Derby rządziły się swoimi prawami. Czwarta siła rozgrywek musiała gonić wynik!

MKS Zagłębie Lubin w 8. kolejce zmagań w PGNiG Superlidze mocno postraszyło wyżej notowanego Górnika Zabrze (27:29). Wydawało się, że trzy punkty zgarną gospodarze, ale wszystko skomplikowało się w ostatnich dziesięciu minutach starcia.

MB
zawodnicy MKS Zagłębia Lubin z trenerem Jarosławem Hipnerem Materiały prasowe / MKS Zagłębie Lubin / Na zdjęciu: zawodnicy MKS Zagłębia Lubin z trenerem Jarosławem Hipnerem
Mówi się, że derby rządzą się swoimi prawami i można to powiedzenie odnieść także do niedzielnego starcia w Lubinie. Marcin Lijewski, trener wyżej notowanego Górnika Zabrze, o czas musiał poprosić już w dziewiątej minucie meczu! Ekipa gości nie mogła znaleźć sposobu na defensywę Miedziowych i znakomicie dysponowanego Marcina Schodowskiego.

Wskazówki nie pomogły. Po krótkiej przerwie to MKS Zagłębie Lubin rzuciło kolejne dwie bramki i wynik mógł lekko szokować (8:3 w 11'). Drużyna z Dolnego Śląska imponowała skutecznością w ofensywie. Oscylowała ona wokół 90 procent, a efektywność w ataku gości - około 40 procent, co mogło dawać do myślenia. Ogromna przepaść, która odbijała się na rezultacie.

W końcówce pierwszej połowy wydawało się, że w grze Górnika Zabrze w końcu coś ruszyło (10:13 w 26'), ale ekipa Jarosława Hipnera w mgnieniu oka odbudowała wcześniejszą przewagę po trafieniach Romana Czyczykało i Marka Marciniaka.

Po zmianie stron walka na parkiecie się zaostrzyła. W bramce gości uaktywnił się Jakub Skrzyniarz, a Górnik Zabrze zaczął grać agresywniej w obronie, co pomogło zniwelować część strat (21:19 w 42').

Zespół Marcina Lijewskiego mógł nawet złapać kontakt, ale Paweł Dudkowski nie wykorzystał dogodnej okazji. W zamian piłkę w siatce, po podaniu od Jakuba Morynia, umieścił Marcel Sroczyk. Kilkanaście sekund później, ten sam zawodnik, wywalczył także rzut karny, który wykorzystał z zimną krwią Roman Czyczykało (24:19 w 44').

Zagłębie liczyło na komplet punktów, ale szansę na sukces przekreśliło ostatnie dziesięć minut spotkania. Co za szalona końcówka! Górnik Zabrze grał wówczas jak natchniony i z -5 wyszedł na +3 po trafieniach Krzysztofa Łyżwy i Damiana Przytuły. Załoga ze stolicy polskiej miedzi szukała odpowiedzi, ale bezskutecznie. Teraz odpowiedzi szukać musi trener Jarosław Hipner i przeanalizować z drużyną, co nie zagrało w końcówce spotkania.

MKS Zagłębie Lubin - SPR Górnik Zabrze 27:29 (16:12)

Zagłębie: Schodowski, Bartosik - Stankiewicz 1, Moryń 3, Gębala 3, Sroczyk 6, Pietruszko 1, Marciniak 1, Hajnos 5, Bogacz, Drozdalski, Adamski, Iskra, Bekisz 2, Czyczykało.