Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Znamy gospodarzy mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w 2026 i 2028 roku

W trakcie XIV Nadzwyczajnego Kongresu EHF wybrano organizatorów mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w 2026 i 2028 roku. Wśród państw, gdzie zagrają najlepsi zawodnicy i zawodniczki brakuje Polski.

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski
reprezentacja Polski w piłce ręcznej WP SportoweFakty / Sebastian Maciejko / Na zdjęciu: reprezentacja Polski w piłce ręcznej
Przypomnijmy, że w październiku 2020 roku Europejska Federacja Piłki Ręcznej potwierdziła, że 14 krajów jest zainteresowanych organizacją mistrzostw Europy kobiet i mężczyzn. Wśród nich była Polska, która chciała zorganizować mistrzostwa Europy mężczyzn wraz z Białorusią i Litwą w 2026 roku. Ostatecznie polska kandydatura nie została rozpatrzona.

Podczas kongresu w Wiedniu zdecydowano, że mistrzostwa Europy w 2026 roku zostaną rozegrane w Danii, Szwecji i Norwegii. Trzy kraje zdecydowały się na kandydaturę pod hasłem "Scandinavia connect". Turniej ma się odbyć w dziewięciu miastach, takich jak Kopenhaga, Herning i Aarhus (Dania), Kristianstad i Malmoe (Szwecja) oraz Stavanger, Trondheim, Bergen i Oslo (Norwegia). Finałowy weekend ma się odbyć w hali Jyske Bank Boxen w Herning.

W dniach 3-20 grudnia odbędą się mistrzostwa Europy szczypiornistek, a organizatorem będzie Rosja, która oparła kandydaturę o hasło "WE CAN". Rosja zaproponowała organizację turnieju w trzech halach i w dwóch miastach - Sankt Petersburgu i Moskwie, a turniej finałowy ma się odbyć w 12-tysięczniku - VTB Arenie w Moskwie.

ZOBACZ WIDEO: Tym wideo gwiazda sportu podbija internet. Co za umiejętności!

W dniach 13-30 stycznia 2028 roku, kolejny turniej mistrzowski piłkarzy ręcznych odbędzie się w trzech państwach - Portugalii, Hiszpanii i Szwajcarii, pod hasłem "Powrót do korzeni". Właśnie w Portugalii odbyły się pierwsze mistrzostwa Europy w 1994 roku, a dwa lata później organizatorem była Hiszpania. Szwajcarzy, którzy chcieli początkowo sami organizować turniej, zdecydowali się dołączyć do krajów z półwyspu iberyjskiego. Zaproponowano organizację turnieju w siedmiu miastach, takich jak Lizbona (Portugalia), Bazylea, Lozanna i Zurych (Szwajcaria) oraz Walencja, Barcelona i Madryt (Hiszpania).

Norwegia, Dania i Szwecja, które zorganizują mistrzostw Europy mężczyzn w 2026 roku, dwa lata później będą organizatorami mistrzostw Europy kobiet. Turniej ten odbędzie się w dniach 30 listopada - 17 grudnia 2028 roku. Turniej ten odbędzie się w dziewięciu miastach - w Norwegii (Stavanger, Trondheim, Bergen i Oslo), w Danii (Kopenhaga, Herning i Aarhus) oraz w Szwecji (Helsingborg, Goeteborg). W tym przypadku finałowy weekend zaplanowany jest w Nye Fornebu w Oslo.

Przypomnijmy, że najbliższe dwa turnieje mistrzostw Europy mężczyzn odbędą się na Węgrzech i na Słowacji (2022) oraz w Niemczech (2024), natomiast mistrzostw Europy Kobiet w Macedonii Północnej, Czarnogórze i Słowenii (2022) oraz w Austrii, na Węgrzech i w Szwajcarii (2024). Jedyny raz Polska gościła najlepszych szczypiornistów w 2016 roku.

Czytaj także: 
Występ Gawlik na MŚ pod znakiem zapytania 
Zupełnie nowa polityka Gwardii

Bilety na MŚ 2023 do kupienia za pośrednictwem Eventim!

Czy organizacja turniejów mistrzowskich w większej liczbie państw to dobre rozwiązanie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2)
 • Legionowiak 3.0 Zgłoś komentarz
  Znowu kraje skandynawskie, serio! Szkoda, że kolejne Euro piłkarzy lub piłkarek ręcznych nie odbędzie się w Polsce! Jeszcze kiedyś najlepsi w europejskiej piłce ręcznej zawitają do
  Czytaj całość
  Polski, zobaczycie!
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×