Pjongczang 2018: pięć goli na inaugurację. Kanadyjki przywitały się z Koreą

Broniące złota hokeistki z Kanady rozpoczęły turniej w Pjongczangu od rozgromienia grających pod olimpijską flagą Rosjanek. Reprezentantki Kraju Klonowego Liścia zaaplikowały rywalkom pięć goli i śmiało mogły poprawić osiągnięty rezultat.

Rafał Smoliński
Kanadyjki cieszą się po zdobyciu bramki Getty Images / Ronald Martinez / Na zdjęciu: Kanadyjki cieszą się po zdobyciu bramki
Z powodu dopingowego skandalu MKOL zgodził się tylko, aby rosyjscy sportowcy wystartowali w Korei Południowej jako Olimpijczycy z Rosji (OAR). Wcześniej Kanadyjki nie przegrały z Rosjankami żadnego meczu w zawodach mistrzowskiej rangi. W 11 spotkaniach traciły maksymalnie jednego gola, dlatego były zdecydowanymi faworytkami niedzielnego pojedynku. Ledwo krążek po raz pierwszy został rzucony, a już akcja przeniosła się pod bramkę Rosjanek. Hokeistki z Kraju Klonowego Liścia osiągnęły ogromną przewagę, z łatwością dochodziły do sytuacji strzeleckich, ale Nadieżda Morozowa pozostała niewzruszona.

Worek z bramkami rozwiązał się dopiero w drugiej tercji. W 22. minucie nieczyste podanie Brianne Jenne zza bramki dotarło do Rebeki Johnston, która dopełniła formalności. 138 sekund później ta sama zawodniczka przechwyciła krążek i posłała mocne uderzenie spod niebieskiej linii, a lot "gumy" zmieniła jeszcze Haley Irwin. Trzeci gol padł w 36. minucie, kiedy Meghan Agosta idealnie dograła krążek do Melodie Daoust, a ta skierowała go bekhendem do bramki.

Dopiero wówczas lepiej zaczęły grać Rosjanki. Wcześniej zdarzało się im wjechać z krążkiem do tercji obronnej hokeistek z Kraju Klonowego Liścia i oddać kilka groźnych strzałów. Teraz pod wpływem dwóch kar złapanych przez Kanadyjki miały bardziej dogodne sytuacje. Ann-Renee Desbiens nie dała się jednak zaskoczyć. W niedzielę obroniła 18 strzałów i zachowała czyste konto.

Kary się skończyły, faworytki znów przystąpiły do ofensywy. W 49. minucie na 4:0 podwyższyła Johnston, która zamknęła hokejowy zamek precyzyjnym strzałem pod poprzeczkę. Rosjanki miały wtedy tylko trzy zawodniczki na lodzie, ponieważ wcześniej złapały dwie kary. Minęły 123 sekundy i swojego drugiego gola w meczu zdobyła Daoust. Tym razem tylko dobiła krążek, który po strzale Marie-Philip Poulin znalazł się na linii bramkowej.

Kanadyjki, które wygrały cztery ostatnie turnieje olimpijskie, pokonały na inaugurację igrzysk w Pjongczangu hokeistki z Rosji 5:0. W drugim niedzielnym meczu grupy A reprezentacja USA wygrała z Finlandią 3:1. Amerykanki, triumfatorki pierwszych w historii olimpijskich zawodów (Nagano 1998), będą najgroźniejszymi konkurentkami Kanadyjek w walce o złoto w Korei Południowej.

Kanada - Sportowcy z Rosji 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)