KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

KPR Ruch Chorzów nie odpuści. List otwarty do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

- Zwracamy się z otwartym apelem do Szanownego Pana prof. Piotra Glińskiego o podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania nieprawidłowości w ZPRP oraz PGNiG Superlidze Kobiet - czytamy na stronie klubowej KPR Ruchu Chorzów.
MB
Piotr Gliński PAP / Radek Pietruszka / Na zdjęciu: Piotr Gliński

Jak już informowaliśmy wcześniej, KPR Ruch Chorzów w sezonie 2021/2022 w PGNiG Superlidze Kobiet nie wystąpi. Przypomnijmy, że drużyna ze Śląska zakończyła rozgrywki na ostatnim miejscu, co oznacza spadek.

O awans do najwyższej klasy rozgrywkowej walczyły Suzuki Korona Handball Kielce i MKS Karkonosze Jelenia Góra. Mimo że spotkanie wygrały jeleniogórzanki, ekipa z województwa świętokrzyskiego dostała zielone światło do gry w PGNiG Superlidze Kobiet. Władze chorzowskiego klubu nie kryją swojego oburzenia i wystosowały kolejne pismo.

Tym razem jest to list otwarty Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, który przedstawiamy poniżej.

ZOBACZ WIDEO: Pechowy sezon polskiej olimpijki. "Treningi kończyły się płaczem"

Szanowny Pan prof. Piotr Gliński
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

LIST OTWARTY
w sprawie nieprawidłowości w Związku Piłki Ręcznej w Polsce
oraz PGNiG Superlidze Kobiet

Szanowny Panie Ministrze,

jako przedstawiciele środowiska sportowego piłki ręcznej w Polsce, zwracamy się do Pana Ministra z otwartym apelem o podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania nieprawidłowości w Związku Piłki Ręcznej w Polsce (ZPRP) oraz PGNiG Superlidze Kobiet.

Środowisko sportowe od kilkunastu dni żyje skandaliczną decyzją władz ZPRP i PGNiG Superligi Kobiet o awansie do Superligi zespołu Korona Handball Kielce, który nie wywalczył awansu sportowego. Awans sportowy wywalczył zespół MKS Karkonosze Jelenia Góra, który nie spełnia kryterium licencyjnego niezbędnego do gry w Superlidze. Konsekwencją tego "awansu" jest spadek KPR Ruch Chorzów do niższej klasy rozgrywkowej.

ZPRP swoją bezprawną decyzję uzasadnia przepisami regulaminu, które w sposób oczywisty nie mają zastosowania, przez co dochodzi do rażącego pogwałcenia wewnętrznych regulacji określających zasady awansu i spadku z Superligi. Przepisy jasno wskazują, że awansować do Superligi może zwycięzca Turnieju Mistrzyń Grup I Ligi, a nim jest zespół z Jeleniej Góry, o czym oficjalnie poinformował Komisarz ZPRP Piotr Mystkowski 27 maja 2021 roku, pod warunkiem, że spełnia wymogi licencyjne gry w Superlidze. Regulamin nie przewiduje możliwości awansu zespołów, które zajęły dalsze miejsca, w razie gdyby zespoły z wyższych miejsc nie spełniały wymogów licencyjnych.

Dlatego też decyzję o dopuszczeniu Korony Handball Kielce, która przegrała Turniej Mistrzyń I Ligi, uważamy za niesprawiedliwą, stronniczą i wydaną z pogwałceniem wewnętrznych regulacji oraz zasad fair play.

Wyrażamy nadzieję na zainteresowanie Pana Ministra zaistniałą sytuacją, wyjaśnienie jej i ukrócenie niedopuszczalnych praktyk władz ZPRP i PGNiG Superligi Kobiet, gdyż związek sportowy oraz zależny od niego operator superligi nie może działać dowolnie i arbitralnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jego działalność finansowana jest ze środków publicznych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Z wyrazami szacunku,
Zarząd KPR Ruch Chorzów


---> Reprezentantka Polski zadecydowała o przyszłości. Wiemy, gdzie zagra Karolina Kudłacz-Gloc

---> PGNiG Superliga Kobiet. KPR Gminy Kobierzyce odsłania kolejne karty

Czy KPR Ruch Chorzów został pokrzywdzony?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
Informacja prasowa
Komentarze (74)
 • EQ Iskra Zgłoś komentarz
  Chwila moment. Czyli tak, ostatnia drużyna Superligi kobiet, która sportowo spadła z ligi protestuje, że niesprawiedliwie nie będzie w tej lidze grać w kolejnym sezonie? Przecież to jest
  Czytaj całość
  jakaś kpina. Skoro jest w 1 lidze klub chętny do gry, spełnił wszystkie wymogi licencyjne to dlaczego niby miałby nie grać zamiast Ruchu? Gdyby Jakikolwiek klub z pierwszej ligi męskich spełnił wymogi i chciał grać w Superlidze, to jestem pewny, że Stal Mielec też by się nie załapała i powinna spaść. O czym my tu w ogóle rozmawiamy? To, że akurat klub z Kielc jest tym co spełnił wymogi nic tu nie zmienia, gdyby to był klub z Pipidówy Górnej też by to nic nie zmieniało. Ja bym albo zrobił baraż między tymi klubami (jeśli to możliwe). Takie rzeczy to chyba tylko w naszej wspaniałej "profesjonalnej" lidze.
  • HandballFans Zgłoś komentarz
   KPR Ruch Chorzow brawo za walke o sprawiedliwosc do konca. Wydaje sie, ze sponsor superligi i sponsor druzyny z Kielc ma w tym interes, qby Kielcy graly w Superlidze. Nie moze tak byc, ze nie
   Czytaj całość
   wywalczjac awansu na boisku dostaja awans za darmo
   • Czarcik Zgłoś komentarz
    Proszę zapoznać się z punktem 3 $6 Zasady awansu i spadki z regulaminu rozgrywek 1 ligi kobiet i mężczyzn sezonu 2020/21. Wyraźnie jest tam napisane, że klub który zdobędzie awans
    Czytaj całość
    zobowiązuje (zaznaczam: zobowiązuje) się do uczestnictwa w rozgrywkach klasy wyższej. Dosłownie: "3. W terminie 3 dni po zakończeniu rozgrywek każdy klub drużyny, która zajęła w klasyfikacji I ligi kobiet [..] w swojej grupie rozgrywkowej miejsce 1, zobowiązany jest do złożenia do DOR ZPRP oświadczenia [..], że będzie uczestniczyć w rozgrywkach klasy wyższej w przypadku uzyskania awansu do niej [..]". Podkreślam: "że będzie uczestniczyć w rozgrywkach klasy wyższej w przypadku uzyskania awansu do niej". Klub z Jeleniej Góry wycofując się złamał ten punkt. Jeżeli nie spełniali jakichkolwiek wymogów licencyjnych to nie mogli tego punktu dotrzymać, czyli automatycznie nie mieli prawa starać się o awans bo nie mogli grać w SL a to oznacza że nie mogli też startować w Turnieju Mistrzyń. Rezygnacja po tym turnieju nic nie wnosi dlatego że automatycznie jedynym klubem który spełnił ten punkt została Korona Kielce. Proste i zgodne z regulaminem. Mecz Pomiędzy Koroną a Jelenią Górą tym samym jest nieważny ponieważ klub wycofując się z rozgrywek nie dotrzymał tego punktu a bez spełnienia tego punktu nie miał prawa startować w turnieju - normalna dyskwalifikacja za złamania zasad przystąpienia do turnieju - proste.
    • Na sportowo Zgłoś komentarz
     Szanowny Panie Czarcik,.Pan reprezentuje Kielce czy zprp? . Tak Pan jest zaangażowany od początku!
     • Czarcik Zgłoś komentarz
      @hand_ball1 nie mówię o miejscach 3,4,5 chociaż i to jest możliwe przy spełnieniu określonych warunków. Do turnieju mistrzów mogą zgłosić się tylko zwycięzcy grup - wyjątek
      Czytaj całość
      związany z tym co wcześniej napisałem - nie mogą to byś SMS-y i AZS-y (wtedy to prawo do zgłoszenia przechodzi właśnie na pierwszy klub po nich który nimi nie jest). Zgłaszając się nabywają prawo do walki o awans bezpośredni i oto właśnie chodzi - zgłosiły się dwa kluby i jeden zrezygnował! I dlatego prawo awansu ma Korona!
      • Józef Czaszkiewicz Zgłoś komentarz
       Napiszę tak, inna miara jest stosowana do piłki ręcznej mężczyzn(tam Stal Mielec nie spadła z ligi), a inna do piłki ręcznej kobiet, tu Ruch spada z Superligi, a na jego miejsce
       Czytaj całość
       awansowana jest drużyna, która nie wywalczyła awansu...
       • hand_ball1 Zgłoś komentarz
        Puławy takim, że w męskiej lidze piec zespołów lapie się do Pucharów. Do sezonu cztery lata temu nie wracam, reforma rozgrywek europejskich nastąpiła 2-3 lata temu i zabroniła takich
        Czytaj całość
        rzeczy. Czy Twoim zdaniem jakby Korona nie chciała złożyć papierów licencyjnych, to kolejno taką możliwość mógłby mieć zespół numer 3,4,5… i tak aż do końca? Nie powinno tak to wyglądać - wygrywasz to awansujesz. Nie to nie. Moralnie nie jest to ok, nie jest to ok z duchem sportu i obawiam się, że gdyby nie sponsor to i dla Superligi i ZPRP nie byłoby to ok. W innych dyscyplinach spójrz nie działa to tak również. Nie sprzeczam się z Tobą, bo czytam komentarze w różnych wątkach i jesteś mądry gość. Tu spójrz jednak obiektywnie- ta sprawa nie jest zero-jedynkowa a lepiej dla Kielc i sponsora byłoby normalnie awansować. P.S. Nie jestem w tej sprawie tez ani trochę za Ruchem, tylko za sprawiedliwymi rozwiązaniami. Jeśli tak zagra Superliga i ZPRP to już zawsze tak będzie można awansować do ligi bez wygrania tej niższej. Nie tak to powinno wyglądać.
        • Czarcik Zgłoś komentarz
         @hand_ball1 jak źle piszę to jakim cudem w sezonie 2017/18 Gwardia Opole która zajęła 7 miejsce w SL załapała się do Pucharu EHF? A w 2018/19 Azoty Puławy które były piąte? Nie
         Czytaj całość
         wiedziałem, że były takie czasy iż mieliśmy aż 7 miejsc w pucharach. Nosz kurna chata (przypominam termin z budownictwa nie wulgaryzm xD) chyba coś mnie ominęło. A może załapały się bo drużyny przed nimi zrezygnowały z występów w tym pucharze?
         • marek23 Zgłoś komentarz
          Mecz barażowy pomiędzy Ruchem ,a Koroną byłby najlepszym rozwiązaniem .Taki punkt regulaminu powinien być dodany do Regulaminu Rozgrywek .Pozdrawiam
          • cz-b-n Zgłoś komentarz
           Moja interpretacja jest taka - Korona zajmując 2. miejsce w Turnieju Mistrzów awansowała do baraży o Superligę. W takim razie wg. działaczy Ruchu powinien odbyć się baraż o Superligę i
           Czytaj całość
           ew. miałaby spaść przedostatnia drużyna, a Ruch powinien się wówczas utrzymać? Nie wydaje mi się. Baraże zostały odwołane, bo nie było sensu ich rozgrywać, gdyż 8 drużyna do kompletu zespołów superligowych w sezonie 2021/22 - ta, która była w grze do samego końca, gdy Ruch już spadł - spełniła kryteria sportowe. Dlaczego Korona kwalifikując się do barażu miałaby do niego nie przystąpić, a Ruch miałby się utrzymać?
           • Na sportowo Zgłoś komentarz
            Ciekawe jak wybrną z tego bałaganu, który sami stworzyli. Ech działacze....
            • Na sportowo Zgłoś komentarz
             Ciekawe jak z tego bałaganu, wybrną .
             • Na sportowo Zgłoś komentarz
              Bez dwóch zdań, liga powinna liczyć 7 zespołów!!!!
              Zobacz więcej komentarzy (8)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×