Kobiet. KPR Gminy Kobierzyce odsłania kolejne karty

Kto ma rację w sporze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (13)
 • HandballFans Zgłoś komentarz
  "ZPRP i Superliga sp. z o. o. są otwarte na większą liczbę drużyn występujących w zawodowej Superlidze Kobiet, wymaga to jednak od kubów spełnienia wymogów wynikających z
  Czytaj całość
  przepisów prawa, zabezpieczenia budżetu umożliwiającego prowadzenie klubu na profesjonalnym poziomie, w tym posiadania odpowiednich struktur, obsługi marketingowej i wynagradzania zawodniczek na poziomie ligi zawodowej" Sami sobie przeczą. Jezeli te 2 kluby spelniaja te wymogi to dlaczego obydwa nie moga grac?
  • c_amat Zgłoś komentarz
   ZPRP i Superliga lubią się kompromitować, dlatego jeden raz w prawo czy w lewo… co za różnica? Korona powinna udowodnić na boisku awans. Nie wywalczyła go. To może doprowadzić do
   Czytaj całość
   różnych sytuacji w przyszłości. Poczytajcie komentarze w poprzednim tekście na ten temat…
   • hand_ball1 Zgłoś komentarz
    ZPRP i Superliga lubią się kompromitować, dlatego jeden raz w prawo czy w lewo… co za różnica? Korona powinna udowodnić na boisku awans. Nie wywalczyła go. To może doprowadzić do
    Czytaj całość
    różnych sytuacji w przyszłości.
    • hand_ball1 Zgłoś komentarz
     ZPRP i Superliga - bardzo błądzicie! Nie kompromitujcie dyscypliny działaniami przy zielonym stoliku. Przeczytajcie komentarze pod poprzednim artykułem na ten temat zamiast powielać
     Czytaj całość
     oświadczenia swoje.
     • hand_ball1 Zgłoś komentarz
      ZPRP i SL - błądzicie i lepiej się wycofajcie z tego, by ratować wizerunek. Błądzicie, ponieważ jak widać prosicie też o publikacje swojego oświadczenia sprzed kilku dni… Totalnie
      Czytaj całość
      obiektywnie takiego nieporządku, jak z tą sprawą to nie było od kilku lat. Coś tu ewidentnie śmierdzi. Kilka punktów postawię przed wnioskiem, z obserwacji rozgrywek od wielu lat, ze stolicy kobiecej piłki ręcznej. - Ruch Chorzów jest najgorszym klubem Superligi chyba od początku rozgrywek, sportowo i pozasportowo; - Chorzowowi należy się spadek za jakość sportową; - Korona nie wywalczyła awansu sportowego. Tym by było wygranie turnieju. Twierdzenie, że druga drużyna z automatu jest pierwsza, jak ta pierwsza rezygnuje jest kłamstwem. Od kilku lat to nawet nie obowiązuje wyznaczając drużyny do Pucharów (źle piszesz Czarcik). W żeńskim handballu takim kryterium to i Ruch miałby szanse gry w Pucharach Europejskich (mało kto wyżej z ligi chce grać); - Sportowego prawa gry w Superlidze nie ma ani Ruch ani Korona!; - Korona wywalczyła jedynie pierwsze miejsce w grupie swojej, tragicznie słabej pierwszej ligi. Jakość spadająca rozgrywek to największy problem dyscypliny!; - Totalnym bełkotem są działania ZPRP - podawanie komunikatu, że był regulamin turnieju, podczas gdy nikt go wcześniej nie widział. Matko Boska, tym musi się ktoś zająć!; - Cała Polska mówi już, że jest to ewidentne działanie Suzuki, czyli sponsora Korony a jednocześnie ZPRP i SL. Nie świadczy to dobrze ani o Superlidze ani o klubie ani sponsorze. To Sponsor powinien zareagować, bo przede wszystkim to źle wpływa na wizerunek Suzuki!; - Chorzów nie ma składu i nie buduje go na Superligę. Korona buduje przyzwoity skład i podpisuje zawodniczki, zwłaszcza rozgrywające, których Koronie na dobrym poziomie w minionym sezonie brakowało; - Tak, jak tragicznie słaba jest pierwsza liga tak coraz słabsza i nudna jest Superliga i prędzej jakości jej doda Korona niż Ruch; - Ewentualny awans Korony przy zielonym stoliku nie powinien mieć miejsca. Dziś ZPRP i Superliga taki prezent może dać Kielcom i bronić decyzji rękami i nogami a jutro inne kluby rywalizując z Koroną mogą odczuwać to, kto jest faworyzowany; - Koronie na zawsze może być przypięta łatka zespołu, który awansował przy stoliku i który ma „plecy”; - Ruch swoimi ruchami w tej sprawie również się kompromituje i niestety naszą dyscyplinę. Czy jednak rozpaczliwych ruchów Ruchu zupełnie nie rozumieć?; - Z tego co się słyszy to Ruch nie ma pieniędzy, Kielce tak; Podsumowując: lepiej dla Superligi, by grała w niej Korona. Ale jeśli zagra w niej po tym sezonie, to zagra na siłę, nie będzie to zgodne z duchem sportu. Nie tak to powinno wyglądać, panowie w ZPRP, Komisarzu Ligi - opanujcie się! Dla klubu, sponsora (Suzuki) i dyscypliny lepiej by było gdyby Korona za rok w stu procentach sportowo awansowała do Superligi. Wtedy to nawet można jej kibicować - jako świeżej jakości. Dziś sprawa jej awansu ewidentnie śmierdzi albo chęcią spuszczenia z ligi Chorzowa albo zrobienia „dobrze” sponsorowi Suzuki. Co robić z Chorzowem? TU jest znak zapytania - do 1 ligi lub sezon ostatni w Superlidze, który i tak przegrają a Korona nowym składem spokojnie i normalnie awansuje.
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×