WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo

Wraca sprawa tragicznego porodu córeczki Bartłomieja Bonka. Zbigniew Ziobro chce kasacji wyroku

Zbigniew Ziobro, prokurator generalny, chce kasacji wyroku opolskiego sądu wobec Hanny Żwirskiej-Lembrych, lekarki, która przyjmowała poród córeczek Bartłomieja Bonka, polskiego sztangisty.
Karol Wasiek
Karol Wasiek
PAP / Tytus Żmijewski / Na zdjęciu: Bartłomiej Bonk

W listopadzie 2012 roku w Opolu żona polskiego sztangisty Bartłomieja Bonka Barbara urodziła bliźniaczki. Niestety, podczas porodu wystąpiły komplikacje, na skutek których jedna z nich urodziła się z poważnym niedotlenieniem mózgu. 15 miesięcy później Julia Bonk zmarła.

Specjalna komisja uznała, że tragedii można było uniknąć przez przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Takiej decyzji jednak nie podjęła Hanna Żwirska-Lembrych, lekarka przyjmująca poród.

Pod koniec września 2015 roku Sąd Rejonowy w Opolu uznał winę lekarki, ale odstąpił od wymierzenia jej kary i warunkowo umorzył postępowanie. Następnie Bonkowie, jak i prokuratora złożyli odwołanie, które zostało rozpatrzone przez odwoławczy Sąd Okręgowy w Opolu.

Decyzję utrzymano w mocy, ale z zaznaczeniem, że odpowiedzialność za śmierć Julii Bonk spoczywa również na szpitalu (rodzina na razie otrzymała milion złotych zadośćuczynienia, ale domaga się kwoty dwóch milionów - toczy się odrębne postępowanie w tej sprawie).

Zbigniew Ziobro, prokurator generalny, chce kasacji wyroku opolskiego sądu wobec Hanny Żwirskiej-Lembrych. Kwestionuje on dokonaną przez sąd ocenę materiału dowodowego. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że wysnuto błędny wniosek, że stopień zawinienia lekarki i stopień społecznej szkodliwości przypisanego jej czynu nie jest znaczny.

Jeżeli Sąd Najwyższy uwzględni ten wniosek, proces najprawdopodobniej rozpocznie się od nowa.

ZOBACZ WIDEO Kontrowersje w meczu Realu. Ramos wyleciał z boiska [ZDJĘCIA ELEVEN]

Czy Hanna Żwirska-Lembrych powinna zostać ukarana?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
wyborcza.pl

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.