Liga Mistrzów przed sezonem: Sylwetki drużyn w grupie A

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Portal SportoweFakty.pl przedstawia drużyny występujące w Lidze Mistrzów piłkarzy ręcznych. Poniżej prezentujemy sylwetki i ciekawostki związane z zespołami rywalizującymi w grupie A.

1
/ 6

Zmiany kadrowe

Latem węgierski klub opuścili rozgrywający Gabor Csaszar (Paris Saint-Germain), Balazs Laluska (Al-Washl Dubaj), obrotowy Marco Oneto (SC Magdeburg) i prawoskrzydłowy Rajko Prodanović, którego latem... ściągnięto z Pick Szeged. Ostatecznie Serb na sezon został wypożyczony do Rhein-Neckar Löwen. Działacze podobnie jak przed rokiem zadbali o wzmocnienie drugiej linii. W miejsce Csaszara sprowadzono dwóch wysokiej klasy rozgrywających - Momira Ilicia z THW Kiel oraz mistrza świata Carlosa Ruesgę z Reale Ademar Leon, który z powodzeniem może grać również na środku. Druga linia mistrzów Węgier prezentuje się wybornie, robiąc imponujące wrażenie (Ilić - Chema Rodriguez - Nagy), a w odwodzie są jeszcze wspomniany wcześniej Ruesga i utalentowany Iman Jamali.

Wyniki spotkań sparingowych:

Madziarzy imponowali w trakcie letnich przygotowań - spośród ośmiu spotkań mistrzowie Węgier wygrali aż sześć. Co ciekawe we wszystkich turniejach, w których brali udział doszli do finału i za każdym razem ich oponentem było Paris Saint-Germain. Bilans bezpośrednich spotkań jest po stronie Węgrów, którzy dwukrotnie pokonali paryżan.

Sparkassen Cup MKB Veszprem - RK Croatia Osiguranje Zagrzeb 32:26 MKB Veszprem - Vive Targi Kielce 31:31 MKB Veszprem - Paris Saint-Germain 28:25 (finał)

Trophee Morbi Hand HBC Nantes - MKB Veszprem 24:26 MKB Veszprem - Paris Saint-Germain 33:31 (finał)

Euro Torunoi Handball Strasbourg MKB Veszprem - Chambery Savoie HB 34:27 Dunkerque HB - MKB Veszprem 20:27 Paris Saint-Germain - MKB Veszprem 33:25 (finał) Cele MKB Veszprem to zespół, który wyrobił sobie opinię grającego niezwykle widowiskowy, ale i zabójczo skuteczny handball. Do Madziarów ostatnimi czasy pasuje jednak określenie największych przegranych minionych sezonów. Za każdym razem z marzeń o grze w 20 tysięcznej Lanxess Arenie odzierały ich hiszpańskie ekipy: FC Barcelona (ćwierćfinał 2009/10, TOP 16 2010/11), Reale Ademar Leon (TOP 16 2011/12), a w ostatnim sezonie po olbrzymich kontrowersjach THW Kiel.

- Przed nami bardzo trudny i długi sezon. Wiemy, że będziemy rywalizować w grupie z silnymi rywalami. Mamy nadzieję osiągnąć lepszy wynik niż w ostatnim sezonie - mówi w rozmowie z ehfcl.com opiekun węgierskiej drużyny. - W zeszłym sezonie zabrakło nam niewiele, by zagrać w Kolonii. Teraz mamy nadzieję, że to się uda, choć wiemy, że nie będzie to łatwe - podkreśla kapitan mistrzów Węgier, Laszlo Nagy.

Historia występów w Lidze Mistrzów

MKB Veszprem prawo gry w Champions League wywalczyło sięgając po mistrzostwo Węgier. Największym sukcesem klubu w tych prestiżowych rozgrywkach jest awans do wielkiego finał w sezonie 2001/02, w którym po zaciętym dwumeczu musiało uznać wyższość SC Magdeburga.

W elitarnej Lidze Mistrzów Madziarzy występują nieprzerwanie od 12 lat - nadchodzące rozgrywki będą więc dla podopiecznych Carlosa Ortegi 13. z rzędu, a 19. w historii sezonem w Champions League. Liczba sezonów w LM (wraz z 2013/14): 19 Finał: 1 (2001/02) Półfinał: 2 (2002/03, 2005/06) Ćwierćfinał: 9 (1997/98, 1998/99, 1999/00, 2003/04, 2004/05, 2006/07, 2008/09, 2009/10, 2012/13) TOP 16: 3 (1993/94, 2010/11, 2011/12) Faza grupowa: 3 (1994/95, 1995/96, 2007/08) Kadra zespołu Bramkarze: Mirko Alilović, Nandor Fazekas, Adam Borbely. Rozgrywający:

Momir Ilić, Iman Jamali, Carlos Ruesga, Jose Maria Rodriguez, Mirsad Terzić, Laszlo Nagy. Skrzydłowi:

Cristian Ugalde, Gergo Ivancsik, Tamas Ivancsik, Peter Gulyas. Obrotowi:

Renato Sulić, Mirsad Terzić, Timuzsin Schuch, Seyed Mousavi.

2
/ 6

Zmiany kadrowe

W ekipie z Mannheim kadrowe ruchy wymusiły liczne kontuzje zawodników. W miejsce Alexandra Peterssona sprowadzono z TV Grosswallstadt Runara Karasona, z kolei Zarko Sesuma mają zastąpić grający w tym klubie w latach 2007-2010 Sergei Gorbok (Czechowskie Niedźwiedzie) i Nikola Manojlović (RK Cimos Koper), którzy powinni być wiodącymi postaciami w szeregach Lwów. Do trzeciej drużyny Bundesligi zawitali ponadto młodzi Tim Suton (HG Saarlouis) i Roko Peribonio (TVG Großsachsen).

Wyniki spotkań sparingowych:

Lwy latem były w wysokiej dyspozycji, a w przedsezonowych grach skutecznością imponował Uwe Gensheimer, który szybko wrócił do wysokiej dyspozycji po kontuzji ścięgna Achillesa. 

Turniej w Ilsenburgu: Rhein-Neckar Löwen - TSV Hannover-Burgdorf 37:19 Rhein Neckar Lowen - Orlen Wisła Płock 32:24 Rhein Neckar Lowen - MT Melsungen 26:23 (finał)

Kempa Cup 2013 TV Neuhausen - Rhein-Neckar Löwen 23:33 Frisch Auf! Göppingen - Rhein-Neckar Löwen 27:24 Rhein-Neckar Löwen - RK Zagreb 29:20 Rhein-Neckar Löwen - TV Bittenfeld 25:18 (o 3. miejsce)

Cele

Lwy do elitarnej Ligi Mistrzów wracają po dwusezonowej nieobecności. Miniony sezon był dla ekipy z Mannheim najlepszy w historii - podopieczni Gudmundura Gudmundssona rozgrywki Bundesligi zakończyli na najniższym stopniu podium, dorzucając do tego triumf w premierowej edycji Pucharu EHF, w decydującym meczu pokonując gospodarza turnieju Final Four, HBC Nantes.

Przed inauguracją Champions League trener RNL ma jednak istny ból głowy. Z powodu kontuzji grać nie może wielu podstawowych zawodników, a największą stratę stanowi brak filaru defensywy, Olivera Roggischa (kontuzja łokcia) oraz Alexandra Peterssona (ramię) i Zarko Sesuma (kolano). Ponadto drugi raz w ciągu roku więzadła krzyżowe zerwał Marius Steinhauser. - Nie jesteśmy faworytami grupy, jest nimi MKB Veszprem, które w mojej opinii jest również faworytem do wygrania Ligi Mistrzów - mówi menedżer RNL Thorsten Storm.

- Gra w Lidze Mistrzów to wielka motywacja i nagroda za ciężką pracę poprzednim sezonie. Walczyliśmy bardzo mocno, aby ponownie grać w Champions League. Teraz wszyscy czekamy na konfrontacje z najlepszymi drużynami świata - mówi islandzki opiekun Lwów z Mannheim na łamach ehfcl.com. - Naszym celem jest zaprezentować się jak najlepiej i  zbudowanie dobrej pozycji wyjściowej przed fazą knock-out - podkreśla. Historia występów w Lidze Mistrzów

Klub z Mannheim istnieje dopiero 11 lat lecz ma bogatą historię występów na europejskich parkietach. W debiutanckim sezonie w LM (2008/09) dotarł aż do półfinału - możliwości gry w finale pozbawiło ich THW Kiel. Rok później również Zebry kosztem Lwów zagrały w Final Four, ostatecznie triumfując w tych rozgrywkach. Co się jednak odwlecze to nie uciecze - w sezonie 2010/11 ekipa z Mannheim w składzie z Grzegorzem Tkaczykiem, Karolem Bieleckim i Sławomirem Szmalem dotarła do upragnionej Kolonii, zajmując ostatecznie w Final Four 4. miejsce (porażka w półfinale 28:30 z FC Barceloną i 31:33 w "finale pocieszenia" z HSV Hamburg). Liczba sezonów w LM (wraz z 2013/14): 5 Półfinał: 2 (2008/09, 2010/11) Ćwierćfinał: 1 (2009/10) TOP 16: 3 (2008/09, 2009/10, 2010/11)

Kadra zespołu:

Bramkarze: Niklas Landin, Goran Stojanović, Roko Peribonio. Rozgrywający:

Kim Ekdahl du Rietz, Sergei Gorbok, Zarko Sesum, Alexander Petersson, Isaias Guardiola, Runar Karason, Nikola Manojlović, Andre Schmid, Stefan Sigurmannsson, Michael Abt. Skrzydłowi:

Uwe Gensheimer, Denni Djozić, Patrick Groetzki, Rajko Prodanović, Marius Steinhauser. Obrotowi:

Bjarte Myrhol, Oliver Roggisch, Gedeon Guardiola.

3
/ 6

Zmiany kadrowe:

23-krotni mistrzowie Chorwacji są jednym z dwóch zespołów z całej stawki, który nie ma w swoich szeregach żadnego zagranicznego zawodnika, po tym jak po sezonie klub opuścił Słoweniec David Spiler (Mieszkow Brześć). Croatia ma swoje finansowe zawirowania, dlatego o sile zespołu stanowią utalentowani zawodnicy młodego pokolenia jak Stipe Mandalinić, Filip Ivić czy Ante Kaleb, będący nadzieją chorwackiego handballu.

Wyniki spotkań sparingowych:

Pracowite wakacje mieli szczypiorniści Croatii Zagrzeb. Mistrzowie Chorwacji wzięli łącznie udział aż w cztery turniejach, rozgrywając łącznie 13 spotkań kontrolnych. Ekipa z Bałkanów dwukrotnie zakończyła zmagania na najniższym stopniu podium - miało to miejsce podczas Sparkassen Cup i Masters de Grenoble.

Kempa Cup 2013 RK Croatia Osiguranje Zagrzeb - FRISCH AUF! Göppingen 27:35 TV Neuhausen - RK Croatia Osiguranje Zagrzeb 21:27 Rhein-Neckar Löwen - RK Croatia Osiguranje Zagrzeb 29:20 RK Croatia Osiguranje Zagrzeb - RK Celje Pivovarna Lasko 20:18

RK Croatia Osiugranje Zagrzeb - TuS Holzheim 49:25 RK Croatia Osiguranje Zagrzeb - Bietigheim 29:25

Sparkassen Cup MKB Veszprem - RK Croatia Osiguranje Zagrzeb 32:26 RK Croatia Osiguranje Zagrzeb - Vive Targi Kielce 36:33 RK Croatia Osiguranje Zagrzeb - Wacker Thun 26:20 (mecz o 3. miejsce) Masters de Grenoble Chambery Savoie - RK Croatia Osiguranje Zagrzeb 29:26 RK Croatia Osiguranje Zagrzeb - Dinamo Mińsk 29:27 (mecz o 3. miejsce)

Istria Handball Cup 2013 RK Croatia Osiguranje Zagrzeb - Stiinta Municipal Dedeman Bacau 34:31 RK Croatia Osiguranje Zagrzeb - RK Maribor Branik 31:29 Cele

RK Croatia Osiguranje Zagrzeb pragnie awansować do TOP 16 - sztuka ta nie udała się jej w poprzednim sezonie, kosztem Chorwatów przeszli szczypiorniści węgierskiego Pick Szeged, którzy później rywalizowali o ćwierćfinał z Vive Targami Kielce. - Naszym celem jest być wśród czterech najlepszych zespołów w swojej grupie co do kwalifikację do TOP 16. Mamy bardzo młody, a naszym zawodnikom brakuje ogrania na najwyższym poziomie, ale są przyszłością chorwackiego handballu - stwierdza w rozmowie z ehfcl.com Zlatko Horvat. - Naszym celem jest awans do TOP 16 z trzeciego miejsca - tłumaczy trener Boris Dvorsek.

Historia występów w Lidze Mistrzów

Chorwaci od 1994 roku nieprzerwanie w handballowej elicie. Największe sukcesy przypadają na końcówkę lat 90-tych, gdy ekipa z Bałkanów czterokrotnie meldowała się w wielkim finale, za każdym razem jednak przegrywając z hiszpańskimi zespołami: kolejno z Elgoriagą Bidasoa i trzykrotnie z Dumą Katalonii.  Liczba sezonów w LM (wraz z 2013/14): 20 Finał: 4 (1994/95, 1996/97, 1997/98, 1998/199) Półfinał: 1 (1999/00) Ćwierćfinał: 5 (2000/01, 2002/03, 2003/04, 2008/09, 2011/12) TOP 16: 4 (2005/06, 2007/08, 2009/10, 2010/11) Faza grupowa: (1993/94, 2004/05, 2006/07, 2012/13)

Kadra zespołu:

Bramkarze: Filip Ivić, Ivan Stevanović. Rozgrywający:

Stipe Mandalinić, Ante Kaleb, Marko Matić, Sandro Obranović, Josip Sandrk, Luka Sebetić, Luka Stepancić, Josip Valcić, Tonci Valcić. Skrzydłowi:

Hrvoje Batinović, Lovro Sprem, Antonijo Kovacević, Zlatko Horvat, Jerko Matulić. Obrotowi:

Marino Marić, Ilija Brozović, Leon Susnja.

4
/ 6

Zmiany kadrowe Szeregi wicemistrzów Słowenii opuścili Borut Mackovsek (TSV Hannover Burgdorf) i Alem Toskić (Vardar Skopje). W ich miejsce postanowiono na młodych zdolnych m.in. Ivana Sliskovicia (Nexe Nasice). Aktywność na rynku transferowym zastopowały problemy finansowe Celje Pivovarnej Lasko, która jak poinformowały tamtejsze media obniżyła wynagrodzenia zawodników nawet o 30 procent. Wyniki spotkań sparingowych

O sporą dawkę spotkań kontrolnych podobnie jak w przypadku Croatii zadbali działacze Celje Pivovarnej Lasko, lecz liczba nie szła w parze z jakością. Triumfator Champions League z 2004 roku konfrontacje Rhein-Neckar Löwen, Croatią Zagrzeb i Tatranem Prešov przeplatał starciami z... reprezentacją Bahrajnu czy Kuwejtu.

RK Celje Pivovarna Lasko - RK Borac Banja Luka 38:16 TV Neuhausen-RK Celje Pivovarna Lasko 22:42 TV Bittenfeld-RK Celje Pivovarna Lasko 21:34 FA Goppingen-RK Celje Pivovarna Lasko 33:29 RK Celje Piovarna Lasko – Besiktas Stambuł 34:26 RK Celje Pivovarna Lasko – Kuwejt 35:19 RK Celje Pivovarna Lasko – GRK Varazdin 38:26 RK Celje Pivovarna Lasko – Tatran Presov 31:33 Bahrajn - RK Celje Pivovarna Lasko19:22

Kempa Cup 2013 RK Celje Pivovarna Lasko - HBW Balingen-Weilstetten 31:23 RK Celje Pivovarna Lasko - SC Magdeburg 25:32 RK Celje Pivovarna Lasko - TV Bittenfeld 25:27 RK Croatia Osiguranje Zagrzeb - RK Celje Pivovarna Lasko 20:18 (mecz o 5. miejsce) Cele

Słoweński zespół był jedną z rewelacji w poprzednim sezonie, na rozkładzie mając uczestników czerwcowego Final Four - THW Kiel i HSV Hamburg. Browarnicy mieli jedną z najmłodszych drużyn w poprzednim sezonie, która latem... została jeszcze bardziej odmłodzona. Trzon kadry jednak pozostał, co powinno być atutem Celje. - Naszym pierwszym celem jest zakwalifikowanie się do TOP 16, ale postaramy się również pójść o krok dalej. Jesteśmy teraz bardziej doświadczeni, bo poprzednim razem wielu naszych zawodników debiutowało w Lidze Mistrzów. Ponownie postaramy się zaskoczyć najlepszych. Udowodniliśmy w zeszłym roku, że wszystko jest możliwe -

tłumaczy na łamach ehfcl.com Roman Pungartnik, menedżer Celje.

- Wygrane z THW Kiel i HSV Hamburg były dla nas świetną motywacją. Musimy zakwalifikować się do TOP 16 i udowodnić, że jesteśmy na lepszej drodze - dorzuca kapitan zespołu, Luka Zvizej.

Historia występów w Lidze Mistrzów

Słoweńcy złotymi zgłoskami na kartach historii zapisali się w sezonie 2003/04 gdy sięgnęli po najcenniejsze klubowe trofeum w Europie. O sile drużyny stanowili wówczas tacy gracze jak Siarhei Rutenka, Renato Vugrinec, Eduard Koksharov czy Uros Zorman, który wcześniej pół sezonu spędził w Ademar Leon u boku Manolo Cadenasa.

Od pewnego czasu polityka klubu opiera się na wychowankach (jest nim m.in. Gasper Marguc), mających zadatki na zrobienie wielkiej kariery i sprowadzaniu utalentowanych zawodników młodego pokolenia. Liczba sezonów w LM (wraz z 2013/14): 19 Finał: 1 (2003/04) - triumf w rozgrywkach Półfinał: 6 (1996/97, 1997/98, 1998/99, 1999/00, 2000/01, 2004/05) Ćwierćfinał: 2 (2001/02, 2005/06) TOP 16: 5 (1995/96, 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2012/13) Faza grupowa: 3 (1993/1994, 1994/95, 2010/11) Udział w kwalifikacjach: 1 (2009/10)

Kadra zespołu:

Bramkarze: Urban Lesjak, Matevz Skok. Rozgrywający:

Mate Lekai, Ziga Mlakar, Gregor Potocnik, David Razgor, Sebastian Skube, Ivan Slisković, Nemanja Zelenović, Rok Zuran, Stefan Cavor. Skrzydłowi:

Gasper Marguc, Nikola Ranevski, Luka Zvizej, Blaz Janc. Obrotowi:

Vid Poteko, Igor Zabić, Blaz Blagotinsek.

5
/ 6

Zmiany kadrowe:

Po finansowych perturbacjach Czechowskich Niedźwiedzi ekipa z Petersburga pozostaje jedynym rosyjskim akcentem w Lidze Mistrzów. Wątpliwe jednak by udało się im po raz pierwszy w historii wyjść z grupy, bowiem stracili swoich najlepszych zawodników - Eldara Nasyrova (Dinamo Mińsk) i Artema Vishnevsky'ego. Wicemistrzowie Rosji w ich miejsce sprowadzili z zespołu Czechowskich Niedźwiedzi Gleba Kalarasha, Ruslana Djunisbekova i Pavla Kungurova (Zarya Kaspiya).

Wyniki spotkań sparingowych: -

Cele

Szczypiorniści Sankt Petersburga marzą o TOP 16, lecz w obliczu grupowych oponentów zadanie to wydaje się mało wykonalne. - Zagramy dla naszych kibiców i spróbujemy po raz pierwszy w historii wejść do najlepszej szesnastki. Aby to jednak dokonać, musimy pokazać lepszą grę niż w poprzednim sezonie - mówi trener Dmitry Torgovanov.

Rosyjski zespół od nowego sezonu mecze LM będzie rozgrywał na własnym terenie (wcześniej musiał w Czechowie) w nowo powstałej siedmiotysięcznej hali.

Historia występów w Lidze Mistrzów

Rosyjski zespół niewiele wnosił do atrakcyjności rozgrywek - w trzech ostatnich sezonach pełnił rolę dostarczyciela punktów. Niewiele wskazuje na to, aby ten stan rzeczy miał się zmienić, bowiem w grupie A nie brakuje renomowanych zespołów. Liczba sezonów w LM (wraz z 2013/14): 4 Faza grupowa: 3 (2010/2011, 2011/2012, 2012/2013)

Kadra zespołu:

Bramkarze: Aliaksei Krishou, Vitalii Shitsco, Roman Snovalev. Rozgrywający:

Dmitry Chernykh, Anatolii Chezlov, Ruslan Junisebkov, Dmitrii Kiselev, Victor Kovalenko, Pavel Kungurov, Yury Semenov. Skrzydłowi:

Sergey Kuzmin, Dmitrii Lauzhin, Andrei Novoselov, Igor Polyakov, Alexander Sanashkin. Obrotowi:

Gleb Kalarasch, Alexander Pyshkin.

6
/ 6

Zmiany kadrowe:

Ukraińcy skorzystali na kadrowej rewolucji jaka miała miejsce w Dinamo Mińsk. W ślad za trenerem Sergeiem Bebeshko, któremu podziękowano latem w białoruskim klubie poszli Sergey Onufryienko, Vladislav Ostroushko, Oleg Skopintsev i Alexandr Shevelev. Największe wzmocnienie miało jednak miejsce na pozycji bramkarza - do Zaporoża zawitał 37-letni Słowak Richard Stochl były gracz Czechowskich Niedźwiedzi, Montpellier, MKB Veszprem czy Celje Pivovarnej Lasko. Wyniki spotkań sparingowych:

Turniej w Puławach Mieszkow Brześć - Motor Zaporoże 14:44 Motor Zaporoże - Banik Karvina 35:26 Motor Zaporoże - Azoty Puławy 33:32 Memoriał Jerzego Klempela

Motor Zaporoże - MMTS Kwidzyn 26:18 Gaz-System Pogoń Szczecin - Motor Zaporoże 22:25 Motor Zaporoże - Zagłębie Lubin 34:18 SKA Mińsk - Motor Zaporoże 16:27 Azoty Puławy -Motor Zaporoże 19:20 Cele

Motor to absolutny debiutant w stawce. Awans Ukraińców do kolejnego etapu rozgrywek byłby sporym zaskoczeniem, lecz sami zawodnicy wierzą, że są w stanie tego dokonać. - Myślę, że nasza grupa nie jest tak trudna jak pozostałe. Rhein-Neckar Lowen i MKB Veszprem są silnymi rywalami, ale postaramy się zdobyć punkty również w meczach z nimi. Kolejnym celem jest przepustka do TOP 16 - wyznał trener Sergei Bebeshko.

Historia występów w Lidze Mistrzów Liczba sezonów w LM (wraz z 2013/14): 1

Kadra zespołu:

Bramkarze: Valentyn Koshovy, Richard Stochl, Yevgen Sapun. Rozgrywający:

Inal Afitulin, Sergii Burka, Alexey Kamanin, Kostyantyn Kurylenko, Sergiy Onufryienko, Vladislav Ostroushko, Alexander Semikov, Mykhaylo Tsap, Stanislav Zhukov. Skrzydłowi:

Vitaliy Gorbachov, Iurii Kubatko, Oleg Skopintsev. Obrotowi:

Yevgeny Gurkovsky, Olexandr Shevelev, Aliaksandr Tsitou.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)