WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Wraca sprawa tragicznego porodu córeczki Bartłomieja Bonka. Zbigniew Ziobro chce kasacji wyroku

Zbigniew Ziobro, prokurator generalny, chce kasacji wyroku opolskiego sądu wobec Hanny Żwirskiej-Lembrych, lekarki, która przyjmowała poród córeczek Bartłomieja Bonka, polskiego sztangisty.
Karol Wasiek
Karol Wasiek
PAP / Tytus Żmijewski / Na zdjęciu: Bartłomiej Bonk

W listopadzie 2012 roku w Opolu żona polskiego sztangisty Bartłomieja Bonka Barbara urodziła bliźniaczki. Niestety, podczas porodu wystąpiły komplikacje, na skutek których jedna z nich urodziła się z poważnym niedotlenieniem mózgu. 15 miesięcy później Julia Bonk zmarła.

Specjalna komisja uznała, że tragedii można było uniknąć przez przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Takiej decyzji jednak nie podjęła Hanna Żwirska-Lembrych, lekarka przyjmująca poród.

Pod koniec września 2015 roku Sąd Rejonowy w Opolu uznał winę lekarki, ale odstąpił od wymierzenia jej kary i warunkowo umorzył postępowanie. Następnie Bonkowie, jak i prokuratora złożyli odwołanie, które zostało rozpatrzone przez odwoławczy Sąd Okręgowy w Opolu.

Decyzję utrzymano w mocy, ale z zaznaczeniem, że odpowiedzialność za śmierć Julii Bonk spoczywa również na szpitalu (rodzina na razie otrzymała milion złotych zadośćuczynienia, ale domaga się kwoty dwóch milionów - toczy się odrębne postępowanie w tej sprawie).

Zbigniew Ziobro, prokurator generalny, chce kasacji wyroku opolskiego sądu wobec Hanny Żwirskiej-Lembrych. Kwestionuje on dokonaną przez sąd ocenę materiału dowodowego. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że wysnuto błędny wniosek, że stopień zawinienia lekarki i stopień społecznej szkodliwości przypisanego jej czynu nie jest znaczny.

Jeżeli Sąd Najwyższy uwzględni ten wniosek, proces najprawdopodobniej rozpocznie się od nowa.

ZOBACZ WIDEO Kontrowersje w meczu Realu. Ramos wyleciał z boiska [ZDJĘCIA ELEVEN]

Czy Hanna Żwirska-Lembrych powinna zostać ukarana?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
wyborcza.pl

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×