KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Zmienione zasady, utrudnienia. Największe miasta szykują się na otwarcie niekrytych basenów

- Jeżeli utworzy się kolejka, trzeba będzie poczekać - tłumaczą urzędnicy przed otwarciem niekrytych basenów. Cztery osoby na tor, połowa maksymalnego obłożenia. Miłośnicy pływania będą musieli wystawić cierpliwość na próbę.

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Największe miasta szykują się na otwarcie niekrytych basenów PAP / Tomasz Gzell / Największe miasta szykują się na otwarcie niekrytych basenów
Rząd zezwolił na działalność krytych basenów od soboty 6 czerwca. Konieczność dostosowania się do licznych obostrzeń sprawiła jednak, że nie wszędzie obiekty zostały otwarte tego dnia. - Spodziewamy się tygodniowego opóźnienia - mówił nam Jakub Krasuski, zastępca dyrektora ds. sportu CKiS w Skawinie koło Krakowa (więcej TUTAJ).

Później mają zostać otwarte natomiast niekryte baseny. Wznowienie pracy tych obiektów planowane jest m.in. w największych polskich miastach - Warszawie i Krakowie, a także chociażby w Poznaniu.

Tak jak przed rokiem

Z powodu pandemii koronawirusa obiekty sportowe były zamknięte przez blisko trzy miesiące. Właściciele krytych basenów, siłowni, klubów fitness itd. liczą straty. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku basenów niekrytych.

ZOBACZ WIDEO: Znany specjalista ostro o powrocie kibiców na stadiony. "Może nas czekać ogromny wzrost zachorowań"

To obiekty sezonowe, które czynne są z reguły 2-3 miesiące w roku. Pandemia nie wpłynęła znacząco na czas ich otwarcia. Dla przykładu, w Krakowie wznowienie pracy wyznaczono na ten sam dzień co w ubiegłym roku (1 lipca), o czym poinformowała nas Grażyna Rokita z krakowskiego Wydziału Komunikacji Społecznej.

Poznańskie baseny niekryte wystartują na przełomie czerwca i lipca, konkretna data nie została jeszcze podana. Wiadomo natomiast, kiedy ruszą obiekty w stolicy. - Podobnie jak w przypadku innych tego typu miejsc, otwarcie basenu planowane jest na 3 lipca - przekazała w rozmowie z WP SportoweFakty Ewa Beuth-Lutyk, rzecznik urzędu Warszawa-Ochota.

Proces technologiczny

W wielu miejscach trwa aktualnie proces technologiczny, niezwiązany z COVID-19. Po napełnieniu basenów, konieczne będzie jeszcze przeprowadzenie niezbędnych badań.

- Trwa coroczna dezynfekcja niecek, do końca tygodnia zostaną one napełnione. Wtedy też zostaną pobrane próbki, które następnie przebada sanepid - powiedziała Beuth-Lutyk.

- Zaczęliśmy napełniać baseny, ale samo uruchomienie jeszcze trochę potrwa, ponieważ woda musi zostać nalana, następnie uzdatniona i przebadana. Potem możemy mówić o otwarciu obiektu - dodał Filip Borowiak, rzecznik poznańskiego POSiR-u.

50 proc. obłożenia

Zarządzający obiektami przygotowują się także na wprowadzenie wytycznych dotyczących zasad bezpieczeństwa. - Aktualne zalecenia mówią o czterech osobach na tor. Drugi limit mówi o połowie maksymalnego obłożenia. Te zasady będziemy spełniać, tak samo jak zasadę dystansu społecznego - zapowiedział Borowiak.

Szczególnie problematyczna może okazać się możliwość jednorazowego wpuszczenia tylko 50 proc. maksymalnego obłożenia. W okresie wakacyjnym baseny niekryte cieszą się bowiem sporą popularnością.

Za przykład posłużyć może basen na warszawskiej Ochocie. Do tej pory maksymalnie mogło tam przebywać jednocześnie nawet 750 osób, a mimo to tworzyły się kolejki. Teraz wpuszczonych zostanie nieco ponad 300 osób.

- Pozostałe osoby będą wchodzić rotacyjnie. Jeżeli utworzy się kolejka, trzeba będzie poczekać, aż ktoś wyjdzie i wtedy ta osoba będzie mogła wejść - powiedziała Ewa Beuth-Lutyk.

Wszechobecne płyny do dezynfekcji

Odwiedzający niekryte baseny będą musieli przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. W Warszawie, przy ul. Usypiskowej, wszystkie stanowiska zostaną wyposażone w dozowniki z płynem dezynfekcyjnym, umieszczone będą także piktogramy z informacjami o odstępach, higienie i dezynfekcji. Tego typu środków należy spodziewać się także w innych miastach.

- Dezynfekcja sprzętu, który będzie używany, ma się odbywać na bieżąco - zapowiedziała Beuth-Lutyk. - Będziemy stale apelować o zachowanie dwumetrowego dystansu. Niestety, należy liczyć się z utrudnieniami - zakończyła nasza rozmówczyni.

Baseny niekryte funkcjonują także w mniejszych miastach. W poniedziałek zapowiedziano m.in. otwarcie tego typu obiektu w Ostrowie Wielkopolskim. Ma to nastąpić 28 czerwca. Na uruchomienie najprawdopodobniej nie zdecydują się chociażby w Skawinie.

- Na otwartym basenie znacznie trudniej byłoby zachować rygor sanitarny. Do tego musi być odpowiednia pogoda, której na razie brakuje. Dlatego wstrzymujemy się z uruchomieniem basenów otwartych i raczej u nas nie będzie możliwe to w tym roku - zapowiadał Jakub Krasuski.

Czytaj także:
PKO Ekstraklasa. Kibice wrócą na stadiony 19 czerwca. Jest jeden warunek
103-latek chce pokonań maraton. W ten sposób pomaga w walce z pandemią koronawirusa

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy korzystasz z niekrytych basenów w swoim mieście?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×