W świąteczny weekend odbyły się rewanżowe spotkania barażowe, które wyłoniły osiem zespołów ze strefy europejskiej - są nimi Węgry, Chorwacja, Serbia, Islandia, Niemcy, Portugalia, Czarnogóra oraz Macedonia Północna. Historyczny awans na światowy czempionat wywalczyła Belgia, która pierwotnie miała rywalizować z Rosją, ale została wykluczona przez EHF i otrzymała dwa walkowery (za wojnę na Ukrainie).
Wielkimi przegranymi są Holendrzy, którzy liczyli na drugi w historii awans na MŚ, lecz w rewanżu znacznie ulegli Portugalczykom. Powodów do radości nie mają także Słoweńcy oraz Czesi. Zespół Urosa Zormana w bałkańskim hicie musiał uznać wyższość Serbii, natomiast Czesi wracali na tarczy z Macedonii.
Obrońcą trofeum jest Dania, która na turnieju rozgrywanym w Egipcie w 2021 roku pokonała w wielkim finale Szwecję 26:24. Przyszłoroczne mistrzostwa świata w Polsce i Szwecji odbędą się w dniach 11-29 stycznia 2023 roku w 9 miastach. W Polsce są to Kraków, Katowice, Gdańsk i Płock, z kolei w Szwecji - Sztokholm, Jonkoping, Goteborg, Kristianstad oraz Malmo.
Zespoły pewne występu na MŚ 2023:
Europa (15)
Polska, Szwecja (obaj gospodarze), Dania (obrońca trofeum), Hiszpania, Francja, Norwegia, Belgia, Węgry, Chorwacja, Serbia, Islandia, Niemcy, Portugalia, Czarnogóra, Macedonia Północna
Azja (5)
Katar, Bahrajn, Arabia Saudyjska, Korea Południowa, Iran
Ameryka Południowa (4)
Brazylia, Argentyna, Chile, Urugwaj
Obecnie znamy już 24 z 32 drużyn jakie wystąpią na przyszłorocznych mistrzostwach świata piłkarzy ręcznych w Polsce i Szwecji. Aż 15 z nich to zespoły europejskie, a niewykluczone że będzie ich więcej, bowiem IHF przyzna dwie dzikie karty, a skorzystać na tym mogą Holandia, Słowenia i Czechy.
Brakujący uczestnicy MŚ 2023:
Afryka (5)
czołowa piątka mistrzostw Afryki (odbędą się w dniach 11-18.07)
Ameryka Północna i Karaiby
1 drużyna
Dzika karta
2 zespoły
Czytaj także:
Smutne święta Holendrów. Portugalia z awansem na MŚ
ZOBACZ WIDEO: "Królowa jest jedna". Wystarczyło, że wrzuciła to zdjęcie