Dwa brązowe medale Jana Kałusowskiego na młodzieżowych igrzyskach olimpijskich

Jan Kałusowski zdobył dwa brązowe medale podczas III młodzieżowych letnich igrzysk olimpijskich rozgrywanych w Buenos Aires.

Piotr Ziemka
Jan Kałusowski Getty Images / Marcelo Endelli / Na zdjęciu: Jan Kałusowski
Wicemistrz Europy juniorów do finału konkurencji 200 metrów klasycznym awansował z piątym czasem. W wyścigu medalowym popłynął na drugim torze. Po pierwszej "pięćdziesiątce" Jan Kałusowski zajmował szóstą lokatę. Na półmetku i 50 metrów przed końcem był czwarty.

W czołowej trójce po trzech punktach pomiarowych znajdował się Casper Corbeau. Holender prowadził po 1/4 wyścigu. Po 150 metrach był jeszcze drugi. Na ostatniej długości wyprzedził go Kałusowski i Polak zdobył brązowy medal z czasem 2:13.72. Wygrał Japończyk Yu Hanaguruma (2:11.63). O dziesięć setnych sekundy przed polskim pływakiem ukończył rywalizację Grek Savvas Thomoglou (2:13.62).

Na trzecim stopniu podium stanęła również polska sztafeta 4x100 metrów stylem zmiennym, która do finału zakwalifikowała się z drugim czasem. W wyścigu o medale w polskiej ekipie jako pierwszy zaprezentował się Jakub Kraska - na swojej zmianie zajął drugą lokatę.

Po występie Kałusowskiego polska drużyna była trzecia. Miejsce w czołowej trójce utrzymali Jakub Majerski i Bartłomiej Koziejko. Biało-Czerwoni uzyskali czas 3:41.51. Zwyciężyli Rosjanie (3:35.17) z Klimentem Kolesnikowem na czele - największą gwiazdą wśród pływaków startujących podczas tych zawodów w Buenos Aires. Urodzony w 2000 roku zawodnik ma już w dorobku złote medale mistrzostw Europy seniorów w zmaganiach indywidualnych. Na drugiej pozycji sklasyfikowano Chińczyków (3:38.65).

To pierwsze zdobyte krążki - już uwzględnione w klasyfikacji medalowej - reprezentantów Polski na III letnich igrzyskach olimpijskich młodzieży. Co najmniej srebro w deblu zapewniła sobie wcześniej tenisistka Iga Świątek, ale ten turniej nie jest jeszcze zakończony.

Czy polscy pływacy zdobędą jeszcze co najmniej jeden medal w Buenos Aires?