Katarzyna Wasick poprawiła rekord kraju w 1. dniu mistrzostw Polski 2019

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Katarzyna Wasick
WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Katarzyna Wasick

Katarzyna Wasick poprawiła rekord kraju na 50 metrów stylem dowolnym podczas pierwszego dnia pływackich mistrzostw Polski 2019 w Olsztynie.

Katarzyna Wasick (panieńskie nazwisko Wilk) w eliminacjach uzyskała czas 24.73. Poprzedni rekord Polski wynosił 25.01 - od 2013 roku należał do Aleksandry Urbańczyk. W finale Wasick ponownie pokonała 50 metrów kraulem w czasie poniżej 25 sekund. Uczestniczka trzech edycji igrzysk olimpijskich zwyciężyła z wynikiem 24.94 i zakwalifikowała się do kadry na mistrzostwa świata 2019. Srebrny medal zdobyła Alicja Tchórz (25.39). Na trzecim stopniu podium stanęła Marta Cieśla (25.60).

Wasick poprzednio ustanowiła rekord Polski podczas mistrzostw Polski 2018 na krótkim basenie. Wówczas dokonała tego w konkurencji 100 metrów stylem dowolnym.

Podczas grudniowego czempionatu w Lublinie urodzona w 1992 roku zawodniczka również triumfowała w finale sprintu kraulem.

Wśród mężczyzn 50 metrów stylem dowolnym najszybciej przepłynął Paweł Juraszek (21.71). Drugie miejsce zajął Jakub Książek (22.50). Trzeci był Jakub Kraska (22.61).

Czwarty rok z rzędu mistrzem Polski seniorów na 400 metrów stylem zmiennym został Dawid Szwedzki (4:16.15). Srebrny medal otrzymał Dominik Bujak (4:19.42), a brązowy - Marcel Wągrowski (4:24.61). Z kolei finał zmagań na 1500 metrów kraulem wygrał Wojciech Wojdak (14:59.99). Jako drugi rywalizację na tym najdłuższym dystansie zakończył Krzysztof Pielowski (15:16.32). Trzecią lokatę zajął Bartłomiej Koziejko (15:34.45).

Juraszek, Szwedzki, a także Wojdak wypełnili minima na mistrzostwa świata 2019.

Czołowe trójki pozostałych środowych finałów:

400 metrów stylem zmiennym kobiet: 1. Aleksandra Knop,  2. Paula Żukowska, 3. Kinga Paradowska

100 metrów stylem motylkowym kobiet: 1. Paulina Nogaj, 2. Paulina Peda, 3. Anna Dowgiert

100 metrów stylem motylkowym mężczyzn: 1. Konrad Czerniak, 2. Michał Poprawa, 3. Michał Chudy

800 metrów stylem dowolnym kobiet: 1. Paulina Piechota, 2. Aleksandra Polańska, 3. Ewa Jaszczuk

Mieszana sztafeta 4x100 metrów stylem zmiennym: 1. AZS AWF Katowice I (Peda, Maciej Hołub, Poprawa, Wasick), 2. AZS AWF Katowice II, 3. KU AZS UMCS Lublin

Czy Katarzyna Wasick zdobędzie złoty medal mistrzostw Polski 2019 na 100 metrów kraulem?