Ta konkurencja była na igrzyskach od początku. Teraz ma zniknąć z programu

Karate nie jest jedyną dyscypliną, która ma wypaść z programu następnych igrzysk olimpijskich. Wszystko wskazuje na to, że w Paryżu nie odbędzie się rywalizacji w podnoszeniu ciężarów.

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
ceremonia zamknięcia IO w Tokio PAP/EPA / Na zdjęciu: ceremonia zamknięcia IO w Tokio
Podnoszenie ciężarów weszło do programu już podczas pierwszych nowożytnych igrzysk, które odbyły się w 1896 roku w Atenach. Wówczas rozdano zaledwie dwa komplety medali - w podnoszeniu oburącz i jednorącz.

Tylko trzy razy dyscyplina ta nie została rozegrana na igrzyskach (po raz ostatni taka sytuacja miała miejsce w 1912 roku). Teraz, według informacji przekazanych przez agencję AFP, podnoszenie ciężarów ma zniknąć z programu.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) wyraził swoje niezadowolenie z działań Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF). Ostateczne decyzje w sprawie pozostawienia bądź wykreślenia dyscypliny mają zapaść podczas sesji MKOl, którą zaplanowano na 8 września.

- To jest jak z dzieckiem. Jeżeli źle się zachowuje, musi odzyskać zaufanie. Obecny szef IWF, Mike Irani, nie ma zaufania - powiedział Phil Andrews, szef amerykańskiej federacji.

Cierpliwość MKOl do IWF wyczerpała się i to pomimo rezygnacji w kwietniu ubiegłego roku Tamasa Ajana, który miał tolerować doping u czołowych zawodników i ukrywać takie przypadki.

Dodajmy, że na najbliższych igrzyskach zabraknie także karate, które w Tokio znalazło się w gronie sześciu nowych dyscyplin.

Czytaj także:
Zaskakujące informacje. Tak kadra Heynena rozliczyła igrzyska
Polska olimpijka wzięła ślub z kobietą. "Miałyśmy nadzieję, że sytuacja w Polsce się poprawi"

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: świetna forma żony Kota. A zaledwie kilka miesięcy temu urodziła dziecko


Marcin Gortat po raz pierwszy opowiada o pożegnaniu z tatą. "Kiedy ścisnął moją dłoń, prawie zgniótł mi kości". ZOBACZ PREMIEROWY ODCINEK PROGRAMU "ŻYCIE PO ŻYCIU"
Czy podnoszenie ciężarów powinno pozostać w programie igrzysk?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×