Pjongczang 2018. Andreas Wellinger najlepszy w serii próbnej, Kamil Stoch piąty

Andreas Wellinger skoczył najdalej i zdobył najwięcej punktów podczas serii próbnej przed kwalifikacjami do sobotniego konkursu igrzysk olimpijskich w Pjongczangu.

Piotr Ziemka
Kamil Stoch Getty Images / Lars Baron / Na zdjęciu: Kamil Stoch
Jako 41. zaprezentował się Maciej Kot. Zwycięzca konkursu Pucharu Świata na normalnym obiekcie w Pjongczangu z 2017 roku, wylądował na 102. metrze i zajmował po swoim skoku drugą lokatę. Przed nim z dorobkiem o cztery dziesiąte punktu większym plasował się jedynie Michael Hayboeck. Z kolei 104 metry uzyskał Stefan Hula. Aktualny mistrz Polski objął prowadzenie ze zdobyczą 75,5 punktu.

Dawid Kubacki miał 103,5 metra. Trzeci skoczek ostatniego konkursu Pucharu Świata rozegranego przed igrzyskami olimpijskimi 2018, po występach 49 zawodników był drugi - na czele wciąż znajdował się Hula.

112 metrów zmierzono Andreasowi Wellingerowi. Niemiec jako jedyny skoczył ponad 110 m. Drugą lokatę zajął inny podopieczny Wernera Schustera, Richard Freitag. Trzeci wynik miał Johann Andre Forfang, czwarty zaś - Robert Johansson. 56 zawodników startowało z dwudziestej belki. Tylko Kamil Stoch ruszył z rozbiegu niższego o dwa stopnie. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobył 75,6 punktu i został sklasyfikowany na piątym miejscu.

Hula był ostatecznie szósty, Kubacki siódmy, a Kot trzynasty.

Miejsce Zawodnik Kraj Metry Punkty Belka
1. Andreas Wellinger Niemcy 112 87,2 20.
2. Richard Freitag Niemcy 107,5 78,8 20.
3. Johann Andre Forfang Norwegia 107,5 77,5 20.
4. Robert Johansson Norwegia 106,5 77 20.
5. Kamil Stoch Polska 102 75,6 18.
6. Stefan Hula Polska 104 75,5 20.
7. Dawid Kubacki Polska 103,5 73,1 20.
13. Maciej Kot Polska 102 69,7 20.

Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany)
Czy Andreas Wellinger zdobędzie medal igrzysk olimpijskich na normalnej skoczni w Pjongczangu?