Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

IO Pjongczang: trybunał Arbitrażowy odrzucił odwołania 45 sportowców z Rosji

W dniu ceremonii otwarcia XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu Trybunał Arbitrażowy odrzucił odwołania 45 rosyjskich sportowców, uznając że MKOl ma prawo nie życzyć sobie ich występu w Korei Południowej.
Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Na zdjęciu trasy do narciarstwa dowolnego w Pjongczangu Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu trasy do narciarstwa dowolnego w Pjongczangu

- Z zadowoleniem przyjmujemy tę decyzję, która wspiera walkę z dopingiem i zapewnia jasne reguły gry dla wszystkich sportowców - tak MKOl skomentował werdykt Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu (CAS), który w piątek (9 lutego) odrzucił apelacje 45 rosyjskich sportowców ws. niedopuszczenia ich do udziału w igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu.

Na decyzję CAS czekali m.in. wielokrotny mistrz olimpijski w short tracku Wiktor An, biathlonista Anton Szipulin, biegacz narciarski Aleksander Legkow czy łyżwiarka szybka Olga Fatkulina. Wszystkie apelacje dotyczyły niedoszłych olimpijczyków, którzy z powodu braku wystarczających dowodów na stosowanie dopingu uniknęli kary dyskwalifikacji, ale zostali pominięci przez MKOl przy wysyłaniu zaproszeń na igrzyska.


W argumentacji podnoszono, że nie powinni być dopuszczeni do rywalizacji w Korei Południowej, ponieważ kojarzą się z aferą dopingową w rosyjskim sporcie podczas ZIO w Soczi w 2014.

Specjalna komisja CAS, odrzucając apelacje Rosjan, przyznała MKOl prawo do podjęcia takiej decyzji. Szansę startu w Pjongczangu otrzymało ostatecznie 169 rosyjskich zawodników i zawodniczek, którzy nigdy nie złamali przepisów antydopingowych i poddali się dodatkowym badaniom. Będą oni mogli wystąpić w Korei pod flagą olimpijską.

ZOBACZ WIDEO Oceniamy medalowe szanse polskich skoczków na IO. "Największe są w drużynówce"

CAS podjął słuszną decyzję, odrzucając apelacje 45 rosyjskich sportowców?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Twitter
Komentarze (2):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×