Smutne święta Holendrów. Portugalia z awansem na mistrzostwa świata!

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA /  / Na zdjęciu: Victor Iturriza Alvarez z reprezentacji Portugalii
PAP/EPA / / Na zdjęciu: Victor Iturriza Alvarez z reprezentacji Portugalii

Reprezentacja Portugalii pokonała w Eindhoven Holandię 35:28 w rewanżowym meczu barażowym i awansowała na przyszłoroczne mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych, które odbędą się w Polsce i Szwecji.

Portugalczycy mieli do odrobienia trzy bramki straty i od samego początku ruszyli ostro do ataku. Bardzo dobrze dysponowany był Victor Iturriza Alvarez, a kiedy bramkę rzucił 17-letni rozgrywający Francisco Mota Da Costa - goście prowadzili w 22. minucie już 14:9! Holendrom udało się jednak zmniejszyć straty głównie za sprawą Dani Baijensa i do przerwy na tablicy wyników było 17:15 dla ekipy z Półwyspu Iberyjskiego.

Po zmianie stron Holendrzy doszli rywala na jedno trafienie, ale w kolejnych minutach świetnie między słupkami portugalskiej ekipy spisywał się Miguel Espinha (47% obron) a w ofensywie nie do zatrzymania był Martin Mota Da Costa (8 trafień). To sprawiło że Portugalczycy odskoczyli na różnicę 5-6 bramek co miało kluczowe znaczenie dla losów dwumeczu. Goście nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa i awansowali na mistrzostwa świata.

Bohaterem Czarnogórców w rewanżowym meczu z Grecją został Branko Vujović. Rozgrywający Łomży Vive Kielce rzucił dziewięć bramek i był najskuteczniejszym zawodnikiem w wygranym 33:25 meczu.

Przepustkę na mistrzostwa świata wywalczyła także reprezentacja Macedonii. Zespół z Bałkanów po mocnej walce pokonał reprezentację Czech prowadzoną przez Xaviera Sabate - szkoleniowa wicemistrza Polski Orlen Wisły Płock.  Macedończyków do wygranej poprowadził duet Filip Kuzmanowski - Filip Taleski, który zdobył aż 15 z 24 łącznie rzuconych bramek.

Wyniki niedzielnych spotkań el. do MŚ 2023:[u]

[/u]

Holandia - Portugalia 28:35 (15:17) Najwięcej bramek: dla Holandii - Kay Smits 7, Dani Bayens 5; dla Portugalii - Martim Mota Da Costa 8, Alexis Borges 6.  Pierwszy mecz: 33:30. Awans: Portugalia

Czarnogóra - Grecja 33:25 (16:12) Najwięcej bramek: dla Czarnogóry - Branko Vujović 9,  Milos Vujović 6; dla Grecji - Dimitrios Tziras 8, Nikolaos Passias 5. Pierwszy mecz: 23:25. Awans: Czarnogóra

Macedonia Północna - Czechy 24:22 (14:12) Najwięcej bramek: dla Macedonii - Filip Kuzmanovski 9, Filip Taleski 6; dla Czech - Tomas Piroch, Jakub Hrstka - po 5. Pierwszy mecz: 24:24. Awans: Macedonia Północna