Nowa kapitan i napływ świeżej krwi. One będą reprezentować Polskę na mistrzostwach Europy

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W gronie 16 zawodniczek powołanych przez Leszka Krowickiego na mistrzostwa Europy można odnaleźć kilka bez żadnego doświadczenia w wielkich turniejach międzynarodowych. Kapitanem kadry na turnieju w Szwecji będzie Kinga Achruk.

1
/ 7
Adrianna Płaczek
Adrianna Płaczek

Bramkarki:

Weronika Gawlik (MKS Selgros Lublin) - ur. 20.10.1986 r.

Od 2011 roku jest jednym z filarów MKS-u Selgros Lublin, z którym, w latach 2013-2016, zdobyła cztery kolejne mistrzostwa Polski. Brała udział w mistrzostwach świata 2015, które Polki ukończyły na 4. miejscu. Był to dla niej pierwszy udział w ważnym międzynarodowym turnieju z reprezentacją. Ze strony koleżanek doczekała się pseudonimów "Ośmiornica" oraz "Wera-giwera".

Mistrzostwa Europy w Szwecji będą jej pierwszym poważnym sprawdzianem w kadrze. Leszek Krowicki od początku swojej współpracy z Polkami odważnie postawił na młodą golkiperkę Pogoni Baltiki Szczecin, a ta pokazała się ze świetnej strony w towarzyskich meczach ze Słowacją i Szwecją, rozegranych podczas turnieju w Zielonej Górze. - Mam nadzieję, że podczas mistrzostw Europy dotrzymam kroku poprzedniczkom - skomentowała zawodniczka ze skromnością w głosie.

2
/ 7
Agnieszka Kowalska
Agnieszka Kowalska

Lewoskrzydłowe:

Kinga Grzyb (Metraco Zagłębie Lubin) - ur. 12.01.1982 r.

Od 2015 roku jest zawodniczką Metraco Zagłębia Lubin. Uczestniczka mistrzostw świata 2013, w których Polki, po raz pierwszy w historii, finiszowały na 4. pozycji. Ze światowego czempionatu rozgrywanego dwa lata później wyeliminowała ją poważna kontuzja kolana (zerwane więzadła krzyżowe). Najstarsza i zarazem jedna z najbardziej doświadczonych szczypiornistek w polskiej kadrze.

Agnieszka Kowalska (MKS Selgros Lublin) - ur. 17.01.1988 r.

Podobnie jak Gawlik, od 2011 roku reprezentuje barwy MKS-u Selgros Lublin. Tak jak klubowa koleżanka, brała też udział w mistrzostwach świata 2015. Jeszcze do niedawna znana pod panieńskim nazwiskiem "Kocela". W seniorskiej kadrze zadebiutowała niemal równo przed sześcioma laty - 27 listopada 2010 roku. Interesuje się sportami ekstremalnymi, między innymi skydivingiem.

3
/ 7
Katarzyna Janiszewska
Katarzyna Janiszewska

Prawoskrzydłowe:

Patrycja Królikowska (Pogoń Baltica Szczecin) - ur. 15.05.1992 r.

Kolejna z nowych twarzy w reprezentacji. Krowicki od początku współpracy z polską kadrą postawił na inne prawoskrzydłowe niż jego poprzednik Kim Rasmussen. 24-letnia zawodniczka zadebiutuje w mistrzowskim turnieju na szczeblu reprezentacyjnym. W 10 występach ligowych w obecnym sezonie zdobyła dla Pogoni Baltiki 26 goli.

Katarzyna Janiszewska (Vistal Gdynia) - ur. 26.10.1995 r.

Jej zdobycze bramkowe na boiskach PGNiG Superligi w sezonie 2016/2017 są znacznie bardziej imponujące niż Królikowskiej. Mimo zaledwie 21 lat na karku, jest drugą najlepszą snajperką Vistalu Gdynia. 50 goli zdobytych w 11 spotkaniach pozwala jej zajmować 11. miejsce w klasyfikacji czołowych strzelczyń. Była w składzie reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy 2014, które nasza kadra ukończyła na dalekiej, 11. pozycji.

4
/ 7
Alina Wojtas
Alina Wojtas

Lewe rozgrywające:

Alina Wojtas (Larvik HK - Norwegia) - ur. 21.03.1987 r.

Mistrzostwa świata 2015 opuściła z tego samego powodu co Kinga Grzyb - poważnej kontuzji kolana. Gdy tylko zdrowie jej dopisywało, jak choćby podczas mistrzostw świata 2013, pełniła w drużynie narodowej rolę głównej armaty. Jej potężne rzuty z drugiej linii na długo zapamiętały wówczas przede wszystkim reprezentantki Rumunii. W 2014 r. przeniosła się do norweskiego Larviku HK, w którym występuje aż do dziś. Jedna z trzech kadrowiczek grająca na co dzień za granicą.

Joanna Kozłowska (Vistal Gdynia) - ur. 19.01.1995 r.

Trzecia najlepsza strzelczyni Vistalu w sezonie 2016/2017. Zagrała we 11 wszystkich 11 spotkaniach, 31 razy znajdując sposób na pokonanie bramkarek rywali. Kolejna debiutantka na wielkiej imprezie.

Marta Gęga (MKS Selgros Lublin) - ur. 16.04.1986 r.

Choć jest już doświadczoną zawodniczką, tylko raz miała okazję wystąpić w reprezentacją Polski na dużym turnieju. Była uczestniczką mistrzostw Europy 2014. Od 2013 roku występuje w klubie z Lublina, z którym regularnie zgarnia mistrzowskie tytuły na krajowym podwórku. W ostatnim turnieju towarzyskim w hiszpańskiej Eldzie (25-27 listopada), który Polki ukończyły na 2. miejscu, została królową strzelczyń.

5
/ 7
Kinga Achruk
Kinga Achruk

Środkowe rozgrywające:

Kinga Achruk (Buducnost Podgorica - Czarnogóra) - 09.01.1989 r.

Pod nieobecność kontuzjowanej Karoliny Kudłacz-Gloc, to właśnie ona została mianowana nowym kapitanem drużyny narodowej. Na froncie klubowym może się pochwalić najbardziej spektakularnymi osiągnięciami spośród wszystkich kadrowiczek. Od 2013 roku jest zawodniczką Buducnosti Podgorica, z którą dwa lata później wygrała Ligę Mistrzyń, a w 2014 r. dotarła do finału tych rozgrywek. W reprezentacji debiutowała 10 lat temu i była jej członkinią między innymi podczas dwóch ostatnich edycji mistrzostw świata.

Emilia Galińska (Neckarsulmer Sport-Union Handball - Niemcy) - ur. 26.12.1992 r.

Po zakończeniu sezonu 2015/2016 postanowiła opuścić Vistal Gdynia i spróbować swoich sił za granicą, przenosząc się do Bundesligi. Aktualnie jej zespół plasuje się na 10. pozycji, w stawce 14 drużyn. Pierwszy sezon z Niemczech poświęca na razie przede wszystkim na naukę. - Koleżanki, które wcześniej wyjechały, że zagraniczny wyjazd nie jest łatwą sprawą. Ale z tygodnia na tydzień jest coraz lepiej. Stopniowo oswajam się z nową drużyną, a także z trochę innym niemieckim stylem gry - tłumaczyła w jednym z wywiadów dla ZPRP.

6
/ 7
Monika Kobylińska
Monika Kobylińska

Prawe rozgrywające:

Monika Kobylińska (Vistal Gdynia) - ur. 09.04.1995 r.

Jeden z największych talentów polskiej piłki ręcznej. Pierwszy poważny przebłysk na szczeblu międzynarodowym zanotowała podczas mistrzostw świata 2015, kiedy została wybrana do najlepszej młodej drużyny turnieju, składającej się z zawodniczek do 22 lat. Od dłuższego czasu bryluje także na boiskach PGNiG Superligi. Sezon 2015/2016 zakończyła z tytułem królowej strzelców, a teraz jest na najlepszej drodze, by powtórzyć to osiągnięcie. W 11 meczach obecnych rozgrywek ligowych zdobyła aż 83 bramki, co czyni ją liderką rankingu.

Ewa Andrzejewska (Kram Start Elbląg) - ur. 18.01.1992 r.

Jedyna przedstawicielka Kramu Startu Elbląg w składzie na europejski czempionat. Przez chwilę, w 2015 roku, próbowała swoich sił w norweskim Levangerze HK, ale jej klub spadł do 2. ligi i włodarze nie zdecydowali się przedłużać z nią współpracy. Wróciła do Polski i od tego czasu nieprzerwanie gra w ekipie z Elbląga. Choć jest dopiero czwartą najlepszą strzelczynią zespołu w obecnym sezonie (34 gole), Krowicki zaufał jej od początku swojej pracy z kadrą i dał szanse odbycia pierwszego solidnego testu w mistrzowskiej imprezie.

Natalia Nosek (SMS ZPRP Płock) - ur. 20.04.1998 r.

Zdecydowanie najmłodsza spośród wybranek Krowickiego na mistrzostwa Europy. Do Szwecji pojedzie przede wszystkim po naukę i zebranie bezcennego doświadczenia. Uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Płocku.

7
/ 7
Joanna Drabik
Joanna Drabik

Obrotowe:

Joanna Drabik (MKS Selgros Lublin) - ur. 28.10.1993 r.

Klubowa koleżanka Gawlik, Kowalskiej i Gęgi. Trafiła do MKS-u Selgros w tym samym czasie co ostatnia z wymienionych (2013 r.). Regularnie smakuje sukcesów w lidze, ale z pewnością wciąż odczuwa niesmak po nieudanych mistrzostwach Europy 2014. Po dwóch latach dostaje okazję do pokazania się na europejskim czempionacie z lepszej strony. Potencjał ma duży, gdyż w 2015 roku została wybrana najlepszą kołową młodego pokolenia na świecie w plebiscycie portalu handball-planet.com.

Kamila Szczecina (Pogoń Baltica Szczecin) - ur. 21.10.1987 r.

- Jeśli uda mi się pojechać, będę pierwszy raz na tak dużym turnieju - mówiła w listopadzie, jeszcze przed startem zgrupowania. Była jedną z dwóch powołanych obrotowych, co mogło sugerować, że jest niemal pewniaczką do wyjazdu na mistrzostwa Europy. I rzeczywiście, znalazła się w gronie powołanych, otrzymując w wieku 29 lat ogromną nagrodę za cały dotychczasowy sportowy wysiłek. Barwy Pogoni Baltiki reprezentuje od 2015 roku.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (1)
avatar
Grieg
3.12.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Gdyby Kudi mogła zagrać, miałaby też największe doświadczenie w tym gronie, bo w latach 2005-2015 jako jedyna wystąpiła na wszystkich imprezach mistrzowskich, do których się kwalifikowaliśmy, w Czytaj całość