Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Polak chce podbić mistrzostwa świata. Ambitne plany 27-latka

Mikołaj Marczyk oraz Szymon Gospodarczyk ogłosili plany startów na sezon 2023. Załoga Orlen Team po raz kolejny zaatakuje odcinki specjalne rajdowych mistrzostw świata w klasie WRC2. Sięgnie przy tym po nową rajdówkę.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
rajdówka Mikołaja Marczyka Materiały prasowe / Orlen Team / Na zdjęciu: rajdówka Mikołaja Marczyka
Mikołaj Marczyk oraz Szymon Gospodarczyk zadebiutowali w rajdowych mistrzostwach świata WRC w ubiegłym roku. Po sezonie 2021 pełnym sukcesów w rajdowych mistrzostwach Europy (ERC) i zdobyciu drugiego tytułu mistrzów Polski, załoga Orlen Team zdecydowała się podnieść swój poziom sportowy, przechodząc do najważniejszego i najtrudniejszego cyklu rajdowego na świecie.

Załoga Orlen Team stanęła na podium podczas swojego debiutu w Rajdzie Portugalii oraz Rajdzie Finlandii w ich głównej kategorii - WRC 2 Junior, notując po drodze bardzo dobre występy w Chorwacji, Sardynii, Estonii oraz Katalonii.

W międzyczasie Marczyk i Gospodarczyk wygrali Orlen 78. Rajd Polski - rundę mistrzostw Europy. Wygrali też w przypadku dwóch pozostałych startów na terenie naszego kraju, czyli Platinum Memoriału Kuliga i Bublewicza oraz Rajdu Barbórka w Warszawie.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Anita Włodarczyk i piłka nożna? No, no - zdziwicie się!

W sezonie 2023 załoga na pewno wystartuje w cyklu WRC2 w Portugalii, Sardynii, Estonii oraz Finlandii, gdzie będzie mogła korzystać z ubiegłorocznego doświadczenia. Odnośnie pozostałych rund, duet będzie decydował na bieżąco w trakcie sezonu. Marczyk i Gospodarczyk rok 2023 rozpoczną jednak od startu w mistrzostwach Europy, w Rajdzie Fafe, gdzie będą testować swoją nową rajdową broń, czyli Skodę Fabię RS Rally2.

- Poprzedni sezon był dla nas bardzo wymagający. Debiutowaliśmy w rajdowych mistrzostwach świata w kategorii WRC2. Natomiast tak samo jak wymagający, był to dla nas sezon bardzo udany. W klasyfikacji juniorskiej mistrzostw świata - WRC2 Junior - zajęliśmy piąte miejsce w stawce 27 załóg. Dwa razy stanęliśmy na podium. Trzy razy pojawiliśmy się w Polsce przed naszą rodzimą publicznością i trzy razy wygraliśmy - Rajd Barbórka, Platinum Memoriał Kuliga i Bublewicza oraz Orlen 78. Rajd Polski. Ten ostatni uważam za nasz największy sukces w karierze - podkreśla Mikołaj Marczyk.

- Natomiast teraz nadeszła pora na sezon 2023. Bardzo się cieszę, że mogę ogłosić, iż będziemy kontynuować nasze starty w rajdowych mistrzostwach świata WRC2. Na pewno wystartujemy w Portugalii, Sardynii, Estonii oraz Finlandii, gdzie wykorzystamy nasze ubiegłoroczne doświadczenie. O pozostałych rajdach będziemy decydować na bieżąco, w trakcie sezonu. Liczę na to, że zaliczymy jedną z rund poza kontynentem europejskim - zaznacza kierowca Orlen Team.

- Sezon rozpoczniemy jednak od startu w pierwszej rundzie mistrzostw Europy - Rajdzie Fafe w Portugalii. Po raz pierwszy skorzystamy tam z naszej nowej rajdówki - Skody Fabii RS Rally2. Potraktujemy ten występ jako rozgrzewkę po zimowej przerwie i zapoznanie z nową rajdówką. Pierwsze starty Fabii RS wyglądają obiecująco i jestem ciekaw jak szybko zaczniemy wykorzystywać z Szymonem potencjał nowego auta. Chcemy również pojawić się na trasach w Polsce. Na pewno pojawimy się na Rajdzie Barbórka w Warszawie, ale mam nadzieję, że nie będzie to jedyny nasz występ przed rodzimą publicznością - kończy najmłodszy mistrz Polski w historii oraz mistrz Europy juniorów.

Rajd Fafe odbędzie się w dniach 10-12 marca. Trasa rundy rajdowych mistrzostw Europy liczy 180 kilometrów odcinków specjalnych.

Czytaj także:
- Sprzedaż Alpha Tauri przesądzona? Jest komentarz z obozu Red Bulla
- Możesz mieć dom ekipy F1. To świetna okazja

Czy Mikołaj Marczyk powalczy o czołowe lokaty w WRC2?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×