W tym artykule dowiesz się o:
Bramkarz: Sławomir Szmal (Vive Targi Kielce) [7]
Bramkarzem, który był najczęściej wyróżniany w naszym zestawieniu jest Sławomir Szmal. Golkiper Vive Targów Kielce przez cały sezon prezentował wysoką, a co najważniejsze, równą formę. W większości pojedynków "Kasa" mógł liczyć na dużą pomoc ze strony obrońców, którzy ułatwiali mu pracę. W finałowych starciach, gdzie rywal był niezwykle wymagający, Szmal również stanął na wysokości zadania, będąc pewnym punktem mistrza Polski.
Konkurenci: Walka o miejsce w Siódemce sezonu była niezwykle zacięta, bowiem w naszej lidze nie brakuje świetnych bramkarzy. Bardzo dobry sezon zaliczył Maciej Stęczniewski, któremu w końcówce rozgrywek problemy zdrowotne pokrzyżowały plany. Dobrze prezentowali się także: Sebastian Suchowicz, Paweł Kiepulski, Marcin Wichary oraz Marin Sego.
Liczba meczów: 28 Liczba bramek: 0
Lewe skrzydło: Damian Kostrzewa (Tauron Stal Mielec) [13]
Na lewym skrzydle najlepszym zawodnikiem w PGNiG Superlidze okazał się Damian Kostrzewa. Przenosiny z Kwidzyna do Mielca pozytywnie wpłynęły na formę tego gracza. Skrzydłowy szybko wywalczył sobie mocną pozycję w zespole Tauron Stali, stając się jej najskuteczniejszym strzelcem oraz mocnym punktem obrony. Zawodnik oprócz efektownych rzutów ze skrzydła imponował także szybkim bieganiem do kontrataków oraz skutecznym wykonywaniem rzutów karnych.
Konkurenci: Damian Kostrzewa pozostawił w tyle wszystkich konkurentów. Na ławce rezerwowych znalazł się Przemysław Krajewski, który był pierwszoplanową postacią Azotów Puławy. W Siódemce kolejki częstymi gośćmi byli także Wojciech Zydroń i Adam Wiśniewski. W tym sezonie loty zdecydowanie obniżył Wojciech Gumiński, który poprzednio tryumfował w naszej klasyfikacji.
Liczba meczów: 27 Liczba bramek: 208
Lewe rozegranie: Petar Nenadić (Orlen Wisła Płock) [8]
W naszym zestawieniu na lewym rozegraniu najczęściej gościł Petar Nenadić. Zawodnik na miejsce w Siódemce sezonu zapracował sobie zwłaszcza świetną pierwszą częścią rozgrywek, w której regularnie nominowany był do Siódemki kolejki. Problemy zdrowotne sprawiły, że serbski rozgrywający praktycznie stracił drugą część sezonu. W finałowych spotkaniach z Vive Targami Kielce przypomniał jednak o sobie, będąc wyróżniającym się zawodnikiem Nafciarzy.
Konkurenci: Na ławce rezerwowych znalazł się Michał Jurecki. Rozgrywający Vive Targów Kielce przez większą część sezonu był mało widoczny na parkietach PGNiG Superligi. Trener Bogdan Wenta dopiero w finale nie oszczędzał sił tego zawodnika, który zaprezentował pełnię swoich możliwości w ataku. Dobry sezon mają za sobą także Michał Adamuszek i Michał Kubisztal.
Liczba meczów: 23 Liczba bramek: 134
Środek rozegrania: Michal Bruna (Gaz-System Pogoń Szczecin ) [9]
Na środku rozegrania w naszej klasyfikacji bezapelacyjnie najlepszy okazał się Michal Bruna. Czeski rozgrywający na początku sezonu borykał się z problemami zdrowotnymi i nie mógł zaprezentować pełni swoich możliwości. Gdy doświadczony zawodnik doszedł do pełni sił szybko pokazał na co go stać. Dynamiczna gra, efektowne asysty, niesygnalizowane rzuty to główne atuty rozgrywającego Gaz-System Pogoni Szczecin. Czech umiejętnościami zdecydowanie przewyższa większość graczy PGNiG Superligi.
Konkurenci: Za plecami Bruny trwała zacięta walka o miejsce na ławce rezerwowych. Maciej Mroczkowski w tym sezonie znajdował się w wyśmienitej dyspozycji i był prawdziwy mózgiem MMTS-u, jego wyróżnienie nie może zatem dziwić. Środek rozegrania był także mocnym punktem Azotów Puławy, gdzie brylowali Piotr Masłowski i Krzysztof Łyżwa. Mało widoczny w nowym klubie był Dawid Przysiek, który w minionym sezonie tryumfował w naszej klasyfikacji.
Liczba meczów: 27 Liczba bramek: 110
Prawe rozegranie: Mariusz Jurasik (NMC Powen Zabrze) [12]
Najlepszym prawym rozgrywającym okazał się Mariusz Jurasik. Zawodnik po niespodziewanym rozstaniu z Kielcami najpierw zakończył karierę, a następnie postanowił swoich sił spróbować w katarskiej lidze. Po nieudanej zagranicznej przygodzie nie zrezygnował z gry i zakotwiczył w Zabrzu. Zakontraktowanie tego zawodnika okazało się strzałem w dziesiątkę. Doświadczony rozgrywający z miejsca stał się prawdziwym liderem NMC Powenu. "Józek" tradycyjnie imponował świetną współpracą z kołem i rozgrywającymi oraz indywidualnymi akcjami. W trudnych momentach w pojedynkę rozstrzygał losy meczu.
Konkurenci: Walka o miejsce w pierwszej Siódemce sezonu była niezwykle zacięta. Robert Orzechowski, gdyby nie kontuzja, zapewne podobnie jak przed rokiem, tryumfował by w naszej klasyfikacji. Zawodnicy mogą poszczycić się identyczną liczbą wyróżnień, jednak to "Józek" częściej trafiał do pierwszej Siódemki kolejki. Za plecami tej dwójki znaleźli się Krzysztof Lijewski i Mateusz Zaremba.
Liczba meczów: 19 Liczba bramek: 123
Prawe skrzydło: Thorir Olafsson (Vive Targi Kielce) [9]
W tym sezonie na prawym skrzydle w PGNiG Superlidze niepodzielnie rządził duet kieleckich zawodników Thorir Olafsson - Ivan Cupić. Po zakontraktowaniu przez Vive Targi reprezentanta Chorwacji "Totti" został zdegradowany do roli rezerwowego. Trener Bogdan Wenta w rozgrywkach PGNiG Superligi pozwalała jednak pograć wszystkim zawodnikom. Kontuzja Cupicia sprawiła, że przez długi czas Thorir Olafsson mógł liczyć na miejsce w wyjściowej siódemce. Islandczyk świetnie wykorzystał swoją szansę, notując udane występy.
Konkurenci: Na ławce rezerwowych znalazł się Ivan Cupić, gdyby nie kontuzja Chorwat zapewne trafiłby do pierwszego składu naszego zestawienia. Bardzo dobry sezon zaliczył także Valentin Ghionea. Skrzydłowy Orlen Wisły Plock był najskuteczniejszym zawodnikiem swojej drużyny. W drugiej części sezonu kilka udanych spotkań zaliczył także Patryk Kuchczyński. W minionym sezonie w naszej klasyfikacji tryumfował Christian Spanne, który po transferze Rumuna nie miał zbyt wielu okazji do gry.
Liczba meczów: 26 Liczba bramek: 115
Kołowy: Michał Stankiewicz (Zagłębie Lubin) [8] Miniony sezon PGNiG Superligi nie należał do kołowych. Żadnemu z zawodników nie udało się wypracować pozycji lidera w swoim klubie. W poprzednich latach ta sztuka udawała się Rastko Stojkoviciowi, który dwukrotnie znalazł się w Siódemce sezonu. W minionych rozgrywkach w naszym zestawieniu najwięcej wyróżnień otrzymał Michał Stankiewicz. Zawodnik szczególnie dobrze prezentował się w pierwszej części sezonu, regularnie goszcząc w Siódemce kolejki. Później nieco obniżył loty, dostosowując się do poziomemu reszty lubińskiego zespołu.
Konkurenci: Na ławce rezerwowych znalazł się Zeljko Musa. Chorwacki olbrzym, przy słabszej dyspozycji Rastko Stojkovicia, w tym sezonie miał wiele okazji do zaprezentowania swoich umiejętności w ataku. Na plus minione rozgrywki mogą zaliczyć także: Muhamed Toromanović, Damian Krzysztofik, Michał Peret, Marek Daćko oraz Łukasz Kandora.
Liczba meczów: 28 Liczba bramek: 111
Ławka rezerwowych: Bramkarz: Maciej Stęczniewski (Azoty Puławy) [6] Lewe skrzydło: Przemysław Krajewski (Azoty Puławy) [10] Lewe rozegranie: Michał Jurecki (Vive Targi Kielce) [7] Środek rozegrania: Maciej Mroczkowski (MMTS Kwidzyn) [5] Prawe rozegranie: Robert Orzechowski (MMTS Kwidzyn) [12] Prawe skrzydło: Ivan Cupić (Vive Targi Kielce) [9] Kołowy: Zeljko Musa (Vive Targi Kielce) [5]
* Liczba w nawiasie [] oznacza liczbę wyróżnień w zestawieniu portalu SportoweFakty.pl. Głównym kryterium była liczba nominacji do pierwszej siódemki, a następnie do siódemki rezerwowej.