Zmienione zasady, utrudnienia. Największe miasta szykują się na otwarcie niekrytych basenów

PAP / Tomasz Gzell / Największe miasta szykują się na otwarcie niekrytych basenów
PAP / Tomasz Gzell / Największe miasta szykują się na otwarcie niekrytych basenów

- Jeżeli utworzy się kolejka, trzeba będzie poczekać - tłumaczą urzędnicy przed otwarciem niekrytych basenów. Cztery osoby na tor, połowa maksymalnego obłożenia. Miłośnicy pływania będą musieli wystawić cierpliwość na próbę.

Rząd zezwolił na działalność krytych basenów od soboty 6 czerwca. Konieczność dostosowania się do licznych obostrzeń sprawiła jednak, że nie wszędzie obiekty zostały otwarte tego dnia. - Spodziewamy się tygodniowego opóźnienia - mówił nam Jakub Krasuski, zastępca dyrektora ds. sportu CKiS w Skawinie koło Krakowa (więcej TUTAJ).

Później mają zostać otwarte natomiast niekryte baseny. Wznowienie pracy tych obiektów planowane jest m.in. w największych polskich miastach - Warszawie i Krakowie, a także chociażby w Poznaniu.

Tak jak przed rokiem

Z powodu pandemii koronawirusa obiekty sportowe były zamknięte przez blisko trzy miesiące. Właściciele krytych basenów, siłowni, klubów fitness itd. liczą straty. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku basenów niekrytych.

ZOBACZ WIDEO: Znany specjalista ostro o powrocie kibiców na stadiony. "Może nas czekać ogromny wzrost zachorowań"

To obiekty sezonowe, które czynne są z reguły 2-3 miesiące w roku. Pandemia nie wpłynęła znacząco na czas ich otwarcia. Dla przykładu, w Krakowie wznowienie pracy wyznaczono na ten sam dzień co w ubiegłym roku (1 lipca), o czym poinformowała nas Grażyna Rokita z krakowskiego Wydziału Komunikacji Społecznej.

Poznańskie baseny niekryte wystartują na przełomie czerwca i lipca, konkretna data nie została jeszcze podana. Wiadomo natomiast, kiedy ruszą obiekty w stolicy. - Podobnie jak w przypadku innych tego typu miejsc, otwarcie basenu planowane jest na 3 lipca - przekazała w rozmowie z WP SportoweFakty Ewa Beuth-Lutyk, rzecznik urzędu Warszawa-Ochota.

Proces technologiczny

W wielu miejscach trwa aktualnie proces technologiczny, niezwiązany z COVID-19. Po napełnieniu basenów, konieczne będzie jeszcze przeprowadzenie niezbędnych badań.

- Trwa coroczna dezynfekcja niecek, do końca tygodnia zostaną one napełnione. Wtedy też zostaną pobrane próbki, które następnie przebada sanepid - powiedziała Beuth-Lutyk.

- Zaczęliśmy napełniać baseny, ale samo uruchomienie jeszcze trochę potrwa, ponieważ woda musi zostać nalana, następnie uzdatniona i przebadana. Potem możemy mówić o otwarciu obiektu - dodał Filip Borowiak, rzecznik poznańskiego POSiR-u.

50 proc. obłożenia

Zarządzający obiektami przygotowują się także na wprowadzenie wytycznych dotyczących zasad bezpieczeństwa. - Aktualne zalecenia mówią o czterech osobach na tor. Drugi limit mówi o połowie maksymalnego obłożenia. Te zasady będziemy spełniać, tak samo jak zasadę dystansu społecznego - zapowiedział Borowiak.

Szczególnie problematyczna może okazać się możliwość jednorazowego wpuszczenia tylko 50 proc. maksymalnego obłożenia. W okresie wakacyjnym baseny niekryte cieszą się bowiem sporą popularnością.

Za przykład posłużyć może basen na warszawskiej Ochocie. Do tej pory maksymalnie mogło tam przebywać jednocześnie nawet 750 osób, a mimo to tworzyły się kolejki. Teraz wpuszczonych zostanie nieco ponad 300 osób.

- Pozostałe osoby będą wchodzić rotacyjnie. Jeżeli utworzy się kolejka, trzeba będzie poczekać, aż ktoś wyjdzie i wtedy ta osoba będzie mogła wejść - powiedziała Ewa Beuth-Lutyk.

Wszechobecne płyny do dezynfekcji

Odwiedzający niekryte baseny będą musieli przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. W Warszawie, przy ul. Usypiskowej, wszystkie stanowiska zostaną wyposażone w dozowniki z płynem dezynfekcyjnym, umieszczone będą także piktogramy z informacjami o odstępach, higienie i dezynfekcji. Tego typu środków należy spodziewać się także w innych miastach.

- Dezynfekcja sprzętu, który będzie używany, ma się odbywać na bieżąco - zapowiedziała Beuth-Lutyk. - Będziemy stale apelować o zachowanie dwumetrowego dystansu. Niestety, należy liczyć się z utrudnieniami - zakończyła nasza rozmówczyni.

Baseny niekryte funkcjonują także w mniejszych miastach. W poniedziałek zapowiedziano m.in. otwarcie tego typu obiektu w Ostrowie Wielkopolskim. Ma to nastąpić 28 czerwca. Na uruchomienie najprawdopodobniej nie zdecydują się chociażby w Skawinie.

- Na otwartym basenie znacznie trudniej byłoby zachować rygor sanitarny. Do tego musi być odpowiednia pogoda, której na razie brakuje. Dlatego wstrzymujemy się z uruchomieniem basenów otwartych i raczej u nas nie będzie możliwe to w tym roku - zapowiadał Jakub Krasuski.

Czytaj także:
PKO Ekstraklasa. Kibice wrócą na stadiony 19 czerwca. Jest jeden warunek
103-latek chce pokonań maraton. W ten sposób pomaga w walce z pandemią koronawirusa

Komentarze (2)
avatar
Daniel Mozdzierz
11.06.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
co to jest ten cały Simon??bo on chyba nie wie z czego żyje 
avatar
Iwan Tadeusz
11.06.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
W tym roku odpuszczę sobie baseny, na Mazurach będę nad jeziorami, tam skorzystam z kąpieli wodnych i słonecznych.