El. ME 2022. Polska niepokonana. Awans z kompletem punktów

Już oficjalnie mogą świętować awans z pierwszego miejsca w grupie. Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych pokonała w niedzielę Szwajcarię (31:26) i kończy eliminacje do ME 2022 z kompletem zwycięstw.

Małgorzata Boluk
Polka Karolina Kochaniak-Sala i Kerstin Kundig ze Szwajcarii PAP / Sebastian Borowski / Na zdjęciu: Polka Karolina Kochaniak-Sala i Kerstin Kundig ze Szwajcarii
Na zakończenie eliminacji do ME 2022 reprezentacja Polski piłkarek ręcznych zagrała w Lubinie ze Szwajcarią, a zatem w wyjściowym składzie nie mogło zabraknąć zawodniczek, które halę RCS znają najlepiej. W siódemce znalazły się Monika Maliczkiewicz, Aneta Łabuda, Daria Zawistowska oraz Karolina Kochaniak-Sala, które na co dzień bronią barw klubu ze stolicy polskiej miedzi.

Biało-Czerwonym nie przeszkadzała rola niekwestionowanych faworytek spotkania. Dominowały na parkiecie od samego początku, cieszyły się piłką ręczną i regularnie powiększały prowadzenie. I co warto podkreślić - znów kapitalnie spisywały się szczypiornistki występujące na skrzydłach.

W pierwszej połowie błyszczały na parkiecie Daria Zawistowska i Aneta Łabuda. Pierwsza zdobyła osiem bramek, a druga z wymienionych - sześć. A to wszystko przy stuprocentowej skuteczności.

Szwajcarki nie miały pomysłów na rozpracowanie naszej defensywy. Dodatkowo płaciły też wysoką cenę za grę bez golkiperki. Polki przejmowały piłkę i rzucały do pustej bramki. I tak kilka razy. Na listę strzelczyń tuż przed przerwą wpisała się także bramkarka Monika Maliczkiewicz, dla której to pierwsze trafienie w reprezentacji Polski.

Pierwsza połowa wprost znakomita, a po zmianie stron… wahania formy. Polki nieco poluzowały szyki obronne, gorzej wyglądała także skuteczność, niemniej miały ten mecz stale pod kontrolą (25:19 w 47’).

Szwajcarki w końcówce spotkania zniwelowały straty do trzech bramek, ale mocniej nam już nie zagroziły (28:25 w 56’). Trener Arne Senstad poprosił o przerwę, a po krótkiej pauzie rzut karny wywalczyła Sylwia Matuszczyk. Na bramkę zamieniła go Aneta Łabuda, a kilkanaście sekund później kolejne, celne trafienie dołożyła Karolina Kochaniak-Sala i wynik wyglądał już lepiej.

MVP meczu w pełni zasłużenie została wybrana Daria Zawistowska. Polki w eliminacjach do ME 2022 piłkarek ręcznych zgromadziły komplet punktów i mogą już oficjalnie świętować awans na dużą imprezę z pierwszego miejsca w grupie.