W tym artykule dowiesz się o:
Listę wyróżnionych wyłoniliśmy w redakcyjnym głosowaniu. Najlepszych polskich graczy wybierali Sabina Szydłowska, Małgorzata Boluk, Alicja Chrabańska, Kamil Kołsut, Sławomir Bromboszcz, Łukasz Wojtczak, Paweł Nowakowski, Wiktor Gumiński, Michał Ostafijczuk i Maciej Wojs. Wzorem ubiegłego roku na każdej pozycji wyróżniliśmy dziesięciu zawodników - sześciu w rankingowej kolejności oraz czterech pozostających w polu widzenia.
Dwanaście miesięcy temu za najlepszego polskiego środkowego rozgrywającego uznaliśmy Bartłomieja Jaszkę, który wyprzedził Tomasza Rosińskiego i Grzegorza Tkaczyka.
Ranking najlepszych polskich szczypiornistów 2012 1. Bartłomiej Jaszka 2. Tomasz Rosiński 3. Grzegorz Tkaczyk 4. Krzysztof Łyżwa 5. Piotr Masłowski 6. Dawid Przysiek . Adam Babicz . Rafał Gliński . Paweł Niewrzawa . Tomasz Klinger
W tym roku układ miejsca na podium był jasny i klarowny, a zacięta walka toczyła się o dalsze lokaty.
Data urodzenia: 22.03.1991
Poprzednie kluby: Wisła Płock, PBS Jurand Ciechanów
W ubiegłym roku: W polu widzenia
Przed rokiem - gdy trafiał do Kwidzyna - kibice i trenerzy wiązali z nim ogromne nadzieje. Młody zawodnik długo nie mógł jednak odnaleźć się w nowym otoczeniu, pozostając w cieniu bardziej doświadczonych kolegów. Na dobre Klinger odżył dopiero tej jesieni, pokazując wszystkie atuty, którymi imponował jeszcze w barwach PBS Juranda Ciechanów. Z roli zastępcy Macieja Mroczkowskiego wywiązał się kapitalnie, stając się jednym z liderów MMTS-u. Dziś zdaniem wielu zasługuje na to, by dostać szansę pokazania swoich umiejętności podczas zgrupowania reprezentacji Polski.
Data urodzenia: 22.12.1980
Poprzednie kluby: KS Warszawianka, SC Magdeburg, Rhein-Neckar Löwen
W ubiegłym roku: 3. miejsce
Legenda powoli schodzi ze sceny. We wrześniu doświadczony zawodnik przedłużył o rok kontrakt z Vive i w ekipie mistrzów Polski występować będzie przynajmniej do zakończenia sezonu 2015/16. Pierwszoplanowej roli w zespole już jednak nie odgrywa. Trener Bogdan Wenta wyżej ceni umiejętności innych, zmiennik klasy Tkaczyka to jednak dla drużyny prawdziwy skarb. Jesienią sześć bramek w Lidze Mistrzów i dwadzieścia siedem trafień na krajowych parkietach. Kilka miesięcy temu jego nazwisko łączono z Górnikiem Zabrze.
Data urodzenia: 20.02.1988
Poprzednie kluby: Wisła Płock, Piotrkowianin Piotrków Tryb.
W ubiegłym roku: 5. miejsce
Lider drużyny klubowej wciąż nie potrafi przekonać do swoich umiejętności Michaela Bieglera. W szerokiej kadrze na duńskie finały mistrzostw Europy go zabrakło, choć Niemiec do Pruszkowa i Warszawy zaprosił między innymi Macieja Pilitowskiego oraz Rafała Glińskiego. - Cały czas jest w kręgu naszych zainteresowań - odpowiada zdawkowo selekcjoner, pytany o osobę Masłowskiego. 25-latek pracuje solidnie i cały czas idzie do przodu. Niebawem powinien doczekać się prawdziwej szansy.
Data urodzenia: 01.06.1980
Poprzednie kluby: wychowanek
W ubiegłym roku: -
Bezdyskusyjny lider i jeden z głównych architektów tegorocznego sukcesu MMTS-u. Mroczkowski poprowadził kwidzynian do czwartego w historii klubu medalu mistrzostw Polski. Mózg i kapitan drużyny. Wiosną zdobył swoją tysięczną bramkę w PGNiG Superlidze. Do siatki rywali nie trafia już tak często, jak kiedyś. Na parkiecie widzi jednak wszystko, rozegrać piłkę potrafi kapitalnie i jeżeli do wiosny upora się z problemami zdrowotnymi, znów może poprowadzić odmłodzoną, kwidzyńską armadę do nieoczekiwanego sukcesu.
Data urodzenia: 16.06.1983
Poprzednie kluby: KPR Ostrovia Ostrów Wlkp., Zagłębie Lubin
W ubiegłym roku: 1. miejsce
Jedna z czołowych postaci Fuchse Berlin wciąż nie może odpalić w reprezentacji Polski. Jego potencjału nie był w stanie wykorzystać Wenta, a teraz z identycznym problemem zmaga się Biegler. Dlaczego gracza tak znakomitego nie można od lat wtłoczyć w schematy, którym hołduje drużyna narodowa? Pytanie to pozostaje bez odpowiedzi. W ubiegłym roku w kadrze grał często, ledwie trzech zawodników zapisało w tym czasie na swoim koncie więcej meczów od niego. Jego występami z reguły trudno było się jednak zachwycić.
Data urodzenia: 24.02.1984
Poprzednie kluby: MOSiR Zabrze, Śląsk Wrocław
W ubiegłym roku: 2. miejsce
Kolejny rok, kolejny dramat. Problemy zdrowotne znów sprawiły, że Rosiński nie mógł rozwinąć skrzydeł i pokazać swoich umiejętności podczas wielkiej, styczniowej imprezy. Kiedy zakłada biało-czerwoną koszulkę, gra na parkiecie pierwsze skrzypce. I szkoda tylko, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy robił to tylko trzy razy. W klubie, mimo sporej konkurencji, nie dał usunąć się w cień i jest mocnym punktem ekipy mistrzów Polski.
W polu widzenia: [list]
Data urodzenia: 04.02.1987 Poprzedni klub: Nielba Wągrowiec W ubiegłym roku: 6. miejsce [list]