Pjongczang 2018. Polska dołączyła do największych drużyn w historii skoków

Polscy skoczkowie po raz pierwszy w historii zdobyli medal drużynowych zawodów na igrzyskach olimpijskich. Stali się dziewiątym zespołem, który wywalczył olimpijski krążek w tej dyscyplinie.

Marcin Górczyński
Kamil Stoch PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Kamil Stoch
Do tej pory najlepszym wynikiem Biało-Czerwonych było czwarte miejsce w Soczi w 2014 roku. Polacy stopniowo zbliżali się do podium. 12 lat temu (z Kamilem Stochem i Stefanem Hulą w składzie) zajęli piątą pozycję, w Vancouver skończyli na szóstej lokacie. W Pjongczangu dopięli swego i dołączyli do najlepszych drużyn w skokach narciarskich.

Na czele tabeli wszech czasów Niemcy, trzykrotni złoci medaliści (ostatni raz cztery lata temu w Soczi). W Korei jeszcze powiększyli swój dorobek i niezagrożeni prowadzą z sześcioma krążkami drużynowymi. Po dwa złota na koncie Austriaków i Finów. Do grona triumfatorów dołączyli Norwegowie, którzy wcześniej zdobywali trzy brązowe medale. Raz w historii, w Nagano w 1998 roku, wygrali Japończycy.

W klasyfikacji drużyn Polacy zajmują ex aequo siódmą lokatę, razem z Czechosłowakami i Słoweńcami. Konkursy drużynowe odbywają się od 1988 roku.

Nasi skoczkowie mają w swoim dorobku złoto mistrzostw świata i dwa miejsca na najniższym stopniu podium.

Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany)