KPR Ruch Chorzów nie odpuści. List otwarty do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

PAP / Radek Pietruszka / Na zdjęciu: Piotr Gliński
PAP / Radek Pietruszka / Na zdjęciu: Piotr Gliński

- Zwracamy się z otwartym apelem do Szanownego Pana prof. Piotra Glińskiego o podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania nieprawidłowości w ZPRP oraz PGNiG Superlidze Kobiet - czytamy na stronie klubowej KPR Ruchu Chorzów.

Jak już informowaliśmy wcześniej, KPR Ruch Chorzów w sezonie 2021/2022 w PGNiG Superlidze Kobiet nie wystąpi. Przypomnijmy, że drużyna ze Śląska zakończyła rozgrywki na ostatnim miejscu, co oznacza spadek.

O awans do najwyższej klasy rozgrywkowej walczyły Suzuki Korona Handball Kielce i MKS Karkonosze Jelenia Góra. Mimo że spotkanie wygrały jeleniogórzanki, ekipa z województwa świętokrzyskiego dostała zielone światło do gry w PGNiG Superlidze Kobiet. Władze chorzowskiego klubu nie kryją swojego oburzenia i wystosowały kolejne pismo.

Tym razem jest to list otwarty Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, który przedstawiamy poniżej.

ZOBACZ WIDEO: Pechowy sezon polskiej olimpijki. "Treningi kończyły się płaczem"

Szanowny Pan prof. Piotr Gliński
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

LIST OTWARTY
w sprawie nieprawidłowości w Związku Piłki Ręcznej w Polsce
oraz PGNiG Superlidze Kobiet

Szanowny Panie Ministrze,

jako przedstawiciele środowiska sportowego piłki ręcznej w Polsce, zwracamy się do Pana Ministra z otwartym apelem o podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania nieprawidłowości w Związku Piłki Ręcznej w Polsce (ZPRP) oraz PGNiG Superlidze Kobiet.

Środowisko sportowe od kilkunastu dni żyje skandaliczną decyzją władz ZPRP i PGNiG Superligi Kobiet o awansie do Superligi zespołu Korona Handball Kielce, który nie wywalczył awansu sportowego. Awans sportowy wywalczył zespół MKS Karkonosze Jelenia Góra, który nie spełnia kryterium licencyjnego niezbędnego do gry w Superlidze. Konsekwencją tego "awansu" jest spadek KPR Ruch Chorzów do niższej klasy rozgrywkowej.

ZPRP swoją bezprawną decyzję uzasadnia przepisami regulaminu, które w sposób oczywisty nie mają zastosowania, przez co dochodzi do rażącego pogwałcenia wewnętrznych regulacji określających zasady awansu i spadku z Superligi. Przepisy jasno wskazują, że awansować do Superligi może zwycięzca Turnieju Mistrzyń Grup I Ligi, a nim jest zespół z Jeleniej Góry, o czym oficjalnie poinformował Komisarz ZPRP Piotr Mystkowski 27 maja 2021 roku, pod warunkiem, że spełnia wymogi licencyjne gry w Superlidze. Regulamin nie przewiduje możliwości awansu zespołów, które zajęły dalsze miejsca, w razie gdyby zespoły z wyższych miejsc nie spełniały wymogów licencyjnych.

Dlatego też decyzję o dopuszczeniu Korony Handball Kielce, która przegrała Turniej Mistrzyń I Ligi, uważamy za niesprawiedliwą, stronniczą i wydaną z pogwałceniem wewnętrznych regulacji oraz zasad fair play.

Wyrażamy nadzieję na zainteresowanie Pana Ministra zaistniałą sytuacją, wyjaśnienie jej i ukrócenie niedopuszczalnych praktyk władz ZPRP i PGNiG Superligi Kobiet, gdyż związek sportowy oraz zależny od niego operator superligi nie może działać dowolnie i arbitralnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jego działalność finansowana jest ze środków publicznych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Z wyrazami szacunku,
Zarząd KPR Ruch Chorzów


---> Reprezentantka Polski zadecydowała o przyszłości. Wiemy, gdzie zagra Karolina Kudłacz-Gloc

---> PGNiG Superliga Kobiet. KPR Gminy Kobierzyce odsłania kolejne karty

Źródło artykułu: