Cztery hale, jeden debiutant, 26 lat różnicy między zawodniczkami. 1 grudnia początek MŚ kobiet

Od 1 do 19 grudnia rozegrane zostaną 25. mistrzostwa świata w piłce ręcznej. Po raz pierwszy na turnieju wystąpią aż 32 drużyny. Przygotowaliśmy ciekawostki związane z turniejem, który zostanie rozegrany w Hiszpanii.

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski
reprezentacja Polski szczypiornistek WP SportoweFakty / Anna Dembińska / Na zdjęciu: reprezentacja Polski szczypiornistek
Zdecydowanie najwięcej przedstawicieli podczas MŚ 2021 kobiet będzie mieć Europa. Aż osiemnaście europejskich zespołów zakwalifikowało się na mistrzostwa świata. Dwa z nich - Słowacja i Polska - otrzymały dziką kartę, Reszta awansowała poprzez mistrzostwa Europy oraz kwalifikacje. Pewne miejsce na turnieju mieli gospodynie - Hiszpania i Holandia, która broni tytułu sprzed dwóch lat.

Zagrają przedstawiciele prawie wszystkich kontynentów

Poza Europą, najwięcej przedstawicieli będzie miała Azja - sześciu. Ponadto wystąpią drużyny z obu Ameryk - cztery drużyny i z Afryki - również cztery drużyny. Większość drużyn zakwalifikowało się poprzez mistrzostwa swoich kontynentów. Dziką kartę otrzymały Chiny. Zabraknie przedstawiciela Oceanii.

Tylko jeden debiutant

Na mistrzostwach świata zagra jeden debiutant - to reprezentacja Iranu, która zajęła 4. miejsce na mistrzostwach Azji, które odbyły się w Jordanii. Iranki występują w czempionacie swojego kontynentu od 2008 roku, nigdy nie zdobyły medalu. Drugi występ na mistrzostwach świata zaliczą Słowacja, Portoryko i Uzbekistan. Iran, to 52. reprezentacja, która dostąpiła zaszczytu występu w turnieju tej rangi.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: olbrzymie święto na ulicach! Te obrazki robią wrażenie

Na drugim biegunie są drużyny, które najczęściej występowały na mistrzostwach świata. We wszystkich turniejach wystąpiła tylko jedna reprezentacja - Rumunia. 22 razy o mistrzostwo świata grały Węgierki, 21-krotnie tego zaszczytu dostąpiły Dunki.

Turniej w czterech halach

Mistrzostwa świata rozegrane zostaną w czterech hiszpańskich miastach - Granollers, Castellón de la Palma, Lliria i Torrevieja. Wszystkie te miasta znajdują się na wschodzie Hiszpanii. Wszystkie hale mają pojemność od 4 200 (Poliesportiu Pla de L'Arc w Llirii) do 5 685 (Palau d'Esports de Granollers). Co ciekawe na etapie kandydowania do organizacji turnieju, miał on odbywać się w sześciu halach, w tym w Nou Palau Blaugrana w Barcelonie mieszczącej 12 tysięcy kibiców i Palau Municipal d'Esports de Badalona, do której mogło wejść 12,5 tysiąca fanów.

Najstarsze i najmłodsze

Najstarszą zawodniczką zgłoszoną na mistrzostwa świata jest bramkarka. 42 lata ma urodzona 20 marca 1979 roku Silvia Navarro, która zdobywała wraz z reprezentacją Hiszpanii brązowe medale mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich w 2011 i 2012 roku. Zdobyła też srebro na mistrzostwach Europy w 2008 roku. Karierę reprezentacyjną rozpoczęła w 1998 roku.

Dwie najmłodsze zawodniczki - szesnastolatki urodziły się w 2005 roku. Pierwsza z nich, to grająca w kazachskim klubie USC Dostyk reprezentantka tego kraju Madina Myrzamseiitowa, która urodziła się 4 lutego. Jeszcze młodsza jest Portorykanka Dana Canales, która 16. urodziny obchodziła 13 sierpnia.

Czytaj także: 
Karkut zdradziła klucz do pokonania Rosjanek 
Zmiana klubu w niczym jej nie zaskoczyła

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

Czy będziesz oglądać mecze MŚ w piłce ręcznej kobiet?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×